Trwa ładowanie...

Preparat leczący niepłodność wycofany ze sprzedaży

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju cztery serie leku Bravelle stosowanego w leczeniu niepłodności u kobiet. Producent preparatu podjął dobrowolną decyzję o usunięciu go ze sprzedaży.

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność
9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność [9 zdjęć]

Dyskusja na temat konsekwencji trzymania przez mężczyzn laptopa na udach toczy się nieprzerwanie od

zobacz galerię

1. Nieprawidłowe działanie

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła decyzja firmy Ferring GmbH z Niemiec o natychmiastowym wycofaniu leku ze sprzedaży. Firma jest producentem specyfiku. W związku z zawiadomieniem własnym podmiotu odpowiedzialnego, GIF wycofał ze sprzedaży Bravelle – proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 75 m.j.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Decyzja niemieckiego producenta została podjęta jako środek zapobiegawczy w związku z rutynowymi badaniami i testami jakości, które wykazały, że preparat po wprowadzeniu go do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady wykazywał zmniejszoną moc działania po 12 miesiącach przy okresie ważności wynoszącym dwa lata.

Z obrotu zostały wycofane cztery serie o numerach: K12892K, data ważności: 31.05.2016; K15630L, data ważności: 30.09.2016; K12892S, data ważności: 30.09.2016 oraz L10973E, data ważności: 28.02.2017.

2. Leczenie niepłodności

Peparat Bravelle stosuje się u kobiet, które nie mogą zajść w ciążę, ponieważ stwierdzono u nich brak owulacji – ich jajniki nie wytwarzają komórek jajowych, u kobiet, u których leczenie cytrynianem klomifenu (lek wykorzystywany jest w pierwszej kolejności w celu stymulacji owulacji) nie wykazało pożądanych efektów.

Wspomagająco wśród kobiet biorących udział w programach wspomaganego rozrodu: przy zapłodnieniu pozaustrojowym i przeniesieniu zarodka, przeniesieniu gamety do jajowodu oraz śródplazmatycznym wstrzyknięciu plemnika do komórki jajowej.

Lek pomaga jajnikom wytworzyć dużą ilość pęcherzyków jajowych, w których mogą rozwijać się komórki jajowe. Bravelle zawiera hormon folikulotropowy – FSH – który jest naturalnym hormonem wytwarzanym w organizmie kobiety i mężczyzny umożliwiającym prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów układu rozrodczego.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza