Trwa ładowanie...

Lekka nadwaga jest korzystna dla zdrowia? Nowe wyniki naukowców

Osoby z lekką nadwagą żyją dłużej. Bywa, że cieszą się też lepszym zdrowiem. Dowiedli tego właśnie naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, w jednych z największych badań dotyczących wpływu wagi na długość życia człowieka.

1. Szokujące wyniki

Dr Katherine Flegal wraz z zespołem przeanalizowała dane ponad 3 milionów ludzi. Informacje zebrane z literatury naukowej (amerykańskiej i kanadyjnskiej), do tej pory rozproszone, scalono i poddano dokładnej weryfikacji. Całość porównano. Wynik zaskoczył samych statystyków. Co się okazało?

Eksperci podzielili dane na cztery grupy: niedowagę, wagę normalną, nadwagę oraz otyłość. Jak zaznacza Katherine Flegal, wynik nie pozostawia złudzeń. Wykres to krzywa przypominająca literę "U". A to oznacza, że rozbieżności są duże.

Zobacz film: "Otyłość w Polsce"

Według zespołu dr Flegal, wśród osób z niedowagą i otyłością śmiertelność była bardzo duża. Natomiast w kategorii wagi normalnie oraz nadwagi wskaźnik ten spadł.

Co więcej, okazało się, że wśród osób, które mają BMI wskazujące właśnie na lekką nadwagę, czyli powyżej 25 jednostek, śmertelność jest mniejsza niż u tych o wadze w normie.

2. Paradoks otyłości

Zespół dr Flegal nie jest pierwszym zespołem badawczym, który zajmował się zależnością pomiędzy wagą a długością życia, choć jego badania są najszerzej zakrojone.

Już w w 2002 roku taką zależność wykazał dr Carl Lavie, rehabilitant kardiologiczny z John Ochsner Heart and Vascular Institute w Nowym Orleanie. Jego badania spotkały się jednak z szeroką krytyką, uważano je za mało wiarygodne. Rok czasu zajęło mu znalezienie czasopisma, które opublikowałoby jego obserwacje.

Późniejsze badania pokazują już śmielej: osoby z nadwagą (wskaźnik BMI 25-30) – także te, które cierpią na cukrzycę typu 2 i inne choroby przewlekłe – żyją dłużej.

Co więcej, cieszą się także lepszym stanem zdrowia niż ci, którzy ważą w normie (czyli o BMI nie przekraczającym zalecanych 25 jednostek). Wyniki te do dziś stanowią dla naukowców zagadkę, choć próbowano je wyjaśniać naukowo.

Okazuje się jednak, że klucz do wyjaśnienia owej zagadki znajduje się w jamie brzusznej. O co chodzi? __

- Osoba szczupła także moży być otyła, metabolicznie otyła – mówi Emilia Kołodziejska, dietetyk. - Szczególnie jeśli tłuszcz zaczyna się gromadzić w okolicach brzucha. Taki typ otyłości jest niebezpieczny, bo powoduje zaburzenia metaboliczne i może prowadzić do wielu chorób – dodaje ekpsertka.

3. Jaka jest zatem bezpieczna waga?

- To trudno powiedzieć, ponieważ BMI jest bardzo sztywnym wyznacznikiem, który nie zawsze pasuje do człowieka – podkreśla Kołodziejska. - Dla jednych osób bezpieczną wagą będzie kilogram ponad normę, a dla innych – nawet 5 kg.

Ekspertka tłumaczy, że wszystko zależy także od wagi i tego, "co w człowieku waży". - Proszę zauważyć, że sportowcy, choć wyglądu mogą wydawać się szczupli, często ważą więcej niż nam się wydaje. Wynika to z ciężaru mięśni. Z kolei u osób nietrenujących waży najczęściej tłuszcz – zauważa.

- Uogólniając, bezpieczną nadwagą, będzie taka, która nie przekroczy dodatkowych 5 kilogramów – podsumowuje dietetyk.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Konieczna
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza