Trwa ładowanie...

Letni problem. "Wielu Polaków trafia do lekarza prosto z wakacji"

 Anna Klimczyk
14.07.2024 16:10
Pacjenci najczęściej zgłaszają się do laryngologa z niedosłuchem i zatkanym uchem
Pacjenci najczęściej zgłaszają się do laryngologa z niedosłuchem i zatkanym uchem (Getty Images, archiwum prywatne)

Z laryngologicznymi dolegliwościami najczęściej zmagamy się w okresie jesienno-zimowym? Nic bardziej mylnego. Lekarze alarmują, że podczas urlopu można nabawić się anginy, zmagać z "uchem pływaka" czy ciałem obcym w przewodzie słuchowym. - Wielu Polaków trafia do lekarza prosto z wakacji - przyznaje otolaryngolog prof. Wojciech Golusiński.

spis treści

1. Wakacyjne problemy ze zdrowiem

Wakacje to czas, w którym chcemy cieszyć się beztroskim wypoczynkiem. Niestety nie wszystkim jest to dane, bo - wbrew pozorom - latem bardzo łatwo jest się rozchorować. Z jakimi dolegliwościami laryngologicznymi najczęściej zmagamy się, gdy żar leje się z nieba?

- Wiele osób nadal myśli, że lato to czas, w którym choroby również ''robią sobie wolne''. Niestety fakt, iż wielu Polaków trafia do lekarza prosto z wakacji, dobitnie pokazuje, że nie jest to prawda. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do laryngologa z niedosłuchem i zatkanym uchem. Wynika to z faktu, iż podczas wakacji często zażywają kąpieli w morzu. Wówczas może dojść do dostania się wody do ucha, rozpulchnienia woszczyny i zablokowania ucha - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Wojciech Golusiński, otolaryngolog, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Ta powszechną dolegliwość amatorów pływania w basenie tzw. ucho pływaka to nic innego jak zapalenie ucha zewnętrznego.

- Objawy choroby powodują bardzo duży dyskomfort i trudno sobie z nimi poradzić. Zaliczamy do nich: świąd, ból i uczucie pełności w uchu, problemy ze słuchem czy ból w okolicy stawu żuchwowego. Jeżeli je u siebie zaobserwujemy, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Podstawą leczenia jest podanie miejscowo antybiotyku przez 7 do 10 dni - wyjaśnia otolaryngolog.

2. Klimatyzacja i ciała obce

Gdy na dworze temperatura niebezpiecznie zbliża się do 30 stopni Celsjusza, korzystamy z klimatyzacji. Niestety te zmiany temperatur powodują, że w lecie bardzo często zmagamy się z infekcjami górnych dróg oddechowych.

- Takie infekcje objawiają się bólem gardła, obrzękiem błony śluzowej w obrębie jamy nosowej i katarem. Ponadto u osób, które cierpią na przewlekłe stany zapalne migdałków podniebiennych, w okresie letnim uaktywniają się infekcje paciorkowcowe. Objawiają się one anginą, czyli ropnym zapaleniem migdałków podniebiennych, ostrym bólem gardła i wysoką temperaturą - wylicza prof. Golusiński.

W gabinetach laryngologicznych nie brakuje również pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarzy z ciałem obcym w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

- Najczęściej z tym problemem przychodzą rodzice z dziećmi, które często władają sobie jakieś przedmioty do ucha. Natomiast dorośli najczęściej zgłaszają się z różnego rodzaju owadami w przewodzie słuchowym. Taki stan wymaga ostrej interwencji laryngologicznej. Ponieważ owad, gdy już dostanie się do naszego ucha, próbuje znaleźć drogę wyjścia i wówczas najczęściej kieruje się do jamy bębenkowej, uszkadzając ją. A takie uszkodzenia są bardzo bolesne - ostrzega otolaryngolog.

3. Zgłoś się do lekarza

Ekspert dodaje, że nie powinniśmy w żaden sposób samodzielnie próbować usuwać ciała obcego z ucha.

- Należy od razu udać się z tym problemem do lekarza. Często próby samodzielnego usuwania ciała obcego przez pacjentów powodują, że w przewodzie słuchowym tworzy się obrzęk, co potem utrudnia lekarzowi pracę - mówi prof. Golusiński.

Podnosi również, że w czasie wakacji do szpitali zgłasza się wielu pacjentów z urazami twarzoczaszki.

- Wówczas laryngolodzy działają razem z chirurgami szczękowo-twarzowymi. Najczęściej do takich urazów dochodzi podczas jazdy na rowerze czy hulajnodze - wylicza otolaryngolog.

Zatem co robić, by cieszyć się beztroskim odpoczynkiem podczas wakacji, a nie wrócić z nich z przykrą "pamiątką" w postaci choroby?

- Lato to wspaniały czas i powinniśmy korzystać z jego uroków, ale róbmy to z głową. Uważajmy przede wszystkim na klimatyzację. Pamiętajmy, że różnica temperatur na dworze i w pomieszczeniu nie powinna być większa niż 8 stopni Celsjusza. Ponadto podczas kąpieli starajmy się, aby woda nie dostawała się do naszego ucha, a gdy dostanie się do niego ciało obce, niezwłocznie skontaktujmy się z lekarzem - podsumowuje prof. Golusiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze