Trwa ładowanie...

Lignina - co to jest, zastosowanie, w jakiej formie występuje

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 30.03.2021 15:27
Lignina często stosowana jest przez kobiety w okresie połogu.
Lignina często stosowana jest przez kobiety w okresie połogu. (iStock)

Lignina to składnik drewna lub wata celulozowa stosowana w ośrodkach medycznych lub gabinetach kosmetycznych. Określenie lignina jest zwykle znane pod drugim znaczeniem, ponieważ większość z nas miała styczność z produktem w rolce lub arkuszach. Co warto wiedzieć o ligninie?

spis treści

1. Co to jest lignina?

Lignina to słowo używane w kilku znaczeniach. Lignina (drzewnik) to składnik drewna w formie czarnego, brzydko pachnącego płynu, który zapewnia wytrzymałość. W trakcie produkcji papieru (delignifikacji) dochodzi do pozbycia się jej z drzewa.

Wówczas lignina przybiera formę miękkiej bibuły. Jednak najbardziej znane określenie ligniny dotyczy waty celulozowej, która używana jest do celów higienicznych (jako podkład oraz materiał opatrunkowy).

2. Zastosowanie ligniny

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Lignina (sprasowana wata celulozowa) jest bardzo powszechna i występuje w szpitalach, przychodniach, gabinetach stomatologicznych i kosmetycznych. Cieszy się popularnością ze względu na dużą chłonność i przepuszczalność powietrza.

Nie wywołuje podrażnień ani alergii. Zwykle jest używana po zabiegach chirurgicznych jako podkład w okresie połogu lub miesiączki, a także jako opatrunek.

3. W jakiej formie dostępna jest lignina?

Lignina najczęściej spotykana jest w postaci rolek o gramaturze 150 g lub płatów (arkuszy) 20x20 cm, 20x30 cm lub 40x60 cm. Zazwyczaj można ją kupić w opakowaniach 0,5 kg, 1 kg lub 5 kg. Cena ligniny w rolce to około 2 zł, natomiast cena arkuszy ligninowych to około 40 zł za opakowanie o wadze 5 kg.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze