Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Liposukcja brzucha - charakterystyka, przeciwwskazania, opis zabiegu, pielęgnacja po zabiegu, powikłania

Avatar placeholder
23.04.2019 14:14
Liposukcja brzucha - charakterystyka, przeciwwskazania, opis zabiegu, pielęgnacja po zabiegu, powikłania
Liposukcja brzucha - charakterystyka, przeciwwskazania, opis zabiegu, pielęgnacja po zabiegu, powikłania (123RF)

Liposukcja brzucha to metoda na pozbycie się tłuszczu z okolic talii i brzucha. Jest to coraz popularniejszy sposób na pozbycie się dużego brzucha. Nie jest to jednak zamiennik zdrowej diety i aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie – odsysanie tłuszczu z brzucha wymaga od pacjentki lub pacjenta poświęcenia jeszcze większej uwagi zdrowemu stylowi życia. Liposukcja brzucha może pomóc osobom, które próbują zrzucić niepotrzebny tłuszcz, ale ze względu na predyspozycje genetyczne nie są w stanie tego zrobić.

spis treści

1. Liposukcja brzucha — charakterystyka

Liposukcja brzucha to inaczej odsysanie tłuszczu z brzucha i okolic talii. Zabieg ten polega na rozbiciu i usunięciu tkanki tłuszczowej z brzucha na stałe. Pamiętajmy, że usuwanie tłuszczu z brzucha tą metodą sprawi, iż tłuszcz nie pojawi się więcej w miejscach, z których został odessany. Może to być zarówno zaleta, jak i wada – jeśli osoba po liposukcji brzucha przybierze na wadze, tłuszcz pojawi się wokół miejsc, z których go usunięto.

Może to więc skutkować nieestetycznym wyglądem. Wadą liposukcji brzucha jest także fakt, że po odessaniu tłuszczu z brzucha stan skóry często pozostawia wiele do życzenia. Może dostosować się do nowej sylwetki, może też zacząć tworzyć nieestetyczne fałdy skórne.

Z nimi można sobie poradzić, stosując lifting brzucha, czyli chirurgiczne naciągnięcie skóry i usunięcie jej nadmiaru. Liposukcja brzucha to nie jest sposób na otyłość. Najlepiej sprawdza się u osób z niewielką nadwagą, które nie mogą sobie poradzić z tłuszczem na brzuchu. Liposukcja brzucha pomaga wymodelować sylwetkę – ale nie zmieni jej drastycznie.

Zobacz film: "Ryzyko powikłań po zabiegu powiększania piersi"

2. Liposukcja brzucha — przeciwwskazania

Liposukcji brzucha nie można wykonywać w kilku przypadkach. Przeciwwskazania do liposukcji brzucha:

3. Liposukcja brzucha — opis zabiegu

W znieczuleniu ogólnym (a w przypadku nowszych metod, miejscowym), przez drobne (1,5-2,5 mm) nacięcia, pod skórę wprowadza się rurkę zasysającą tłuszcz. Najpierw „topi” się i rozbija tkankę tłuszczową, po czym odsysa się ją do specjalnego zbiornika. Odsysanie tłuszczu z brzucha trwa 2-6 godzin. Jednorazowo można odessać nie więcej niż około 4 litry tłuszczu. Zabieg liposukcji brzucha można wykonywać różnymi metodami. Oto one:

  • liposukcja brzucha sucha – niewykorzystywana już metoda, gdyż razem z tłuszczem odsysano dość dużo krwi, co było niebezpieczne dla pacjentów;

  • liposukcja brzucha mokra – także niewykorzystywana obecnie metoda odsysania tłuszczu, mimo rozpulchniania tkanek ilość odsysanej krwi również była zbyt duża;

  • liposukcja brzucha super mokra – jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, jej skuteczność jest lepsza niż dwóch powyższych metod, jednak pacjent nadal traci krew podczas odsysania;

  • liposukcja brzucha typu WAL – to liposukcja brzucha wykorzystująca silny strumień wody, nie niszczy komórek tłuszczowych, które można wykorzystać później do reimplantacji;

  • liposukcja brzucha typu tumescent – ta metoda ogranicza ilość utraconej krwi podczas zabiegu;

  • liposukcja brzucha ultradźwiękowa – wykorzystuje fale ultradźwiękowe do rozbicia tkanki tłuszczowej;

  • vibroliposukcja brzucha – tłuszcz rozbijany jest za pomocą wibracji;

  • liposukcja brzucha laserowa – laser rozbija tkankę tłuszczową, po czym jest ona odsysana.

4. Liposukcja brzucha — pielęgnacja po zabiegu

Po liposukcji brzucha przez dobę pozostaje się w szpitalu. Rekonwalescencja w domu powinna trwać co najmniej tydzień. Przez kolejny miesiąc nie należy się przeciążać. Liposukcja brzucha wymaga, aby przez 2-4 tygodnie nosić specjalny uciskowy strój, a jeszcze przez kilka miesięcy uciskową bieliznę.

5. Liposukcja brzucha — powikłania

Możliwe powikłania liposukcji brzucha:

  • infekcja;

  • zator tłuszczowy, który może wywołać zatorowość płucną;

  • wstrząs wywołany utratą płynów;

  • uszkodzenie skóry;

  • uszkodzenie nerwów.

Zaleca się, aby po operacji:

  • unikać opalania;

  • nie pić alkoholu;

  • rzucić palenie;

  • starać się utrzymać stałą wagę.

Przestrzeganie tych kilku zasad sprawi, że efekty operacji będą trwałe.

Musisz to wiedzieć

Liposukcja brzucha to wciąż, mimo ulepszeń, metoda dość inwazyjna i wiążąca się z ryzykiem powikłań. Jest to także duży wydatek. Koszt liposukcji brzucha waha się w okolicach 5-7 tys. zł. Aby efekty odsysania tłuszczu były zadowalające, trzeba kontrolować swoją wagę i nie dopuszczać do przytycia w przyszłości.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze