Trwa ładowanie...

Lista refundacyjna bez długo działających analogów insuliny

Avatar placeholder
28.11.2015 10:36

30 grudnia wejdzie w życie nowa lista leków refundowanych. Nie będzie na niej długo działających analogów insulinowych, które wpisano jednak w program terapeutyczny. Osoby do niego zakwalifikowane będą mogły korzystać z tego leku bezpłatnie…

spis treści

1. Czym są długo działające analogi insulinowe?

Długo działające analogi insuliny to leki stosowane w terapii cukrzycy. Podawane są zazwyczaj przed snem, a działają do kilkunastu godzin po przebudzeniu. Dzięki ich właściwościom u osoby cierpiącej na cukrzycę przez całą noc utrzymuje się stałe stężenie glukozy we krwi. Leki te miały znaleźć się na liście refundacyjnej, jednak nie było pewności co do bezpieczeństwa ich stosowania. Kwestię tą miała rozstrzygnąć Europejska Agencja Leków podczas obrad odbywających się od 13 do 16 grudnia. Do tego czasu odłożono ogłoszenie listy refundacyjnej. Agencja nie podjęła jednak decyzji w sprawie analogów insulinowych, które w konsekwencji z listy przeniesiono do programu terapeutycznego.

Zobacz film: "Jak leczyć cukrzycę typu 1?"

2. Program terapeutyczny

Program terapeutyczny opracowany został przez Krajowego Konsultanta ds. Diabetologii. Obowiązywać będzie od pierwszego kwartału 2011 roku. Polega na kwalifikowaniu pacjentów potrzebujących analogów insulinowych do otrzymania tych leków bezpłatnie. Niestety wiąże się to z wprowadzeniem w życie całego programu rejestracji chorych, stworzenia programu komputerowego itd.

3. Konsekwencje decyzji Ministerstwa Zdrowia

Analogi insuliny byłyby znacznie łatwiej dostępne, jeśli znalazłyby się na liście refundacyjnej. Wprowadzenie tych leków do programu terapeutycznego utrudnia ich uzyskanie ze względów logistycznych. Warto również zaznaczyć, iż program terapeutyczny kosztuje państwo więcej niż uwzględnienie analogów insulinowych na liście leków refundowanych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lista refundacyjna bez długo działających analogów insuliny
Lista refundacyjna bez długo działających analogów insuliny
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza