Lubczyk - charakterystyka, zastosowanie, ludowe wierzenia i obrzędy
Lubczyk stosowany w kuchni, lecznictwie czy kosmetyce, od wieków posądzany jest także o właściwości magiczne. Swoją popularność w Europie zawdzięcza przede wszystkim benedyktynom, którzy uprawiali roślinę w ogrodach klasztornych.
1. Lubczyk - charakterystyka
Lubczyk ogrodowy z łaciny levisticum officinale to pochodząca z Afganistanu i Iranu, łatwa w uprawie bylina wieloletnia z rodzaju selerowatych, wyglądem liści przypominająca naszego rodzimego selera. Od wieków używany jako aromatyczna przyprawa przez ludy Europy Południowej. Spopularyzowany w pozostałej części Europy przez benedyktynów w średniowieczu, w Polsce oraz na świecie uprawiany w ogrodach oraz na skalę przemysłową. Ludowe nazwy lubczyka to: mleczeń, łakotne ziele czy lubiśnik lekarski, lubczyk lekarski. Lubczyk swój intensywny aromat zawdzięcza przede wszystkim olejkom eterycznym. Znajdziemy w nim również wartościowe kwasy organiczne, cukry, kumarynę, skrobię oraz dobroczynne fitosterole.
2. Lubczyk – zastosowanie w kuchni
Z uwagi na intensywny aromat lubczyk stosowany jest w kuchni w szerokim zakresie. Liście lubczyka można suszyć oraz zamrażać. Świeże liście lubczyka pogłębią smak potraw, a starty korzeń lubczyka idealnie nadaje się do ryb i owoców morza. Często stosowany jest jako dodatek do sałatek i marynat, a nawet do wypieku domowego pieczywa. Lubczyk doskonale nada się również do dań z zielonych warzyw i ziemniaków czy do przygotowania domowego masła ziołowego i twarożku. W niektórych krajach łodygi lubczyka przygotowywane są podobnie do szparagów.
W przemyśle spożywczym lubczyk stosowany jest jako składnik mieszanek ziół, kostek bulionowych i gotowych bulionów oraz zupek błyskawicznych. Stosuje się go również jako aromat przy produkcji wyrobów alkoholowych.
3. Lubczyk – właściwości lecznicze
Lubczyk ceniony jest również za właściwości lecznicze. Wykazuje działanie wykrztuśne, moczopędne i wiatropędne. Łagodzi bóle menstruacyjne i stany zapalne, pobudza trawienie i wspomaga pracę układu pokarmowego. Lubczyk obniża także ryzyko powstawania kamieni nerkowych. W medycynie naturalnej lubczyk stosowany jest również do przygotowywania napojów miłosnych oraz wspomagających płodność. Stosuje się go również w kosmetologii jako składnik perfum lub dodatek do aromatycznych kąpieli.
4. Lubczyk - ludowe wierzenia i obrzędy
W dawnych czasach lubczyk był znany jako roślina o magicznych właściwościach miłosnych. Dodawano go do eliksirów miłosnych i pobudzających płodność. Legenda głosi, że lubczyk wykopany dnia pierwszego października, koniecznie o szóstej rano i wraz z nacią, miał zbawienne skutki dla pożycia małżeńskiego. Łagodził wszelkie kłótnie i zwady w nim zaistniałe. Lubczyk miał również przynosić szczęśliwe pożycie małżeńskie pannie młodej, która miała go przy sobie podczas dnia zaślubin.
Zobacz także:
Kolejnym obrzędem związanym z lubczykiem było kąpanie po raz pierwszy niemowlęcia w wodzie z dodatkiem rośliny, co miało zapewnić szczęście w miłości. Co ciekawe, dotyczyło to tylko dziewczynek. Lubczyk to roślina o wszechstronnych właściwościach, którą warto posadzić w przydomowym ogródku lub w doniczce na kuchennym parapecie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.