Trwa ładowanie...

Medalista olimpijski zmaga się z rakiem prostaty. Takie mogą być objawy

Avatar placeholder
Dominika Najda 22.10.2024 16:10
Hoy zmaga się z rakiem prostaty. Tak może się objawiać
Hoy zmaga się z rakiem prostaty. Tak może się objawiać (Getty Images)

Sześciokrotny złoty medalista olimpijski Christopher Hoy niedawno podzielił się wstrząsającą diagnozą. Emerytowany kolarz zmaga się z rakiem prostaty w terminalnym stadium. W obliczu tej informacji eksperci nawołują do badań.

spis treści

1. Objawy raka prostaty

Specjaliści apelują do mężczyzn, by wykonywali regularne badania. Objawy raka prostaty nie zawsze są oczywiste, a wczesne wykrycie może uratować życie i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się nowotworu.

W przypadku Christophera Hoy pierwotny rak prostaty dał przerzuty do kości, a guzy rozwinęły się w ramieniu, miednicy, biodrze, kręgosłupie i żebrach.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

Problemy z prostatą mogą objawiać się problemami ze strony układu moczowego, jak trudności z oddawaniem moczu, słaby strumień lub nagle pojawiająca się pilna potrzeba skorzystania z toalety.

Obecność krwi w moczu lub nasieniu zawsze powinna alarmować i skłonić do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Na zaawansowany nowotwór wskazuje ból jąder, nagła utrata wagi oraz dolegliwości w okolicach pleców.

2. Rak to nie zawsze wyrok

Rak prostaty coraz częściej diagnozowany jest u młodych mężczyzn. Według American Cancer Society rak prostaty zazwyczaj nie jest śmiertelny, głównie dlatego, że rozwija się powoli, a pacjenci mają wiele metod leczenia do wyboru.

Jak w przypadku wszystkich nowotworów, wczesne wykrycie i leczenie jest kluczowe. Szacuje się, że u jednego na ośmiu mężczyzn zostanie zdiagnozowany rak prostaty, ale tylko 2,6 proc. umrze w tego powodu, jak podaje National Institutes of Health.

Zobacz także: Rak prostaty zabija coraz więcej Polaków. Onkolog ostrzega, by nie czekać aż pojawi się ten objaw

Na podstawie badania przeprowadzonego przez Harvard University, eksperci twierdzą, że podczas gdy częste oddawanie moczu może być powodem do obaw, regularna ejakulacja może być środkiem zapobiegawczym.

Panowie, którzy ejakulowali 21 razy w miesiącu byli o 31 proc. mniej narażenia na ryzyko zachorowania na raka prostaty w porównaniu do mężczyzn, który ograniczali ejakulację do siedmiu razy w miesiącu.

3. Czynniki sprzyjające rozwojowi nowotworu

Czynniki ryzyka raka prostaty obejmują genetykę, w tym rodzinną historię tego nowotworu, otyłość, wysokie ciśnienie krwi, niską aktywność fizyczną oraz wzrost powyżej średniej. Nie bez znaczenia pozostaje także dieta.

Jadłospis bogaty w tłuszcze nasycone i produkty mleczne może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka raka prostaty i zwiększać ryzyko nawrotu nawet po wyleczeniu.

Ważne jest, aby być świadomym potencjalnych objawów i regularnie konsultować się z lekarzem, szczególnie po 50. roku życia.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze