Jak wygrać z rakiem prostaty?
Nowotwór prostaty to schorzenie, które dotyka wielu mężczyzn. Statystyki wykazują, że jest to czwarta, pod względem występowania, choroba diagnozowana u mężczyzn po 50. roku życia. Optymistyczny jest fakt, że w ostatnich latach liczne kampanie informacyjne przyczyniły się do zwiększenia świadomości społeczeństwa odnośnie tego rodzaju raka, co przełożyło się na znaczący wzrost ilości wcześnie zdiagnozowanych pacjentów.
Diagnoza raka stercza we wczesnym stadium rozwoju pozwala na zastosowanie nowoczesnych metod terapeutycznych wykonywanych w myśl terapii fokalnej, terapii skoncentrowanej na problemie, czyli usunięciu jedynie tkanki nowotworowej, a nie jak w przypadku terapii radykalnej, całego gruczołu krokowego. Ten rodzaj leczenia niesie za sobą wiele korzyści dla pacjenta m. in. skrócony czas rekonwalescencji po operacji, łagodniejszy profil powikłań oraz możliwość zachowania dotychczasowej jakości życia, w tym również sprawności seksualnej.
W Polsce od kilku lat dostępne jest leczenie raka prostaty innowacyjną metodą HIFU (z ang. High Intensity Focused Ultrasound), która z roku na rok systematycznie zyskuje coraz większe poparcie urologów i onkologów na całym świecie. Dowodem na rosnącą popularność tej formy leczenia jest tegoroczny kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Urologicznego w Sztokholmie, w trakcie którego zabieg HIFU został uznany za jedną z wiodących metod leczenia raka stercza.
Technologia HIFU wykorzystuje efekt zogniskowania fal ultradźwiękowych w celu zniszczenia komórek nowotworu. Dużym atutem metody jest możliwość skoncentrowania fal jedynie na obszarze zajętym przez raka co pozwala na oszczędzenie tkanki otaczającej. Lekarz wykonujący zabieg HIFU ma możliwość dokładnego zaplanowania przebiegu całej operacji przed jej rozpoczęciem, a następnie monitorowania jej przebiegu oraz pracy maszyny w czasie rzeczywistym. Ponadto robot medyczny wykorzystywany w trakcie zabiegu ma wysoce rozwinięty system zabezpieczeń, który eliminuje możliwość wystąpienia błędu ludzkiego, czyniąc HIFU najbezpieczniejszą obecnie dostępną metodą leczenia raka prostaty. Trzeba zaznaczyć, że możliwość planowania zabiegu pozwala również na wykorzystanie technologii HIFU w celu usunięcia wznowy nowotworu po leczeniu pierwotnym.
W ostatnich latach poprawiała się również sytuacja mężczyzn, u których rak prostaty wykryty zostaje w późniejszym stadium rozwoju choroby. U tych pacjentów alternatywą dla klasycznej radykalnej prostatektomii jest metoda prostatektomii laparoskopowej, która pozwala lekarzowi na usunięcie gruczołu krokowego wykonując zaledwie kilka niewielkich nacięć. Ta usprawniona procedura niesie za sobą wszystkie korzyści związane z zabiegami małoinwazyjnymi.
Centrum referencyjne dla pacjentów zainteresowanych małoinwazyjnym leczeniem raka gruczołu krokowego znajduje się w podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim. Tamtejszy zespół lekarski pod kierownictwem urologa dr. n. med. Marka Filipka przeprowadził już ponad 100 zabiegów z użyciem nowoczesnego robota medycznego HIFU.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.