Jak wygrać z rakiem prostaty?

Nowotwór prostaty to schorzenie, które dotyka wielu mężczyzn. Statystyki wykazują, że jest to czwarta, pod względem występowania, choroba diagnozowana u mężczyzn po 50. roku życia. Optymistyczny jest fakt, że w ostatnich latach liczne kampanie informacyjne przyczyniły się do zwiększenia świadomości społeczeństwa odnośnie tego rodzaju raka, co przełożyło się na znaczący wzrost ilości wcześnie zdiagnozowanych pacjentów.

Diagnoza raka stercza we wczesnym stadium rozwoju pozwala na zastosowanie nowoczesnych metod terapeutycznych wykonywanych w myśl terapii fokalnej, terapii skoncentrowanej na problemie, czyli usunięciu jedynie tkanki nowotworowej, a nie jak w przypadku terapii radykalnej, całego gruczołu krokowego. Ten rodzaj leczenia niesie za sobą wiele korzyści dla pacjenta m. in. skrócony czas rekonwalescencji po operacji, łagodniejszy profil powikłań oraz możliwość zachowania dotychczasowej jakości życia, w tym również sprawności seksualnej.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W Polsce od kilku lat dostępne jest leczenie raka prostaty innowacyjną metodą HIFU (z ang. High Intensity Focused Ultrasound), która z roku na rok systematycznie zyskuje coraz większe poparcie urologów i onkologów na całym świecie. Dowodem na rosnącą popularność tej formy leczenia jest tegoroczny kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Urologicznego w Sztokholmie, w trakcie którego zabieg HIFU został uznany za jedną z wiodących metod leczenia raka stercza.

Technologia HIFU wykorzystuje efekt zogniskowania fal ultradźwiękowych w celu zniszczenia komórek nowotworu. Dużym atutem metody jest możliwość skoncentrowania fal jedynie na obszarze zajętym przez raka co pozwala na oszczędzenie tkanki otaczającej. Lekarz wykonujący zabieg HIFU ma możliwość dokładnego zaplanowania przebiegu całej operacji przed jej rozpoczęciem, a następnie monitorowania jej przebiegu oraz pracy maszyny w czasie rzeczywistym. Ponadto robot medyczny wykorzystywany w trakcie zabiegu ma wysoce rozwinięty system zabezpieczeń, który eliminuje możliwość wystąpienia błędu ludzkiego, czyniąc HIFU najbezpieczniejszą obecnie dostępną metodą leczenia raka prostaty. Trzeba zaznaczyć, że możliwość planowania zabiegu pozwala również na wykorzystanie technologii HIFU w celu usunięcia wznowy nowotworu po leczeniu pierwotnym.

W ostatnich latach poprawiała się również sytuacja mężczyzn, u których rak prostaty wykryty zostaje w późniejszym stadium rozwoju choroby. U tych pacjentów alternatywą dla klasycznej radykalnej prostatektomii jest metoda prostatektomii laparoskopowej, która pozwala lekarzowi na usunięcie gruczołu krokowego wykonując zaledwie kilka niewielkich nacięć. Ta usprawniona procedura niesie za sobą wszystkie korzyści związane z zabiegami małoinwazyjnymi.

Centrum referencyjne dla pacjentów zainteresowanych małoinwazyjnym leczeniem raka gruczołu krokowego znajduje się w podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim. Tamtejszy zespół lekarski pod kierownictwem urologa dr. n. med. Marka Filipka przeprowadził już ponad 100 zabiegów z użyciem nowoczesnego robota medycznego HIFU.

Komentarze (2)
~Asdio00
~Asdio00 ponad rok temu

Oprócz HIFU mamy tez dostępna w Polsce metodę Cyberknife. Jest to metoda bardziej sprawdzona niż HIFU i od wiosny 2015 roku jest pokrywana przez NFZ. Jest to znakomita alternatywa dla zabiegu chirurgicznego bez większych skutków ubocznych. Ponieważ niewiele osób o tym wie można bardzo szybko zakwalifikować się na to leczenie. Od czasu wykrycia raka prostaty, już po 3 miesiącach byłem po zabiegach i czuje się znakomicie. Polecam.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie
Onkologia

Jak wygrać z rakiem?

z nim można wygrać. Publikacja „Wygrać z rakiem" jest ważnym elementem społecznej edukacji. Na jej łamach zajęliśmy się tematami związanymi z leczeniem chorób (...) świadomej dbałości o zachowania...

Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

Leczenie raka prostaty (WIDEO)

Leczenie raka prostaty (WIDEO) Odtwórz wideo

Jednym ze złośliwych nowotworów jest rak prostaty, który jak się ocenia występuje u większości mężczyzn po 80-tym roku życia, a jego ryzyko (...) rozsianym, rakiem ograniczonym do stercza, rakiem...

Onkologia

Publikacja "Wygrać z rakiem"

Publikacja "Wygrać z rakiem"

Walka z nowotworem Publikacja ma na celu poszerzenie świadomości dotyczącej różnych aspektów choroby nowotworowej, m.in. leczenia nowotworów.

Newsy

Laserowe leczenie raka prostaty daje prawdziwe efekty

zachorowania na raka prostaty? Jak wygrać walkę z rakiem? "Posiadanie teraz nowej formy leczenia, którą możemy podać mężczyznom (...) , którzy się kwalifikują, która jest praktycznie wolna od tych...

Łagodny rozrost prostaty

Przerost prostaty a rak (WIDEO)

Przerost prostaty a rak (WIDEO) Odtwórz wideo

Łagodny rozrost prostaty to bardzo częsta dolegliwość u wielu mężczyzn powyżej 50. roku życia. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane (...) rozrostu prostaty to zaburzenia przepływu moczu, co powoduje dyskomfort...