Trwa ładowanie...

MZ ogłasza kolejną zmianę. Wchodzi w życie 2 sierpnia

 Karolina Rozmus
20.07.2023 13:50
Kolejna zmiana w wystawianiu recept. Wejdzie w życie 2 sierpnia
Kolejna zmiana w wystawianiu recept. Wejdzie w życie 2 sierpnia (East News)

Minister zdrowia Adam Niedzielski wycofał się z pomysłu zrezygnowania z recept rocznych, o co apelowało środowisko lekarzy. Pojawi się jednak inna zmiana, która ma ukrócić "biznes receptowy". Dotyczy środków odurzających i psychotropowych.

spis treści

1. Ograniczenia w receptach od 2 sierpnia

18 lipca w Dzienniku Ustaw ogłoszono nowe rozporządzenie ministra zdrowia wprowadzające ograniczenia w wystawianiu recept. Ma związek z nowelizacją przepisów w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Zmiany wchodzą w życie 14 dni po ogłoszeniu, czyli 2 sierpnia bieżącego roku.

Rozporządzenie przewiduje, że na preparaty zawierające środki odurzające i substancje psychotropowe można wystawić do trzech recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 90 dni stosowania.

Zobacz film: "Sprawdź, jak długo ważne są skierowania i recepty"
2 sierpnia w życie wejdą zmiany dotyczące wystawiania recept
2 sierpnia w życie wejdą zmiany dotyczące wystawiania recept (Getty Images)

Znowelizowane przepisy doprecyzowują, że recepta na preparat zawierający środek odurzający, substancję psychotropową lub prekursor kategorii 1, czyli substancje chemiczne posiadające potencjalne zastosowanie przy produkcji narkotyków, jest wystawiana po uprzednim dokonaniu przez osobę wystawiającą receptę weryfikacji za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych lub po zebraniu wywiadu od pacjenta, że ilość i rodzaj produktów leczniczych przepisanych pacjentowi na receptach wystawionych i zrealizowanych nie jest wystarczająca dla prawidłowego prowadzenia farmakoterapii.

2. Są wyjątki od ograniczeń

W nowelizacji wskazano też, że recepta na środki odurzające i psychotropowe może być wystawiona bez badania pacjenta tylko wtedy, jeśli od ostatniego zbadania pacjenta upłynęło nie więcej niż trzy miesiące. Przepisów tych nie stosuje się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, którego pacjent wybrał przez złożenie deklaracji.

Znowelizowane przepisy przewidują też, że w przypadku wystawienia recepty na preparat zawierający środek odurzający, substancję psychotropową lub prekursor kategorii 1 w okresie stosowania tego preparatu, jego odpowiednika albo zamiennika, w dokumentacji medycznej opisuje się również przebieg weryfikacji za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych lub po zebraniu wywiadu od pacjenta.

Źródło: PAP

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze