Trwa ładowanie...

Lekarze alarmowali. Minister zdrowia zmienia zdanie w sprawie recept

Minister zdrowia zmienia zdanie w sprawie recept. Zostają "roczne"
Minister zdrowia zmienia zdanie w sprawie recept. Zostają "roczne" (Getty Images, East News)

Minister zdrowia poinformował, że recepty roczne jednak zostaną. Przeciwko ich likwidacji protestowali lekarze, wskazując, że to jeszcze bardziej wydłuży kolejki do specjalistów.

spis treści

1. Roczne recepty zostają

Szef resortu zdrowia poinformował, że po konsultacji z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim, kierownictwem resortu, konsultantem krajowym medycyny rodzinnej Agnieszką Mastalerz-Migas, wiceprezesem Porozumienia Zielonogórskiego Tomaszem Zielińskim oraz ministrem cyfryzacji Januszem Cieszyńskim - zmienił decyzję w sprawie likwidacji recept rocznych w ustawie refundacyjnej. Recepty zostają.

"Dziękuję za bardzo rzeczowy dialog" - napisał na Twitterze Adam Niedzielski.

Zobacz film: "Pacjenci nie mają zaufania do lekarzy. Skutki są opłakane"
MZ nie będzie likwidować "rocznych recept"
MZ nie będzie likwidować "rocznych recept" (Getty Images)

2. To jeszcze bardziej wydłużyłoby kolejki do POZ

Lekarze alarmowali, że zabranie rocznych recept uderzy przede wszystkim z pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, którzy przyjmują leki na stałe. Z danych przytoczonych przez Porozumienie Zielonogórskie wynika, że do tej pory aż 80 proc. przychodni POZ wystawiało takie recepty. Lekarze mieli możliwość wystawiania "rocznej recepty" od września 2019 roku. W 2022 r. wystawiono 20 mln takich recept.

- Mówimy tutaj o pacjentach zdyscyplinowanych z chorobami przewlekłymi, ale stabilnymi, kontrolowanymi i monitorowanymi. Tacy pacjenci, nie muszą przychodzić do nas częściej po recepty, chyba że dzieje się coś niepokojącego - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Przepisy likwidujące "receptę roczną" znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej, nad którym obecnie pracuje Sejm. Nowy projekt zakładał, że lekarz mógłby wypisać recepty na łącznie 180 dni, ale na wielu drukach, co zdaniem ekspertów byłoby kolejnym utrudnieniem dla starszych, schorowanych pacjentów i doprowadziłoby do wydłużenia i tak już długich kolejek do przychodni.

Zmiany w ustawie zmuszałyby pacjentów do częstszych wizyt u lekarza POZ, bez wyraźnych wskazań, co automatycznie blokowałoby miejsca innym chorym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze