Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca. Spore zmiany dla pacjentów
Wielkie zmiany w refundacji leków wchodzą 1 lipca br. Na nowej liście znajduje się pięćdziesiąt produktów i wskazań. Dotyczą między innymi środków na nadciśnienie tętnicze, depresję lekooporną i szpiczaka plazmocytowego.
1. Nadzieja dla pacjentów z depresją lekooporną
Wprowadzenie programu leczenia depresji lekoodpornej esketaminą określane jest przełomowym. Środek został dopuszczony w Unii Europejskiej w 2019 roku, cena terapii była jednak absolutnie oszałamiająca.
Miesięczna kuracja esketaminą obecnie wiąże się z wydatkiem 25 tys. złotych, a zalecany czas leczenia wynosi od 7 do 8 miesięcy. Patrzymy tutaj na koszty opiewające na 175-200 tys. złotych.
"W ramach programu lekowego Ministerstwa Zdrowia będzie możliwa refundacja kuracji esketaminą. Ze względu na specyficzne cechy substancji dostępność kuracji będzie obwarowana licznymi warunkami, a pacjenci będą musieli spełniać określone kryteria dopuszczające do udziału w terapii. Do najważniejszych z nich należy diagnoza depresji lekoopornej, czyli potwierdzony przez lekarza psychiatrę, brak pozytywnych rezultatów terapii farmakologicznej co najmniej dwoma lekami antydepresyjnymi" – podaje PAP.
Esketamina jest środkiem podawanym wziewnie, donosowo. Przyjęcie będzie obywało się w warunkach ambulatoryjnych pod nadzorem lekarza. Proces refundacyjny zajął dwa lata i będzie testowany przez najbliższe 24 miesiące.
2. Zaktualizowana lista leków refundowanych
Zmiany obejmą też leki na nadciśnienie tętnicze. Przypomnijmy, że na nadciśnienie cierpi w Polsce aż ok. 10 mln osób.
"We współpracy z konsultantem krajowym w dziedzinie hipertensjologii od 1 lipca 2023 r. nastąpi rozszerzenie zakresu wskazań refundacyjnych wobec 238 produktów złożonych o działaniu hipotensyjnym" - podaje MZ.
Od 1 lipca 2023 roku nastąpi też nowa kategoryzacja opatrunków specjalistycznych dostępnych w aptece na receptę, na chwilę obecną wyróżniono 30 grup limitowych. Dla pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym będą dostępne nowe leki.
Choć rzadki nowotwór szpiku kostnego pozostaje chorobą nieuleczalną, postęp medycyny i nowe terapie sprawiają, że staje się chorobą przewlekłą.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.