Ile ważna jest recepta?

Długość ważności recepty nie jest stała dla wszystkich leków. Okazuje się bowiem, że terminy ustala się w zależności od tego, na co jest wypisana. Ile ważna jest recepta i co zrobić, gdy ważność utraci?

spis treści

1. Ile ważna jest recepta?

Termin, w którym można zrealizować receptę, zależy od tego, jaki lek chcemy wykupić. Jeśli przekroczy się owy termin, wówczas farmaceuta nie wyda oczekiwanego produktu. Ważne wydaje się w procesie zakupu medykamentów rozróżnienie dwóch określeń: czym innym jest termin realizacji recepty, a czym innym dzień złożenia zamówienia. Powinni na to uważać zwłaszcza ci, którzy muszą przyjmować leki codziennie, bo od nich zależy funkcjonowanie, a nawet życie jednostki.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Recepta jest ważna około 30 dni,
Recepta jest ważna około 30 dni,

Zwykle wykupić lek z recepty możemy przez trzydzieści dni od momentu wystawienia jaj przez lekarza. Jest jednak kilka wyjątków. Warto wiedzieć, że tylko przez siedem dni ważna jest recepta na antybiotyki.

Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków
Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków [7 zdjęć]

Narodowy Program Ochrony Antybiotyków to kampania prowadzona pod różnymi nazwami w wielu krajach. Jej...

zobacz galerię

Zupełnie innym przypadkiem jest ten, kiedy sprowadzamy leki. Wówczas termin zdecydowanie się wydłuża, a recepta jest ważna nawet do stu dwudziestu dni. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy medykament jest sprowadzany spoza granic kraju. Zwykle są to zamówienia indywidualne.

Jeszcze inne zasady panują w temacie szczepionek. Może być bowiem wystawiona recepta na tak zwane preparaty immunologiczne, czyli na przykład na szczepionki. Znów jest to sytuacja, kiedy substancja jest wytwarzana na specjalne potrzeby pacjenta i dostosowana do jego indywidualnych wymogów. W takim wypadku ważna jest recepta przez dziewięćdziesiąt dni.

Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień?
Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień? [10 zdjęć]

Przed ukończeniem drugiego roku życia dzieci są szczepione około 20 razy, tak aby ochronić je przed najbardziej...

zobacz galerię

Zatem na pytanie: „ile ważna jest recepta?” nie da się jednoznacznie odpowiedzieć.

2. Co zrobić, gdy recepta straci ważność?

W tym aspekcie wiadomości nie są dobre. Pacjent w zasadzie nie może nic zrobić  z faktem, że skończyła się ważność recepty.

Jeśli chory zapomniał ją wykupić lub nie wiedział, ile jest ważna recepta i  zwyczajnie się pomylił, wówczas musi ponownie odbyć wizytę lekarską. Okazuje się, iż jedyną uprawnioną osobą do zmiany terminu recepty, a w zasadzie jej przedłużenia, jest właśnie lekarz.

Niestety nie może to być przypadkowy specjalista. Przedłużyć termin ważności recepty może tylko ten lekarz, który ją wystawił. Gwarancją wiarygodności i postąpienia w świetle prawa, co jest ważne zarówno dla samego doktora, jak i dla farmaceuty, który leki musi wydać, jest poświadczenie tożsamości. Zwykle, aby recepta znów była ważna wystarcza pieczątka oraz podpis. Co bardzo istotne muszą one być tożsame: tego, kto wystawił receptę i kto ją przedłużył.

Lekarz, który wprowadza korektę do przeterminowanej recepty i ustala ile ważna jest recepta, powinien skreślić starą datę jej wystawienia i wpisać nową.

Te zabiegi zwykle wystarczają, by móc swobodnie wykupić potrzebne leki. Warto jednak pamiętać o  tym, ile ważna jest recepta, by zaoszczędzić sobie niepotrzebnego trudu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy