Będzie trudniej o recepty wystawiane przez internet. Ograniczenia dotyczą konkretnej grupy leków
Resort zdrowia chce wprowadzić zmiany dotyczące funkcjonowania serwisów wystawiających e-recepty. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie dostępu do substancji psychotropowych i leków o działaniu odurzającym.
1. Ograniczenia w e-receptach dotyczą trzech grup leków
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło projekt rozporządzenia, które ma ograniczyć możliwość wystawiania recept za pomocą tzw. receptomatów. Zmiany obejmą trzy grupy produktów: środki odurzające - m.in. opioidowe leki przeciwbólowe, leki psychotropowe stosowane np. do krótkotrwałego leczenia bezsenności i stanów lękowych oraz prekursory kategorii 1, które zawierają m.in. efedrynę i mogą być wykorzystywane do produkcji narkotyków.
Zgodnie z nowymi regulacjami recepty na wymienione w rozporządzeniu leki muszą być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej, a nie papierowej, z zachowaniem kilku zastrzeżeń. Po pierwsze - lekarz będzie mógł je wystawić wyłącznie po wcześniejszym, osobistym zbadaniu pacjenta, chyba że od ostatniej wizyty, na której chory był badany, nie minęło 12 miesięcy.
Druga ważna zasada nakłada na medyka obowiązek weryfikacji w Systemie Informacji Medycznej, czy leki z danych grup były w ostatnim okresie przepisywane pacjentowi i w jakiej ilości. Ten warunek ma nie dotyczyć pacjentów, którzy nie posiadają Internetowego Konta Pacjenta, ze względu na brak możliwości weryfikacji w systemie. Ministerstwo wyjaśnia, że ten wyjątek wynika z "wykluczenia cyfrowego" niektórych grup, ale część ekspertów zauważa, że to daje pole do pewnych nadużyć.
2. Zmiany powinny dotyczyć placówek telemedycyny
Przedstawiciele samorządu lekarskiego wskazują, że wprowadzone ograniczenia niewiele zmienią, a jedynie dołożą medykom papierkowej pracy. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej przepisy powinny się skupić na podmiotach leczniczych, które prowadzą świadczenia jedynie w trybie telemedycznym.
- Dodaje tylko lekarzom obciążeń biurokratycznych, ogranicza nasze prawo do wykonywania zawodu. Będzie to utrudnienie pracy lekarzom, którzy dobrze wykonują swoją pracę, ograniczeniem w teleporadnictwie tam, gdzie jest to potrzebne – mówił w rozmowie z TVN24 prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.
Projekt nowelizacji został poddany konsultacjom publicznym. Minister zdrowia zapowiada, że to nie koniec zmian. W planach jest m.in. ograniczenie możliwości hurtowego wystawianie recept przez jednego lekarza.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.