Skandal z receptami. Poszkodowanych 6 tys. pacjentów, 29 osób zmarło
Brytyjska publiczna służba zdrowia (NHS) ostrzega pacjentów przed błędami na receptach. To wynik kontroli, która wykazała rażące nieścisłości. Wykryto, że na niektórych receptach były błędne informacje na temat dawkowania leków, ale zdarzały się też przypadki wypisania zupełnie innego preparatu. Poszkodowanych mogą być tysiące.
1. Wielka Brytania: NHS ujawnia rażące błędy podczas wypisywania recept
NHS (ang. National Health Service), czyli publiczna służba zdrowia w Wielkiej Brytanii, apeluje do Brytyjczyków o uważne analizowanie recept, które dostają. Eksperci przyznają, że w najtrudniejszym położeniu są seniorzy, bo bardzo często nie są w stanie zweryfikować poprawności zaleceń, które znajdują się na drukach wypisanych przez lekarzy.
Z danych ujawnionych przez brytyjską służbę służby zdrowia, wynika, że nawet 6 tysięcy pacjentów mogło być poszkodowanych w związku z błędnie wystawionymi receptami. Główne zarzuty dotyczą: błędów w zalecanym dawkowaniu i pomyłek w nazwach leków.
2. Wśród ofiar m.in. kobieta w ciąży
Brytyjski dziennik "The Sun" podaje, że tego typu naruszenia mogły doprowadzić do śmierci kilkudziesięciu chorych. Wśród ofiar jest wymieniana m.in. pacjentka w ciąży, której podano nieprawidłową dawkę leku.
Dane dotyczące skali nieprawidłowości są porażające. Z analizy wynika, że nawet połowa (105) gabinetów współpracujących w NHS ma na swoim koncie błędy w wystawianiu recept i to tylko w ciągu ostatniego roku. W całej Wielkiej Brytanii działa łącznie 219 gabinetów lekarskich, które współpracują z NHS.
- Istnieją wyraźne wady w obecnych metodach przepisywania recept - podkreśla w rozmowie z dziennikiem "The Sun" Jonathan White z National Accident Helpline.
Eksperci zauważają, że wiele gabinetów nadal oprócz elektronicznych recept, częściowo wystawia wersje papierowe, które zwiększają ryzyko błędów, czy niewłaściwego odczytania zaleceń.
- To sprawia, że recepty są bardziej podatne na ludzkie błędy - sugeruje White. - Ponieważ uchybienia w receptach okazują się w niektórych przypadkach śmiertelnie groźne, przy 29 zgonach odnotowanych w zeszłym roku, ważne jest, aby błędy nie tylko były zgłaszane w odpowiednim czasie, ale także podejmowane były działania zapobiegające przyszłym pomyłkom - dodaje.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.