Ryzyko zachorowania na raka prostaty
Problem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego jest powszechny i dotyczy większości mężczyzn w starszym wieku. Ze schorzeniem tym boryka się 30% pacjentów po 50. roku życia. Po 60. roku życia dotyczy to już połowy mężczyzn, zaś po 80. roku życia nawet i 80%.
1. Rak prostaty
Rak prostaty jest w Polsce drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn. Wśród przyczyn zgonów spowodowanych nowotworem, rak stercza zajmuje trzecie miejsce, zaraz po raku płuca i żołądka. Rocznie w Polsce z tego powodu umiera około 3,5 tysiąca mężczyzn. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, rak prostaty rzadko występuje przed 40. rokiem życia. W przypadku kiedy występuje on wśród krewnych, ryzyko jego rozwoju wzrasta dwu-, a nawet trzykrotnie.
Po przekroczeniu 40. roku życia zaleca się mężczyznom regularne badania, aby schorzenie prostaty wykryć jak najwcześniej. Wczesne wykrycie ułatwia leczenie oraz minimalizuje ryzyko powikłań.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.