Trwa ładowanie...

10 chorób, które zabijają Polaków

Co roku umiera ok. 370 tys. Polaków. W Polsce mężczyzna żyje przeciętnie 71 lat, a kobieta 80. Jest to mniej niż w przypadku innych krajów Unii Europejskiej. Do najczęstszych przyczyn zgonów oprócz chorób zaliczymy samobójstwa i wypadki komunikacyjne. Zobacz spis 10 chorób, które najczęściej wypisywania są na kartach zgonu. Ranking powstał na podstawie danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

1. 10. Rak piersi – 5,3 tys. zgonów rocznie

To największy zabójca kobiet w średnim wieku. Istnieją skuteczne metody walki z tym rodzajem nowotworu. Należą do nich mammograficzne badanie przesiewowe. Mimo to umieralność dalej jest duża. Statystycznie co cztery godziny ktoś umiera na tę chorobę.

Rak piersi wśród gwiazd. Poznaj celebrytki, które go pokonały
Rak piersi wśród gwiazd. Poznaj celebrytki, które go pokonały [8 zdjęć]

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Przez długi czas może nie

zobacz galerię

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. 9. Rak żołądka – 5,6 tys. zgonów rocznie

Nowotwory żołądka od lat 70. były najczęstszą przyczyną śmierci u mężczyzn. Jednak zachorowalność na ten rodzaj raka zmniejszył się na przestrzeni 50-ciu lat o prawie 20 proc. Mimo spadającego zagrożenia stanowią 7 proc. zgonów u mężczyzn i 5 proc. u kobiet.

3. 8. Nadciśnienie tętnicze – 5,9 tys. zgonów rocznie

W Polsce na nadciśnienie choruje 29 proc. dorosłych. W naszym kraju jest około 8,9 mln osób z tym schorzeniem, a kolejne 8.9 mln jest zagrożonych jego rozwojem. Mimo to, maksymalnie 15 proc. tych osób przeprowadza prawidłową kontrolę swojego ciśnienia.

Co trzeci Polak nie jest świadomy, że ma nadciśnienie. Częstość wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać
5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać [6 zdjęć]

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi

zobacz galerię

4. 7. Cukrzyca – 6,5 tys. zgonów rocznie

To kolejna choroba cywilizacyjna. W Polsce może cierpieć na nią nawet 3 miliony osób. Kolejne 4 miliony mogą być nią zagrożone. Niestety, nawet 40 proc. chorych osób nie zdaje sobie sprawy, że na nią cierpi.

5. 6. Zapalenie płuc – 8,7 tys. zgonów rocznie.

Zapalenie płuc w populacji ogólnej wynosi 5-10 przypadków na 1000 osób. Nawet 60 proc. wymaga leczenia w szpitalu. Mimo sprawdzonych metod leczenia jest szczególnie groźne dla osób starszych.

Są oni podatni na choroby dolnego odcinka dróg oddechowych. Zapalenie płuc, które jest wywołane mikroorganizmami cechuje się odpornością na antybiotyki.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach

zobacz galerię

6. 5. Rak jelita grubego – 9,7 tys. zgonów rocznie

Tendencja zachorowań na tę chorobę wzrasta.Jest to drugi najczęściej występujący rak w Polsce. Nadal jednak jest wykrywany stosunkowo późno. W Polsce leczenie tego nowotworu jest nieefektywne w porównaniu do krajów zachodnich.

7. 4. Rak płuca – 21 tys. zgonów rocznie

To najgroźniejszy nowotwór zagrażający życiu Polaków. Jedną z głównych jego przyczyn jest dym nikotynowy. To uwidacznia kolejny problem – w naszym kraju pali ponad 30 proc. społeczeństwa. Niepokojąco wzrastają współczynniki umieralności wśród kobiet chorujących na ten typ raka.

8. 3. Miażdżyca – 30 tys. zgonów rocznie

Miażdżyca tętnic dotyczy ponad 50 proc. osób powyżej 40. roku życia i blisko 90 proc. powyżej 70. roku życia. Jest przyczyną 90 proc. zawałów. To schorzenie postępuje z wiekiem.

Napędzane jest niezdrowym trybem życia: brakiem aktywności fizycznej, paleniem papierosów i spożywaniem alkoholu. Wpływa na nie również wysoki poziom cholesterolu.

5 nietypowych objawów miażdżycy
5 nietypowych objawów miażdżycy [6 zdjęć]

Miażdżyca to przewlekła choroba zapalna tętnic. W jej przebiegu w ścianach naczyń tworzą się charakterystyczne

zobacz galerię

9. 2. Udar mózgu – 35 tys. zgonów rocznie

W Polsce występuje ok. 70 tys. przypadków udaru mózgu każdego roku.

Na tle krajów zachodnich wypadamy blado, jeśli chodzi o zapobieganie i leczenie tej choroby. Nawet 70 proc. osób, które przeżyją udar pozostaje niepełnosprawnych.

10. 1. Choroba niedokrwienna serca – 70 tys. rocznie

Na ta chorobę w naszym kraju cierpi około 1 miliona osób. Liczba występujących zawałów waha się w przedziale 80-100 tys. rocznie.

Co roku obserwuje się również wzrost śmiertelności z powodu tego schorzenia. To niepozorny zabójca, który odbiera życie takiej samej liczbie osób, co wszystkie nowotwory razem.

6 nietypowych oznak choroby serca
6 nietypowych oznak choroby serca [7 zdjęć]

46 proc. zgonów rocznie wśród Polaków spowodowanych jest przez choroby serca . Na niewydolność serca

zobacz galerię

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Organizm wysyła ci nietypowe sygnały, gdy serce zaczyna szwankować.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza