Zawał i co dalej?

Choroby układu krążenia nadal stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju. Każdego dnia z ich powodu umiera średnio 476 osób, a co piąty zgon jest przedwczesny. Wśród chorób sercowo-naczyniowych niezwykle popularny jest zawał mięśnia sercowego, na który umiera blisko 90 tys. osób rocznie. Jak więc zdiagnozować zawał i dbać o swoje zdrowie tuż po nim? O czym powinniśmy pamiętać, by zapobiegać kolejnym atakom serca?

Objawy zawału serca

W diagnozowaniu zawału serca kluczową rolę odgrywa obserwowanie i nasłuchiwanie swojego ciała, gdyż zawał nie zawsze objawia się silnym bólem w klatce piersiowej. A przynajmniej początkowo u mężczyzn ten ból nie jest bardzo dokuczliwy, dlatego jest bagatelizowany. Z czasem jednak się nasila.

Polecane wideo:

Zawał powstaje w wyniku martwicy narządu lub tkanki wywołanej niedokrwieniem. Jest on zazwyczaj skutkiem pęknięcia blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym, czyli naczyniu doprowadzającym krew do serca.

Do najczęstszych objawów zawału należą:

 • duszności;
 • rozpierający, intensywny ból w klatce piersiowej, najczęściej za mostkiem utrudniający oddychanie;
 • kołatanie serca;
 • osłabienie;
 • ból promieniujący do obu rąk, karku, żuchwy i pleców;
 • obfite poty, czasem pojawiający się zimny pot lub też stan podgorączkowy;
 • zawroty głowy;
 • nudności, a nawet wymioty;
 • bladość skóry, zasinienie ust i paznokci;
 • panika wywołana strachem przed śmiercią;
 • zawałowi serca może towarzyszyć "drętwienie" żuchwy.

U kobiet objawy zawału mogą znacznie się różnić, przez co często są lekceważone i mylone m.in. z grypą żołądkową przez nudności, wymioty, zmęczenie i osłabienie, ból w nadbrzuszu, zimne poty na czole lub górnej wardze, a także duszności bez bólu w klatce piersiowej, ból krtani lub okolic, ból barku, a także mięśni i nierówne bicie serca.

Każdy atak serca jest dla nas niezwykle groźny. Może on doprowadzić do nagłego zgonu sercowego. Wiążą się z nim również liczne powikłania. Nie należy zatem bagatelizować jego objawów, lecz niezwłocznie wezwać pogotowie, gdyż szybka reakcja i interwencja lekarzy może uratować nasze życie.

Nie bez powodu Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne opublikowały wytyczne określające najbardziej korzystny na uratowanie zdrowia i życia czas dotarcia pacjenta na oddział kardiologii interwencyjnej.

- W kardiologii mówimy o tzw. złotej godzinie, czyli o czasie najbardziej optymalnym dla osiągnięcia najlepszego efektu leczniczego dla pacjenta. Każdy chory powinien zatem jak najszybciej trafić do specjalisty, ponieważ właśnie czas ma największy wpływ na wynik leczenia zawału - tłumaczy prof. Adam Witkowski, Kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie, Dyrektor XXI Warsztatów WCCI w Warszawie.

9 produktów, które niszczą twoje serce

Kostki bulionowe to produkt bardzo często dodawany zarówno do zup jak i sosów dla wzbogacenia smaku potrawy. Kostki są jednak doskonałym źródłem glutaminianu...

Profilaktyka zawału serca

Jak zatem dbać o swoje zdrowie, by ustrzec się przed zawałem? Jakie działania i nawyki powinniśmy wprowadzić w życie, by zmniejszyć ryzyko nawrotu?

Mówiąc o profilaktyce zawału serca musimy pamiętać zarówno o profilaktyce pierwotnej, jak i wtórnej. Ta pierwsza ma na celu zapobieganie wystąpieniu zawału serca. By ustrzec się przed zawałem należy pamiętać przede wszystkim o zmianie nawyków żywieniowych i wprowadzeniu codziennej aktywności fizycznej, co z pewnością wpłynie na zmniejszenie masy ciała. Należy zrezygnować z niezdrowych nałogów, np. palenia tytoniu, i pamiętać o prawidłowym leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz postępowaniu w chorobie niedokrwiennej serca.

- Nadciśnienie tętnicze dotyka ok. 10 milionów Polaków, z czego ok. 3 milionów nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich ciśnienie tętnicze jest za wysokie. Jeżeli nie będziemy leczyć nadciśnienia, może to doprowadzić m.in do zwiększonego ryzyka zawału. Choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną przedwczesnej śmierci Polaków. Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego o ok. 50 proc., zmniejsza również ryzyko zawału serca o 27 proc. - podkreśla lek. med. Anna Plucik-Mrożek, specjalista chorób wewnętrznych, koordynator projektu Exercise is Medicine w Polsce, konsultant fitnessu medycznego w Perła Wellness.

Profilaktyka wtórna to dbanie o nasze zdrowie tuż po zawale. Podstawą, tak jak przy profilaktyce pierwotnej, jest zmiana stylu życia i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej oraz prawidłowe leczenie już występujących zaburzeń.

Próba zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawału to ciągła walka o nasze zdrowie. Stosowanie się do zaleceń w kwestii sportu i odpowiednio zbilansowanej diety powinno stanowić podstawę naszej profilaktyki okołozawałowej.

Artykuł powstał z okazji XXI edycji międzynarodowych warsztatów kardiologii interwencyjnej WCCI Warsaw (www.wcci.pl)

WCCI

Patronat WP abcZdrowie

WCCI - Warsaw Course on Cardiovascular Interventions

WCCI (Warsaw Course on Cardiovascular Interventions) to prestiżowa międzynarodowa konferencja, w której co roku bierze udział ponad 1000 uczestników, głównie lekarzy, pielęgniarek, techników i przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego. Tematyka Kursów koncentruje się głównie na problemach związanych z rozpoznawaniem i leczeniem ostrych zespołów wieńcowych, stabilnej choroby wieńcowej, wad strukturalnych i zastawkowych serca oraz interwencji w miażdżycy tętnic obwodowych. Niewątpliwym walorem WCCI jest możliwość obserwowania „na żywo” różnego typu zabiegów interwencyjnych, aktywnego prezentowania swoich doświadczeń, a także uczestniczenia w dyskusjach panelowych z udziałem najwybitniejszych ekspertów.

WCCI, 2 tygodnie temu

Żywienie

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Żywienie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Joga

olaa1993 • ostatni post 2 dni temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Żywienie
Żywienie

Smażony ryż z warzywami

Smażony ryż z warzywami

Nieskomplikowana potrawa, której składniki tworzą zdrową, bogatą w witaminy i substancje odżywcze, południową przekąskę.

Żywienie

7 rzeczy, które jesz w niewłaściwy sposób

7 rzeczy, które jesz w niewłaściwy sposób

Przygotowywanie posiłków Ważne jest nie tylko to, co jesz, ale także to, jak przyrządzasz posiłki i w jakiej formie spożywasz każdy produkt. Okazuje się, że nawet popularne i dobrze znane składniki często przygotowujemy w niewłaściwy sposób. Marchew Jesienią...

Żywienie

Zielone smoothie, które da ci energię każdego dnia

Zielone smoothie, które da ci energię każdego dnia

Zacznij dzień na zielono! Wszyscy doskonale wiemy, że najlepszym sposobem na dobre rozpoczęcie dnia jest odżywcze, pyszne śniadanie. Bądźmy jednak szczerzy - nie zawsze mamy czas i ochotę, aby przygotować bladym świtem zbilansowany, wartościowy posiłek....

Żywienie

6 sposobów na detoks nerek

6 sposobów na detoks nerek

Rola nerek w organizmie człowieka Nerki to jeden z najważniejszych organów wewnętrznych w naszym organizmie. Warto zatem regularnie dbać o ich kondycję. W tym celu można wprowadzić do codziennej diety produkty o właściwościach oczyszczających, nie tylko...

Żywienie

Właściwości zdrowotne pikli

Właściwości zdrowotne pikli

Pikle Pikle to smaczne przetwory z ogórków, papryk, pomidorów czy patisonów. Oczyszczone i pokrojone warzywa w marynacie są bogactwem wielu witamin i składników mineralnych. Przygotowywana w domu mieszanka skrywa w sobie wiele właściwości prozdrowotnych. Hermetycznie...

Żywienie

Sześć zaskakujących objawów odwodnienia

Sześć zaskakujących objawów odwodnienia

Niebezpieczny niedobór wody Suchość w ustach i uczucie pragnienia to nie jedyne sygnały świadczące o tym, że organizm potrzebuje wody. Niestety, często zapominamy o tym, by pić wodę przez cały dzień, małymi porcjami. Może to prowadzić do groźnego w skutkach...

Żywienie

Czego nie jeść przy nadciśnieniu?

Czego nie jeść przy nadciśnieniu?

Nadciśnienie - choroba cywilizacyjna Zwiększona pobudliwość nerwowa, zaburzenia snu, kołatanie serca i zawroty oraz bóle głowy - to mogą być objawy nadciśnienia. Nieleczone schorzenie uszkadza wzrok, mózg i serce. Zwiększa ryzyko zawału i udaru. Wpływ...

Żywienie

Jak wykorzystać cytrynę, by się odchudzić?

Jak wykorzystać cytrynę, by się odchudzić?

Wykorzystajmy właściwości cytryny Z czego słynie cytryna? Jest doskonałym źródłem witaminy C - 53 mg/100 g. Zawiera także antyoksydanty, beta-karoten, witaminy z grupy B i E. Bogata jest w minerały, takie jak potas, magnez, sód i żelazo. Stosuje się ją...

Żywienie

Zaskakujące objawy cukrzycy

Zaskakujące objawy cukrzycy

Bądź czujny! Nie każdy przypadek cukrzycy typu 2 objawia się oczywistymi symptomami - wzmożonym pragnieniem, częstymi wizytami w toalecie czy drętwieniem dłoni lub stóp. Warto wiedzieć o innych, subtelniejszych objawach, które mogą świadczyć o tym, że...