Trwa ładowanie...

Pojawia się na miesiąc przed zawałem. Nawet u 80 proc. pacjentów

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
17.06.2023 15:08
80 proc. ludzi ma te objawy miesiąc przed zawałem serca
80 proc. ludzi ma te objawy miesiąc przed zawałem serca (Getty Images)

Z powodu zawału serca co roku w Polsce umiera około 15 tys. osób. Jak pokazują badania, objawy zwiastujące zawał nie zawsze pojawiają się w dniu ataku, ale dużo, dużo wcześniej. Istnieje pewna grupa ludzi, u których dolegliwości ściśle związane z atakiem serca można zaobserwować nawet miesiąc wcześniej.

spis treści

1. Charakterystyka i czynniki ryzyka zawału serca

Zawał serca, nazywany również atakiem serca zaliczany jest do ostrych zespołów wieńcowych. Dochodzi do niego na skutek zablokowania jednej z tętnic wieńcowych. Naczynia tętnicze dostarczają krew bogatą w tlen i składniki odżywcze do mięśnia sercowego.

Najczęstszą przyczyną zawału serca jest nagłe powstanie skrzepu krwi w tętnicy wieńcowej, która jest już zwężona przez blaszkę miażdżycową. Inne przyczyny obejmują skurcz tętnicy wieńcowej, zakrzepicę lub pęknięcie tętnicy.

Zobacz film: "Leczenie chorób serca"

Czynniki ryzyka wystąpienia ataku serca to przede wszystkim:

2. Cztery tygodnie przed zawałem

U połowy pacjentów dolegliwości sygnalizujące zawał mogą pojawić się kilka godzin przed atakiem serca. W niektórych przypadkach, objawy ostrzegawcze uwidaczniają się nawet miesiąc wcześniej.

Ponad połowa mężczyzn w średnim wieku, u których doszło do ataku serca, miała możliwe takie objawy - wynika z badania zaprezentowanego podczas American Heart Association's Scientific Sessions w Dallas.

Naukowcom udało się zgromadzić informacje na temat objawów i historii zdrowia 567 mężczyzn w wieku od 35 do 65 lat, u których doszło do pozaszpitalnego zawału serca w latach 2002-2012. Prawie 80 procent pacjentów miało objawy ostrzegające, w okresie od czterech tygodni do jednej godziny przed atakiem serca.

Badani zgłaszali takie symptomy, jak bóle w obrębie klatki piersiowej, duszności, zawroty głowy, omdlenia lub palpitacje serca.

3. Najczęstsze objawy zawału serca

Objawy zawału serca mogą się różnić w zależności od organizmu, jednak często spotykane symptomy obejmują:

  • silny ból lub ucisk w klatce piersiowej, który może promieniować do ramienia, szyi, szczęki, pleców lub żołądka,
  • trudności w oddychaniu,
  • duszności,
  • silne pocenie się,
  • lęk,
  • zawroty głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • szybkie i nieregularne bicie serca.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie zawały serca przebiegają z tak wyraźnymi objawami. Niektóre osoby, zwłaszcza starsze, kobiety i pacjenci z cukrzycą, mogą doświadczać mniej typowych objawów, takich jak ból pleców, zmęczenie czy brak energii.

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze