Pojawia się na miesiąc przed zawałem. Nawet u 80 proc. pacjentów
Z powodu zawału serca co roku w Polsce umiera około 15 tys. osób. Jak pokazują badania, objawy zwiastujące zawał nie zawsze pojawiają się w dniu ataku, ale dużo, dużo wcześniej. Istnieje pewna grupa ludzi, u których dolegliwości ściśle związane z atakiem serca można zaobserwować nawet miesiąc wcześniej.
1. Charakterystyka i czynniki ryzyka zawału serca
Zawał serca, nazywany również atakiem serca zaliczany jest do ostrych zespołów wieńcowych. Dochodzi do niego na skutek zablokowania jednej z tętnic wieńcowych. Naczynia tętnicze dostarczają krew bogatą w tlen i składniki odżywcze do mięśnia sercowego.
Najczęstszą przyczyną zawału serca jest nagłe powstanie skrzepu krwi w tętnicy wieńcowej, która jest już zwężona przez blaszkę miażdżycową. Inne przyczyny obejmują skurcz tętnicy wieńcowej, zakrzepicę lub pęknięcie tętnicy.
Czynniki ryzyka wystąpienia ataku serca to przede wszystkim:
- nikotynizm,
- mała aktywność fizyczna,
- płeć męska,
- wysokie ciśnienie tętnicze krwi (powyżej 140/90 mmHg),
- nadwaga i otyłość,
- nieprawidłowy metabolizm glukozy, np. cukrzyca,
- schorzenia nerek,
- wysoki poziom cholesterolu,
- zła dieta.
2. Cztery tygodnie przed zawałem
U połowy pacjentów dolegliwości sygnalizujące zawał mogą pojawić się kilka godzin przed atakiem serca. W niektórych przypadkach, objawy ostrzegawcze uwidaczniają się nawet miesiąc wcześniej.
Ponad połowa mężczyzn w średnim wieku, u których doszło do ataku serca, miała możliwe takie objawy - wynika z badania zaprezentowanego podczas American Heart Association's Scientific Sessions w Dallas.
Naukowcom udało się zgromadzić informacje na temat objawów i historii zdrowia 567 mężczyzn w wieku od 35 do 65 lat, u których doszło do pozaszpitalnego zawału serca w latach 2002-2012. Prawie 80 procent pacjentów miało objawy ostrzegające, w okresie od czterech tygodni do jednej godziny przed atakiem serca.
Badani zgłaszali takie symptomy, jak bóle w obrębie klatki piersiowej, duszności, zawroty głowy, omdlenia lub palpitacje serca.
3. Najczęstsze objawy zawału serca
Objawy zawału serca mogą się różnić w zależności od organizmu, jednak często spotykane symptomy obejmują:
- silny ból lub ucisk w klatce piersiowej, który może promieniować do ramienia, szyi, szczęki, pleców lub żołądka,
- trudności w oddychaniu,
- duszności,
- silne pocenie się,
- lęk,
- zawroty głowy,
- nudności,
- wymioty,
- szybkie i nieregularne bicie serca.
Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie zawały serca przebiegają z tak wyraźnymi objawami. Niektóre osoby, zwłaszcza starsze, kobiety i pacjenci z cukrzycą, mogą doświadczać mniej typowych objawów, takich jak ból pleców, zmęczenie czy brak energii.
Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.