Trwa ładowanie...

Raport NIZP-PZH: w dziedzinie zdrowia publicznego wiele mamy jeszcze do zrobienia

 Agnieszka Gotówka
30.12.2018 18:52
Rośnie liczba osób, które decydują się popełnić samobójstwo
Rośnie liczba osób, które decydują się popełnić samobójstwo (123RF)

Rośnie liczba samobójstw popełnianych przez mężczyzn. Zagrożeniem dla życia Polaków nadal pozostają choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” przygotowanego przez naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

W 2015 roku ludność Polski wynosiła nieco ponad 38 milionów. To mniej niż w latach ubiegłych. Pierwszy raz po II wojnie światowej zanotowano również ujemny przyrost naturalny (zarówno w miastach, jak i na wsi). Wzrasta również odsetek dzieci rodzących się w związkach pozamałżeńskich.

Z raportu płyną też optymistyczne wnioski. Żyjemy dłużej niż kilka lat temu. Kobiety przeżywają średnio 82 lata, mężczyźni – 74. Rzadziej diagnozowane są również choroby krążenia, choć to one nadal są główną przyczyną zgonów wśród mężczyzn.

1. Choroby nowotworowe nadal groźne

Drugą co do częstości przyczyną zgonów w Polsce są nowotwory złośliwe. W 2014 roku z tego powodu zmarło ponad 95 tysięcy osób. Ogromne zagrożenie stanowi rak tchawicy, oskrzela i płuc, w przypadku których współczynnik umieralności maleje tylko u mężczyzn.

Zobacz film: "Czynniki predysponujące do raka piersi"

Rak płuc najczęściej diagnozowany jest w województwie warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Tam również notuje się najwyższy odsetek osób palących papierosy.

Najmniej zachorowań na raka płuc jest w województwie podkarpackim.

Zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków stanowi również rak jelita grubego.

– Wielkopolska do lat wielu lat regionem podwyższonego ryzyka raka jelita grubego, piersi, jajnika i gruczołu krokowego – tłumaczy serwisowi zdrowie.pap.pl dr Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii. – Nie wiemy dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Na pewno na wyższe wskaźniki ma wpływ styl życia, dieta i używki. Połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w europejskim kodeksie walki z rakiem.

Nadal zauważalny jest wysoki odsetek kobiet, u których diagnozowany jest rak piersi. Z tego powodu najwięcej kobiet umiera na Śląsku, w województwie kujawsko-pomorskim, a w przypadku pań w wieku 25-64 lata w województwie świętokrzyskim i łódzkim.

Zmniejsza się natomiast zagrożenie życia kobiet z powodu raka szyjki macicy.

2. Polska neonatologia na światowym poziomie

Z raportu wynika, że w Polsce znacząco poprawiła się opieka nad noworodkami w pierwszym miesiącu życia.

– Dzięki rozwojowi neonatologii potrafimy ratować dzieci z bardzo małą masą urodzeniową – mówi serwisowi zdrowie.pap.pl prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii. – Wzrosła także świadomość ginekologów, którzy kobietę z zagrożoną ciążą kierują do szpitala o najwyższym, trzecim stopniu referencji, dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej i szybciej leczyć noworodki. W przypadku zagrożonej ciąży, o 50 proc. wzrasta szansa na uratowanie dziecka, gdy urodzi się ono w specjalistycznym ośrodku.

Zanotowano spadek zagrożenia życia niemowląt spowodowanego chorobami zakaźnymi, w tym sepsą, oraz zaburzeniami oddechowymi i sercowo-naczyniowymi. Zwiększyła się natomiast liczba przypadków zgonów z powodu zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). W 2014 roku z tego powodu zmarło 42 niemowląt.

3. Rośnie liczba samobójstw

Z raportu NIZP-PZH wynika, iż w Polsce więcej mężczyzn popełnia samobójstwo niż ginie w wypadkach komunikacyjnych.

Współczynnik zgonów z powodu samobójczej śmierci mężczyzn wynosi w Polsce 25,7 na 100 tysięcy osób (w Unii Europejskiej – 16 na 100 tysięcy osób). Z kolei Polki rzadziej niż mieszkanki Europy decydują się na ten dramatyczny krok.

Szacuje się jednak, że rzeczywista liczba samobójstw w Polsce jest wyższa niż wynika to ze statystyk.

Profesor Bogdan Wojtyniak z NIZP-PZH uważa, że zjawisko to można tłumaczyć trudniejszym z dostępem do opieki psychiatrycznej i nieumiejętnością radzenia sobie z problemami, na co skarżą się polscy pacjenci.

5 mitów o chorobach psychicznych
5 mitów o chorobach psychicznych [6 zdjęć]

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia,

zobacz galerię

Z raportu wynika ponadto, że objawy depresji wykazuje 5,3 proc. Polaków powyżej 15. roku życia.

W raporcie odnotowano również, że nadwaga lub otyłość w przypadku kobiet dotyczy 60 proc. dorosłej populacji. Podobne dane dotyczą mężczyzn – 68,2 proc. panów powyżej 18. roku życia ma za wysoka masę ciała.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze