Trwa ładowanie...

Nowy rodzaj leku na raka prostaty

Nowy lek na raka może pomóc połowie mężczyzn cierpiących na raka prostaty, u których występuje anomalia genetyczna.

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"

spis treści

1. Nowotwór prostaty

Według szacunków American Cancer Society w tym roku raka prostaty zdiagnozuje się u 217 730 Amerykanów, z których 32 050 umrze na tą chorobę. Jak wykazały badania, w 50% przypadków tego nowotworu ma miejsce anomalia genetyczna polegająca na połączeniu dwóch genów: TMPRSS2 i ERG, jednak bardzo trudne jest skierowanie na nie leczenia. Z tego względu naukowcy za cel obrali sobie nie nieprawidłowy gen, ale współpracujący z nim enzym PARP1. Lek, który działa na ten enzym nazywany jest inhibitorem PARP i jest on w trakcie badań klinicznych na pacjentach z rakiem piersi z mutacją genów BRCA1 i BRCA2 (mutacje notuje się w 10% przypadków raka piersi).

2. Działanie inhibitorów PARP

W trakcie badań przy użyciu inhibitorów PARP naukowcom udało się zmniejszyć guzy, w których występowała mutacja TMPRSS2/ERG, a także zahamować ich zdolność do rozprzestrzeniania się. Leki te nie sprawdziły się jednak w przypadku nowotworów, w których brak było tej mutacji. Inhibitor PARP do tej pory nie został zatwierdzony przez amerykańską FDA (Food and Drug Administration), jednak wstępne badania na pacjentach z rakiem piersi potwierdzają, iż jest on bezpieczny i dobrze tolerowany.

Następny artykuł: Przełomowa metoda leczenia raka prostaty jest już dostępna w Polsce!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.