Nowy rodzaj leku na raka prostaty
Nowy lek na raka może pomóc połowie mężczyzn cierpiących na raka prostaty, u których występuje anomalia genetyczna.
1. Nowotwór prostaty
Według szacunków American Cancer Society w tym roku raka prostaty zdiagnozuje się u 217 730 Amerykanów, z których 32 050 umrze na tą chorobę. Jak wykazały badania, w 50% przypadków tego nowotworu ma miejsce anomalia genetyczna polegająca na połączeniu dwóch genów: TMPRSS2 i ERG, jednak bardzo trudne jest skierowanie na nie leczenia. Z tego względu naukowcy za cel obrali sobie nie nieprawidłowy gen, ale współpracujący z nim enzym PARP1. Lek, który działa na ten enzym nazywany jest inhibitorem PARP i jest on w trakcie badań klinicznych na pacjentach z rakiem piersi z mutacją genów BRCA1 i BRCA2 (mutacje notuje się w 10% przypadków raka piersi).
2. Działanie inhibitorów PARP
W trakcie badań przy użyciu inhibitorów PARP naukowcom udało się zmniejszyć guzy, w których występowała mutacja TMPRSS2/ERG, a także zahamować ich zdolność do rozprzestrzeniania się. Leki te nie sprawdziły się jednak w przypadku nowotworów, w których brak było tej mutacji. Inhibitor PARP do tej pory nie został zatwierdzony przez amerykańską FDA (Food and Drug Administration), jednak wstępne badania na pacjentach z rakiem piersi potwierdzają, iż jest on bezpieczny i dobrze tolerowany.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.