Koronawirus. Czym jest pulsoksymetr i dlaczego może być pomocny dla osób z COVID-19?
Jeszcze do niedawna te urządzenia kupowały tylko osoby z przewlekłymi chorobami płuc. Pandemia sprawiła, że Polacy zaczęli sięgać po pulsoksymetry profilaktycznie. - To urządzenie jako jedyne pozwala nam w domowych warunkach sprawdzić w jakim stadium COVID-19 jest pacjent i czy wymaga pilnej hospitalizacji - opowiada dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny i autor bloga.
Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj
1. Czym jest pulsoksymetr?
Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne, służące do pomiaru saturacji krwi.
- Jest to bardzo proste w użytkowaniu urządzenie. Wystarczy założyć je na palec i po kilku sekundach wiemy, jaki jest poziom tlenu we krwi - opowiada dr Michał Domaszewski.
Pulsoksymetr działa na zasadzie spektrofotometrii transmisyjnej, wykorzystującej fakt, że hemoglobina utlenowana i odtlenowana wykazują odmienne właściwości optyczne. Czujnik, w jaki jest wyposażone urządzenie, najczęściej zakłada się na palec, małżowinę uszną, czoło lub skrzydełko nosa, a u noworodków na stopę lub nadgarstek.
- Przed pandemią koronawirusa z tych urządzeń korzystały głównie osoby z przewlekłymi chorobami płuc, jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc - mówi dr Domaszewski. Okazuje się jednak, że pulsoksymetry mogą być bardzo przydatne w monitorowaniu stanu zdrowia osób z COVID-19.
2. Czy pulsoksymetr zdiagnozuje zakażenie koronawirusem?
Jak tłumaczy, dr Domaszewski dzięki temu urządzeniu nie potwierdzimy u siebie zakażenia SARS-CoV-2. Jednak w przypadku osoby, która zachorowała na COVID-19, ale pozostaje w domu, pulsoksymetr może okazać się kołem ratunkowym.
- U osoby zdrowej poziom natlenienia krwi powinien wynosić 99-96 proc. Często jest to indywidualne. Jeśli jednak natlenienie krwi spada poniżej 95 proc., to może być wskazanie do hospitalizacji — opowiada dr Domaszewski.
Zdaniem lekarza, w obecnych warunkach pulsoksymetry mogą okazać bardzo przydatne prawie w każdym domu.
- W przypadku chorych na COVID-19 saturacja krwi jest jednym z najważniejszych pomiarów. Osoba, która przechodzi pierwsze stadium choroby, będzie miała natlenienie krwi powyżej 95 proc. Jeśli saturacja spada, zaczyna się drugie stadium choroby i trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem - wyjaśnia dr Domaszewski.
Lekarze obecnie rozróżniają trzy fazy COVID-19:
- Objawy wstępne.
- Wiremia, czyli namnażanie się wirusa w organizmie.
- Burza immunologiczna, zwana również cytokinową. Jest to nadmierna reakcja układu odpornościowego na patogen, która powoduje namnażanie cytokin (białek) i dezorientację organizmu, który zaczyna atakować własne tkanki. Jest to również druga najczęstsza przyczyna zgonu z powodu COVID-19. Pierwsza, to rozległe uszkodzenie płuc.
Wczesna diagnoza może też oznaczać bardziej skuteczną terapię. Osobom w początkowych stadiach COVID-19 podaje się remdesivir, który może skutecznie powstrzymać namnażanie się koronawirusa w organizmie.
3. Objawy niedotlenienia:
Niedotlenienie organizmu jest również nazywane hipoksją. Jej najczęstrzymi objawami są:
- duszność
- kaszel
- przyspieszona akcja serca
- niepokój
- splątanie
- zawroty i ból głowy
- nadmierna senność
W przypadku osób zakażonych SARS-CoV-2 hipoksja jest tym bardziej niebezpieczna, ponieważ może przebiegać w ukrytej, "cichej" formie. Zaobserwowano, że część pacjentów z trudem łapała oddech. Jednak nie rozwinął się u nich typowy zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) charakterystyczny dla COVID-19. Co więcej, pacjenci mimo zakażenia czuli się stosunkowo dobrze i nie wykazywali oznak duszności, co usypiało czujność.
Lekarze z USA zauważyli to niebezpieczne zjawisko u dużej grupy pacjentów. Ich zdaniem część zakażonych koronawirusem zmaga się z poważnym niedotlenieniem organizmu, z którego chorzy nie zdają sobie sprawy. Kiedy trafiają do szpitala, ich stan jest bardzo poważny.
Dlatego zdaniem lekarzy nawet pacjenci w stanie dobrym powinni mieć regularnie badany saturacji krwi. Pulsoksymetry są dostępne zarówno w sklepach ze sprzętem AGD, jak i w niektórych aptekach.
Zobacz również: Koronawirus. "Po dwóch krokach zatrzymywał się i sapał jak 90-latek". Chirurg opowiada o tym, jak COVID-19 niszczy płuca
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.