Przechorowałeś COVID-19? Lekarz radzi, jakie badania wykonać
Nawet łagodne przechorowanie COVID-19 nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Dlatego tak istotne jest wykonanie badań, które pozwolą określić, w jakim stanie jest orgaznim po zwalczeniu wirusa. - Znam przypadki pacjentów, u których powikłania były dużo groźniejsze niż samo zakażenie COVID-19 – mówi dr Michał Domaszewski i wskazuje, na jakie badania powienien zdecydować się każdy ozdrowieniec.
1. Powikłania groźniejsze niż COVID-19
- Parę miesięcy temu jeden z moich pacjentów przeszedł COVID-19. Mimo dość zaawansowanego wieku, choroba przebiegła bardzo łagodnie. Jedynym uciążliwym objawem choroby było duże osłabienie – opowiada dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny oraz autor bloga "Doktor Michał".
Po kilku dniach pacjent poczuł się lepiej. Mimo że lekarz zalecił mu wykonanie badań, mężczyzna uznał, że jego stan zdrowia wraca do normy i wyjechał na wakacje. Kilka tygodni później musiał być hospitalizowany. Okazało się, że pacjent miał liczne zmiany w płucach. Następne trzy miesiące spędził w szpitalu, walcząc o życie. - Z powodu nieodwracalnych zmian w płucach już do końca życia będzie musiał być "pod tlenem" – wyjaśnia dr Domaszewski.
Zdaniem lekarza ten przypadek najlepiej pokazuje, że nawet pozornie lekkie przejście COVID-19 może mieć ogromny wpływ na nasz organizm. Dlatego zgodnie z wytycznymi Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, każdy pacjent, który przeszedł zapalenie płuc w przebiegu COVID-19, powinien w ciągu kilku do kilkunastu tygodni po przebytej chorobie, wykonać rentgen klatki piersiowej. Jednak nie tylko osoby po ciężkim przebiegu COVID powinny zdecydować się na sprawdzenie, w jakim stanie jest ich organizm po zakażeniu.
2. Jakie badania należy wykonać po COVID?
Zarówno obserwacje lekarzy, jak i badania naukowe wskazują, że COVID-19 może wpłynąć na funkcjonowanie wielu narządów. - Zawsze zalecam osobom, które przeszły COVID-19, kontakt z lekarzem rodzinnym. Oceni on, czy jest konieczność wykonania badań i jeśli tak, to jakich - wyjaśnia dr Domaszewski.
Ozdrowieńcy powinni przede wszystkim wykonać po chorobie pełną morfologię krwi wraz z oznaczeniem poziomu CRP (białko C-reaktywne), które pozwala określić, czy w organizmie nadal rozwija się stan zapalny. W przypadku pacjentów obciążonych niektórymi chorobami przewlekłymi, konieczne mogą też okazać się inne badania. Przykładowo określenie poziomu Tsh (hormon tyreotropowy) wykaże, czy tarczyca działa prawidłowo. Natomiast badanie kreatyniny wyjaśni, czy nie doszło do pogorszenia czynności nerek.
- Niektóre badania naukowe sugerują, że u dzieci może zachodzić korelacja między rozwojem cukrzycy a przechorowaniem COVID-19. Dlatego w sporadycznych przypadkach warto rozważyć też badanie glukozy – podkreśla dr Domaszewski.
Lekarze również zaobserwowali, że po układzie oddechowym na powikłania po przebytym COVID-19 najczęściej jest narażony układ krążenia. - Po przechorowaniu COVID-19, zwłaszcza jeśli odczuwamy dyskomfort w klatce piersiowej, warto zrobić badanie EKG, które pozwoli lekarzowi ocenić stan naszego serca – mówi dr Domaszewski.
3. "Powinniśmy zwracać uwagę na sygnały, które wysyła nasze ciało"
Zdaniem lekarza wielu pacjentów bagatelizuje znaczenie prawidłowej rekonwalescencji po przebytym COVID-19.
- To, że zakończyła się izolacja, nie oznacza automatycznie, że jesteśmy w pełni sił – podkreśla dr Domaszewski. – Miałem pacjentów, u których poważne problemy zdrowotne zaczęły się nie w trakcie chorowania na COVID-19, tylko po tym, jak za szybko postanowili wrócić do normalnego trybu życia, w jakim funkcjonowali przed chorobą - dodaje. W takich właśnie przypadkach najczęściej pojawiają się powikłania.
- Ozdrowieńcom zalecana jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Najlepiej w formie spacerów i rozciągania, a nie intensywnych treningów obciążających organizm. Intensywne życie towarzyskie, czyli imprezowanie do rana i picie alkoholu także jest niewskazane – mówi dr Domaszewski.
Ekspert podkreśla, że powrót do aktywności zawodowej powinien być stopniowy. - Jeśli nie czujemy się w pełni sił, lepiej poprosić naszego lekarza prowadzącego o jeszcze parę dni zwolnienia – radzi lekarz. Ten dodatkowy okres pozwoli nam nie tylko wzmocnić się fizycznie, ale i da naszemu organizmowi czas na psychiczną regenerację.
- Przez pierwsze tygodnie po COVID-19 powinniśmy zwracać uwagę na sygnały, które wysyła nasze ciało. Pojawiający się nagły ból głowy może sugerować udar, a silny ból w klatce piersiowej - zawał serca. Przy takich objawach nie warto czekać "aż samo przejdzie", tylko jak najszybciej wzywać karetkę – ostrzega lekarz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.