Trwa ładowanie...

Menopauza - jak sobie radzić

Jak to jest, że menopauza postrzegana jest przez nas jako swego rodzaju „koniec kobiecości”? Zazwyczaj nadal jesteśmy aktywne zawodowo więc musimy sobie pomagać, by depresja i osłabienie nie wpływały na wyniki naszej pracy i tym samym nie podsycały złego samopoczucia. A przecież tak łatwo sobie pomóc. Uzupełnianie niedoboru estrogenów u kobiet w okresie menopauzy może odbywać się różnorako. Do tej pory triumfy świętowała tak popularna soja. Ostatnio coraz częściej jesteśmy przed nią ostrzegani. Tak przed tą w pigułkach, jak i tą w naszych codziennych posiłkach.

Zobacz film: "Alternatywne terapie menopauzy"

To musisz wiedzieć

1. Soja dobra na wszystko

O zbawiennym wpływie soi na organizm kobiety przechodzącej menopauzę mówi się od wielu lat. Stosuje się diety oparte na soi oraz sojowe preparaty jako panaceum na uciążliwe objawy menopauzy. Najprościej to działanie można opisać następująco: zawarte w soi izoflawony dostarczają organizmowi zamienników estrogenów. W ten sposób zmniejszają niedobór żeńskich hormonów płciowych, co w konsekwencji pomaga na regulowanie tak rozchwianych w tym okresie funkcji organizmu.

2. Czy soja uczula?

Firmy farmaceutyczne szybko zainteresowały się zbawiennym działaniem soi. I oto ta roślina stała się najpopularniejszą alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej dla swoich pacjentek. Tymczasem, wraz z najnowszymi badaniami naukowymi, okazało się, że soja potrafi niezwykle silnie uczulać. Alergenem może być rodzaj białka występującego w soi, dla którego stosuje się ją w większych ilościach w dietach wegetariańskich. Rzadko jednak alergię wywołuje sama roślina. Jak zwykle winien jest współczesny świat. Soja nabiera właściwości uczulających dopiero po poddaniu się chemicznym metodom uprawy czy też przetwarzania. A że kupujemy najczęściej soję w postaci półproduktów, zagrożenie alergią wzrasta.

3. Alternatywne suplementy diety

Warto pamiętać, że niedobór żeńskich hormonów płciowych jak i jego objawy zniwelować można jednak dzięki właściwościom szeregu innych produktów spożywczych oraz niektórych ziół – także niekoniecznie musi to być soja. Jedne, jak koniczyna czerwona również zawierają izoflawony, inne działają na poszczególne dolegliwości np. redukując uderzenia gorąca. Na rynku dostępne są różnego rodzaju herbatki czy też łatwe w przyjmowaniu suplementy diety. Ich składniki opierają się głównie na wypróbowanej i efektownej czerwonej koniczynie czy melisie lekarskiej, których działanie w znaczący sposób poprawia komfort kobiety w okresie menopauzy. Tak jest w przypadku Prolady Menopauza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.