Trwa ładowanie...

Miasto na "końcu świata". Jego mieszkańcy częściej chorują na raka

Avatar placeholder
01.03.2023 11:34
Norylsk - najbardziej depresyjne miasto na świecie
Norylsk - najbardziej depresyjne miasto na świecie (Norylsk Wikipedia CC BY-SA 4.0)

Bardzo niskie temperatury, znikome ilości światła i mnóstwo zanieczyszczeń. To nie są jedyne cechy miasta, które uważane jest za najbardziej depresyjne na świecie. Okazuje się także, że każdego roku notuje się tam dwukrotnie więcej zachorowań na raka.

spis treści

1. Miasto na "końcu świata"

Norylsk jest jednym z pięciu najdalej wysuniętych na północ miast na świecie, otoczone jest Górami Tałnach oraz tundrą. Leży ok. 300 km od Koła Podbiegunowego. W 2020 roku liczyło 181 830 mieszkańców.

Wcale nie łatwo tam dotrzeć – można to zrobić jedynie samolotem lub statkiem przez syberyjską rzekę. Ponadto Norylsk jest tzw. miastem zamkniętym, a obcokrajowcy mogą je odwiedzić tylko za zgodą oddziału FSB.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

W mieście tym prężnie rozwija się przemysł. Niezwykle rozwinięte jest hutnictwo, górnictwo metali oraz węgla kamiennego. Norylsk ma największe na ziemi złoża niklu, miedzi i palladu. Jest też jednym z dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Każdego roku z Norylska do atmosfery trafia ponad 2 mln ton gazów (głównie dwutlenku siarki, tlenków azotu, węgla oraz fenoli). Ilość zanieczyszczeń jest tak duża, że często śnieg nie jest tam biały, tylko żółty, czerwonawy lub czarny.

2. Mieszkańcy Norylska częściej chorują na raka

Takie środowisko nie pozostaje bez wpływu na zdrowie mieszkańców. Ze statystyk wynika, że mieszkańcy Norylska dożywają średnio 59 lat, a średnia długość życia w Norylsku jest o 10 lat krótsza niż w innych regionach Rosji.

Okazuje się także, że w mieście tym zwiększona jest zachorowalność na raka. Ryzyko wśród mieszkańców tego miasta jest dwukrotnie większe niż w ogóle populacji.

Co więcej, bardzo powszechne są choroby układu oddechowego, które stanowią 15,8 proc. zgonów wśród dzieci. Najmłodsi chorują tu także o 44 proc. częściej na choroby krwi w porównaniu do młodych obywateli zamieszkujących pozostałe tereny Syberii.

Według naukowców - zanieczyszczone powietrze odpowiada też za 37 proc. zgonów wśród dzieci oraz 21,6 proc. zgonów wśród dorosłych. Oprócz zanieczyszczonego powietrza za choroby odpowiadać mają również skrajne warunki pogodowe.

Przez większość roku panuje tam całkowita ciemność, natomiast średnia roczna temperatura w Norylsku wynosi -10 stopni Celsjusza. W najzimniejszej porze termometry wskazują nawet do -55 stopni. Zima trwa ok. 280 dni w roku, z czego 130 dni obejmują burze śnieżne.

Mieszkańcy narzekają na nerwowość, senność i depresję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze