Mózg nie patrzy na metrykę. Neurofizjolog: Tak zachowasz młody umysł mimo upływu lat
Wielu osobom starość kojarzy się ze smutnym i bolesnym okresem w życiu oraz z nieustannym wspominaniem własnej młodości. Zdaniem znanej neurolog - wcale tak nie musi być. Dowiedz się, co zrobić, żeby w pełni cieszyć się życiem, nawet będąc w podeszłym wieku.
1. Neurofizjolog radzi, jak wzmocnić mózg
Redaktor naczelna magazynu naukowego ”Human Physiology” i ”International Journal of Psychophysiology” i autorka ok. 400 prac naukowych z zakresu neurofizjologii, Kim E. Barrett, twierdzi, że starość należy traktować tak samo, jak młodość.
Niektóre osoby, gdy przechodzą na upragnioną emeryturę, powoli tracą sens życia. Mimo tego, że mają mnóstwo czasu, nie do końca wiedzą, co z nim zrobić. Zdaniem neurofizjolog problemy zawsze zaczynają się w głowie i wszystko jest kwestią podejścia.
Kiedy wkraczamy w podeszły wiek, nie powinniśmy zmieniać naszego życia w oczekiwanie na nieuchronny koniec. Należy zrozumieć, że starość to ciągle to samo życie, co okres, kiedy byliśmy jeszcze młodzi. Niezależnie od upływu czasu stale powinniśmy szukać nowych zainteresowań, pogłębiać wiedzę na inne tematy i wyznaczać sobie kolejne cele.
Jeżeli nasz mózg jest cały czas aktywny, a my wykorzystujemy zasoby umysłowe do realizowania wyznaczonych sobie zadań, wówczas nie zagraża nam apatia i depresja. Będąc już w słusznym wieku, zamiast ograniczać się do oglądania telewizji i patrzenia przez okno, warto spróbować w życiu nowych rzeczy. Mając sporo wolnego czasu, na początek można np. zaplanować podróż w nowe miejsce, kupić rower, zapisać się na kurs lub zrobić cokolwiek innego, co skłoni nas do kreatywnego myślenia i realizowania celu.
2. Mózg powinien być prawidłowo obciążony
Starsi ludzie często myślą, że już wszystko wiedzą i nie muszą zdobywać nowej wiedzy. Prawda jest taka, że człowiek powinien uczyć się całe życie i w miarę możliwości iść z duchem czasu. Mózg osoby, która ciągle zdobywa nową wiedzę i nowe umiejętności pracuje sprawnie mimo upływających lat. Ten proces nazywany jest neurogenezą, podczas którego tworzą się nowe neurony i połączenia nerwowe.
Kolejna istotną rzeczą nie skupianie się na negatywnych emocjach i złych rzeczach z przeszłości, Żeby stać się szczęśliwym człowiekiem, powinniśmy spróbować zobaczyć więcej pozytywów i czerpać satysfakcje nawet z małych kroków, dzięki którym stajemy się lepszymi ludźmi, od tych którymi byliśmy wczoraj. Tylko właściwe podejście pomoże nam cieszyć się życiem, nawet jeśli jego większa część jest już za nami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.