Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Nadwaga u młodzieży

Nadwaga u młodzieży
Nadwaga u młodzieży

Nadwaga u młodzieży to poważny problem. Najczęściej pojawia się jako efekt niezdrowego trybu życia i źle skomponowanej diety bogatej w tłuszcze, a nawet – jak wykazują badania – braku akceptacji w gronie rówieśników. Zapobieganie otyłości to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż jej leczenie, dlatego należy postawić na zdrowe jedzenie i odpowiedni styl życia. Konieczne jest skomponowanie specjalnej diety dla nastolatków, zawierającej wszystkie potrzebne im do rozwoju składniki.

1. Dieta nastolatków

Dieta nastolatków powinna być komponowana nieco inaczej niż dieta osób dorosłych. Wynika to z faktu, że młody organizm potrzebuje zwiększonej ilości witamin i składników mineralnych niezbędnych mu do prawidłowego rozwoju. Oto wskazówki, jak komponować jadłospis dla nastolatka:

  • Woda, herbata zielona, herbata czerwona, herbata czarna – to powinna zawierać dieta odchudzająca dla nastolatków. Oczywiście herbata nie może być słodzona. Jadłospis dla nastolatka nie powinien uwzględniać napojów słodzonych i gazowanych, tłustych napojów mlecznych i mocnej kawy.
  • Warzywa – warzywa są niskokaloryczne, są też źródłem wielu cennych witamin i minerałów. W warzywach znajduje się cenny błonnik pokarmowy, który usuwa zaparcia i działa jak „szczoteczka” dla jelit, nie bez powodu stosuje się błonnik na zaparcia.
  • Pełnoziarniste produkty zbożowe – jadłospis dla nastolatka powinien zawierać: grube kasze, ciemne pieczywo, chleb typu graham, brązowy ryż, a ograniczyć: białe pieczywo, pieczywo z dodatkiem karmelu, makarony, ziemniaki i inne kasze.
  • Nabiał – dieta nastolatków powinna zawierać nabiał, ale odtłuszczony. Dzięki temu organizm łatwiej przyswoi witaminy, tj. A, D, E, K.
  • Ryby i owoce morza zamiast czerwonego mięsa – dieta odchudzająca dla nastolatków nie może być bogata w czerwone mięso. Lepiej spożywać chude mięso, np. szynkę z piersi kurczaka, polędwicę. Odpadają za to parówki, balerony, boczek, mięso ze skórką. Zalecane są ryby: dorsz, flądra, mintaj, morszczuk, sandacz, szczupak.
  • Eliminacja cukrów – nadwaga i otyłość biorą się z nadmiaru dostarczanych do organizmu cukrów łatwo przyswajalnych: cukier, miód, dżemy, ciasta, ciastka, czekolady itd. Zamiast tego lepiej jeść (oczywiście w wyważonych proporcjach): galaretki owocowe, kisiele, batony zbożowe, sorbety owocowe, musy owocowe itd.

2. Nadwaga i otyłość u nastolatków

Lekarze alarmują – co najmniej kilkanaście procent nastolatków z krajów rozwiniętych (również z Polski) ma nadwagę, a liczba ta będzie ciągle wzrastała. Nadwaga u nastolatków podyktowana jest różnymi czynnikami. Najczęstsze przyczyny otyłości to zbyt mała aktywność fizyczna, nieodpowiednia dieta i niska samoocena. Zapobieganie otyłości jest równie ważne jak jej leczenie. Dlatego wskazane jest, by młodzi ludzie jak najczęściej uprawiali aktywność fizyczną: dobra jest jazda na rolkach, jazda na deskorolce czy jazda na rowerze. Nadwaga czy otyłość u młodzieży aktywnej fizycznie występują aż 20% rzadziej. Odchudzanie nastolatków to nie tylko stosowanie odpowiedniej diety. Poza tym warto zadbać o odpowiednią samoocenę i relacje z rówieśnikami. Jak bowiem wykazują badania, problem nadwagi u nastolatków w dużej mierze wynika z braku akceptacji w grupie rówieśniczej. Osoby, które okazywały się „mało popularne” w szkole więcej czasu spędzały w domu przed telewizorem i zdecydowanie mniej czasu poświęcały na aktywność fizyczną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze