Trwa ładowanie...

Nagrała filmik podczas udaru. Te objawy zawsze powinny alarmować

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 01.11.2024 09:49
Na te objawy bezwzględnie należy reagować. Mogą zwiastować udar
Na te objawy bezwzględnie należy reagować. Mogą zwiastować udar (Getty Images, YouTube)

Stacey Yepes, 49-letnia Kanadyjka, była przekonana, że lekarze na szpitalnym oddziale ratunkowym błędnie diagnozują jej stan jako stres. Postanowiła więc nagrać swoje objawy, co prawdopodobnie uratowało jej życie.

spis treści

1. Ratujące życie nagranie

W ciągu trzech dni Stacey doświadczyła aż trzech epizodów, podczas których miała niewyraźną mowę i odczuwała drętwienie twarzy. Za pierwszym razem lekarze stwierdzili to wina stresu i przemęczenia.

Kiedy jednak trzeciego dnia po raz kolejny pojawiły się te symptomy w czasie jazdy samochodem, postanowiła się zatrzymać i nagrać filmik, który pokazywał, co się dzieje z jej ciałem.

Zobacz film: "Produkty, które zmniejszają ryzyko udaru"

Na ironię, 49-latka wracała wtedy z kolejnej konsultacji na oddziale ratunkowych. Jak się okazało, nagranie prawdopodobnie uratowało jej życie. Filmik pokazała lekarzom podczas kolejnej wizyty w szpitalu.

Specjalistom udało się stwierdzić, że Stacey doświadczała przejściowych ataków niedokrwiennych, czyli mini-udarów. Jej stan był spowodowany nagromadzenie płytki miażdżycowej w tętnicach.

Obecnie Stacey przyjmuje leki przeciwzakrzepowe oraz obniżające poziom cholesterolu i od czasu diagnozy nie miała kolejnych ataków.

Zobacz także: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o mini udarze

2. Tak objawia się udar

Objawy udaru mogą być różne, ale najczęściej występują:

  • Niewyraźna mowa lub trudności w mówieniu - pacjent może mieć trudności z wypowiadaniem słów, mowa staje się bełkotliwa, a zdania mogą być niejasne.

  • Nagłe osłabienie mięśni jednej strony ciała - zwykle dotyczy to twarzy, ramienia lub nogi. Często można zauważyć opadanie kącika ust lub trudność w uniesieniu ręki.

  • Zaburzenia równowagi i problemy z chodzeniem - pojawia się nagła niestabilność, trudności z koordynacją lub zawroty głowy.

  • Zaburzenia widzenia - nagła utrata wzroku w jednym lub obu oczach, podwójne widzenie lub inne nagłe problemy ze wzrokiem.

Silny, nagły ból głowy - szczególnie ból inny niż te, które osoba wcześniej doświadczała, często połączony z nudnościami lub wymiotami.

  • Dezorientacja lub nagłe problemy z myśleniem - pacjent może być zdezorientowany, mieć problemy z rozumieniem mowy, odpowiadaniem na pytania, czy zapamiętywaniem podstawowych informacji.

W sytuacji wystąpienia jakichkolwiek z tych objawów kluczowe jest natychmiastowe wezwanie pomocy medycznej - udar wymaga szybkiego leczenia, które może zminimalizować uszkodzenia mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze