Najczęstszy błąd, który popełniasz podczas odchudzania

Znasz ten stan, kiedy w końcu udaje ci się osiągnąć upragnioną wagę, a kilka miesięcy później kilogramy wracają i wszystkie twoje starania oraz wyrzeczenia idą na marne? Jeśli tak, to znaczy, że popełniasz najczęstszy błąd, charakterystyczny dla osób, które chcą schudnąć.

 

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Walka z kilogramami

Sprawą ciągłej walki z nadprogramowymi kilogramami postanowili zająć się amerykańscy neurolodzy. W tym celu przeprowadzili ankietę, której wyniki były zaskakujące.

– Większość ludzi koncentruje się niemal wyłącznie na fizycznych aspektach utraty wagi, takich jak dieta i ćwiczenia. Ale jest jeszcze coś – faktor emocjonalny, który może sabotować twoje wysiłki – skomentowała wyniki dr Diane Robinson, dyrektor programowy Medycyny Integracyjnej w Instytucie Zdrowia w Orlando.

W badaniu wzięło udział ponad tysiąc respondentów. 31 proc. Amerykanów uważa, że to brak ruchu jest największą barierą utrudniającą odchudzanie, 26 proc. badanych twierdzi, że złe odżywianie, 17 proc. uważa, że prowadzenie zdrowego stylu życia jest drogie, a 12 proc. sądzi, że największą przeszkodą jest dla nich czas, który trzeba poświęcić na zdobycie wymarzonej sylwetki.

Tylko jedna na 10 osób przyznała, że czynnik psychologiczny ma również znaczenie. Naukowcy twierdzą, że większy, niż nam się wydaje.

12 sposobów na odchudzanie bez diety

Nastaw minutnik na 20 minut, aby jeść potrawy powoli. To jeden z podstawowych nawyków w drodze do szczuplejszej sylwetki bez skomplikowanego planu żywieniowego....

Emocje a jedzenie

– Aby schudnąć i utrzymać wagę, musimy zrobić coś więcej, niż tylko myśleć o tym, co jemy. – Musimy też zrozumieć, dlaczego jemy – dodaje dr Robinson. Przywiązanie emocjonalne do jedzenia jest budowane od najmłodszych lat. Jemy, kiedy jesteśmy smutni, zestresowani, czasami nagradzamy samych siebie ulubionymi przysmakami.

Tak było już w dzieciństwie i tak jest do dnia dzisiejszego. Większość uroczystości, świąt czy spotkań ze znajomymi i rodziną jest skoncentrowanych wokół jedzenia. Zdaniem naukowców już nawet sam zapach potraw może przypominać nam mile spędzone chwile. Gdy mózg odczuwa przyjemność, uwalnia jeden z hormonów szczęścia – dopaminę. Jeśli przyjemność ma związek z jedzeniem, może to odbić się na wadze i przede wszystkim na zdrowiu.

Naukowcy odkryli także związek pomiędzy problemami emocjonalnymi, takimi jak stres, lęk i depresja, a wyższymi wskaźnikami masy ciała (BMI). Jeśli w chwilach załamania sięgasz po jedzenie, które ma poprawić twój nastrój, nie licz na to, że schudniesz i utrzymasz wagę. To, co sugerują neurolodzy, to wprowadzenie w życie mentalnych zmian, bo ich zdaniem za nieustające porażki w odchudzaniu – tak jak w przypadku dotrzymywania postanowień noworocznych – odpowiedzialny jest umysł.

Dr Robinson podała również zbiór wskazówek, którymi powinniśmy się kierować, jeśli rzeczywiście chcemy zrzucić kilka kilogramów bez efektu jojo. Po pierwsze, warto prowadzić dziennik i zapisywać w nim, co jesz oraz jakie emocje ci wówczas towarzyszą.

Po drugie, należy przyjrzeć się bliżej temu, jakie pokarmy sprawiają, że czujesz się dobrze i poznać tego przyczynę –  czy przypominają ci szczęśliwe chwile? Jakie? Dowiedz się również, na co masz ochotę, kiedy jesteś zestresowany. Jeśli zobaczysz, co tak naprawdę tobą kieruje, kiedy sięgasz po kolejną przekąskę, możesz zrozumieć przyczynę własnej nadwagi, a gdy wyciągniesz wnioski ze swoich emocjonalnych błędów – w końcu uda ci się schudnąć.

Komentarze (9)
~Kryszkaa
~Kryszkaa ponad rok temu

też uważam, że trzeba przynajmniej spacerować dla zdrowia. i odchudzić się tak samo - jak brałam iqgreen to dziewczyny się śmiały a ja schudłam dzięki tym tabsom 13 kilogramów i do tego czuję się o wiele wiele lepiej a ot właśnie zdrowie jest najważniejsze

Odpowiedz
~Asienka
~Asienka ponad rok temu

Odchudzasz się? Jeśli tak to zastosuj koniecznie razem z dieta naturalny preparat wspomagający odchudzanie o nazwie figurena slim. Ja się odchudzam z nim już miesiąc i na efekty nie mogę narzekać bo mam już 6 kg mniej na wadze.

Odpowiedz
~kasia
~kasia ponad rok temu

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.

Odpowiedz
~pajda
~pajda ponad rok temu

Ja uważam, że podstawą jest zbilansowanie diety, zwiększenie ilości codziennego ruchu (nie tylko spalenie kalorii ale również odpowiednie dotlenienie organizmu) i do tego odpowiedni suplement, z tego co sie orientowałam, to Foreverslim jest obecnie jednym z najbardziej popularnych

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Psychologia w odchudzaniu
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Psychologia w odchudzaniu
Psychologia w odchudzaniu

Produkty, od których możesz być uzależniony ze względu na znak zodiaku

Produkty, od których możesz być uzależniony ze względu na znak zodiaku

Sprawdź, na uzależnienie od jakich produktów wskazuje data urodzenia Istnieje związek pomiędzy datą urodzenia, znakiem zodiaku a grupą produktów, do których możemy mieć szczególną słabość, zwany uzależnieniem. Zgodnie z doniesieniami serwisu Spoon University,...

Psychologia w odchudzaniu

Odchudzanie a motywacja

Motywacja w odchudzaniu jest niezwykle ważna. Na początku walki z nadwagą często myślimy, że efekty odchudzania pojawią się dość szybko. Proces (...) . Nie można jednak wątpić. Trzeba systematycznych ćwiczeń, regularnej...

Psychologia w odchudzaniu

Silna wola w odchudzaniu

może mieć swoje własne sposoby na przetrwanie kryzysu, ważne, aby silna wola w odchudzaniu była dla nas priorytetem. Szerstiennikow M. Psychologia (...) Podczas stosowania diety zdarzają się momenty kryzysowe. Trudno...

Psychologia w odchudzaniu

Poradnik dla wiecznie odchudzających się

Poradnik dla wiecznie odchudzających się

Diet coaching pomoże ci stracić na wadze bez efektu jo-jo. Zmiana stosunku do jedzenia jest kluczowa dla trwałej utraty zbędnych kilogramów.

Psychologia w odchudzaniu

Radzenie sobie z otyłością

Radzenie sobie z otyłością

Rozpoczynanie diety głodówką może wpłynąć negatywnie na nastrój i motywację osoby starającej się zrzucić wagę. Takie nastawienie nie wróży dobrze całemu procesowi walki z otyłością.