Trwa ładowanie...

Najnowsze badania sugerują, że na studiach tyjemy

Avatar placeholder
29.12.2016 21:28
Najnowsze badania sugerują, że na studiach tyjemy
Najnowsze badania sugerują, że na studiach tyjemy

W czasie czterech lat studiów, studenci zdobywają ogromną wiedzę, ale też przybierają średnio około 5 kilogramów na wadze, jak sugerują wyniki najnowszych badań.

 

W badaniu wzięło udział 86 studentów. Ich wagę sprawdzono na początku i na końcu pierwszego i drugiego semestru oraz pod koniec ostatniego roku studiów.

"Nasze badania pokazują, że istnieje prawidłowość dotycząca przyrostu masy ciała wśród studentów, która dzieje się w ciągu czterech lat ich pobytu na uczelni" - powiedział autor badania Lizzy Pope, adiunkt na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
W ciągu pięciu lat studiów studenci przybierają średnio 5 kilo na wadze
W ciągu pięciu lat studiów studenci przybierają średnio 5 kilo na wadze (123rf)

Średnia masa uczniów na początku badania wynosiła około 66 kilogramów oraz około 71 kilogramów w momencie ukończenia studiów. Odsetek uczniów, którzy cierpieli na nadwagę lub otyłość wzrosła z 23 proc. do 41 proc., co oznacza wzrost o 78 proc., według naukowców.

Badania wykazały, że okoła jedna trzecia przyrostu wagi wśród studentów następuje na pierwszym roku studiów i jest to przyrost o średnio 1,5 kilograma. W ciągu pozostalych lat studiów studenci nadal tyją.

"Te odkrycia sugerują, że pracownicy służby zdrowia nie powinni ograniczać się do studentów pierwszego roku w uświadamianiu na temat prawidłowego odżywiania, ale powinni pamiętać także o studentach pozostałych lat studiów" – mówi Pope w informacji prasowej Uniwersytetu.

Naukowcy nie znaleźli bezpośredniego związku między przyrostem masy ciała i czynnikami stylu życia, ale okazało się, że tylko 15 proc. uczniów stosuje zalecane 30 minut dziennie umiarkowanej aktywności fizycznej pięć razy w tygodniu. Większość badanych jadła też mniej owoców i warzyw niż się zaleca.

"To badanie oraz poprzednie sugerują, że studenci mają skłonność do przybierania na wadze, co może mieć wpływ na ich zdrowie w teraźniejszości, a nawet w znacznie późnej przyszłości" - powiedział Pope.

"Ważnym elementem każdej strategii mającej na celu hamowanie epidemii otyłości byłoby kierowanie zachowaniami tej populacji przez ponad cztery lata kariery na uczelni" – dodaje naukowiec.

ZOBACZ TAKŻE

Studenci z Gdańska stworzyli aplikację, która umożliwia śledzenie postępów na siłowni

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być styl życia i odżywiania się studentów. Te młode osoby mają dużo stresów, często spożywają alkohol, a pełnowartościowe posiłki często zastępują fast-foodami. Alkohol to puste kalorie, które tylko tuczą.

Spożywany przez kilka dni w tygodniu nie wprowadza do naszego organizmu nic dobrego. Nie dość, że jest kaloryczny, to częste spożywanie trunków alkoholowych spowalnia metabolizm oraz powoduje częstsze napady głodu. Studenci odżywiają się daniami, które wykonuje się szybko i tanio, co również przyczynia się do nadwagi.

Studenci nie mają czasu i ochoty na gotowanie, ale też często nie posiadają takich umiejętności. Zajadanie stresów, podjadanie w nocy, brak przywiązywania uwagi do zdrowego odżywiania, brak wsparcia i często ograniczony sprzęt kulinarny to również czynniki powodujące tycie wśród studentów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze