Najnowsze badania sugerują, że na studiach tyjemy

W czasie czterech lat studiów, studenci zdobywają ogromną wiedzę, ale też przybierają średnio około 5 kilogramów na wadze, jak sugerują wyniki najnowszych badań.

 

W badaniu wzięło udział 86 studentów. Ich wagę sprawdzono na początku i na końcu pierwszego i drugiego semestru oraz pod koniec ostatniego roku studiów.

"Nasze badania pokazują, że istnieje prawidłowość dotycząca przyrostu masy ciała wśród studentów, która dzieje się w ciągu czterech lat ich pobytu na uczelni" - powiedział autor badania Lizzy Pope, adiunkt na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu.

Średnia masa uczniów na początku badania wynosiła około 66 kilogramów oraz około 71 kilogramów w momencie ukończenia studiów. Odsetek uczniów, którzy cierpieli na nadwagę lub otyłość wzrosła z 23 proc. do 41 proc., co oznacza wzrost o 78 proc., według naukowców.

Badania wykazały, że okoła jedna trzecia przyrostu wagi wśród studentów następuje na pierwszym roku studiów i jest to przyrost o średnio 1,5 kilograma. W ciągu pozostalych lat studiów studenci nadal tyją.

"Te odkrycia sugerują, że pracownicy służby zdrowia nie powinni ograniczać się do studentów pierwszego roku w uświadamianiu na temat prawidłowego odżywiania, ale powinni pamiętać także o studentach pozostałych lat studiów" – mówi Pope w informacji prasowej Uniwersytetu.

Naukowcy nie znaleźli bezpośredniego związku między przyrostem masy ciała i czynnikami stylu życia, ale okazało się, że tylko 15 proc. uczniów stosuje zalecane 30 minut dziennie umiarkowanej aktywności fizycznej pięć razy w tygodniu. Większość badanych jadła też mniej owoców i warzyw niż się zaleca.

"To badanie oraz poprzednie sugerują, że studenci mają skłonność do przybierania na wadze, co może mieć wpływ na ich zdrowie w teraźniejszości, a nawet w znacznie późnej przyszłości" - powiedział Pope.

"Ważnym elementem każdej strategii mającej na celu hamowanie epidemii otyłości byłoby kierowanie zachowaniami tej populacji przez ponad cztery lata kariery na uczelni" – dodaje naukowiec.

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być styl życia i odżywiania się studentów. Te młode osoby mają dużo stresów, często spożywają alkohol, a pełnowartościowe posiłki często zastępują fast-foodami. Alkohol to puste kalorie, które tylko tuczą.

Spożywany przez kilka dni w tygodniu nie wprowadza do naszego organizmu nic dobrego. Nie dość, że jest kaloryczny, to częste spożywanie trunków alkoholowych spowalnia metabolizm oraz powoduje częstsze napady głodu. Studenci odżywiają się daniami, które wykonuje się szybko i tanio, co również przyczynia się do nadwagi.

Studenci nie mają czasu i ochoty na gotowanie, ale też często nie posiadają takich umiejętności. Zajadanie stresów, podjadanie w nocy, brak przywiązywania uwagi do zdrowego odżywiania, brak wsparcia i często ograniczony sprzęt kulinarny to również czynniki powodujące tycie wśród studentów.

Natalia Kulik, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...