Najnowsze urządzenie do wczesnego wykrywania raka piersi w domu
To pierwsza na świecie technologia służąca do samodzielnego, wczesnego wykrywania raka piersi w warunkach domowych oparta na termografii kontaktowej. Nowotworowe zmiany złośliwe w procesie swojego wzrostu budują gęstą sieć naczyń krwionośnych (neoangiogeneza) odżywiających guz.
Procesowi temu towarzyszy zwiększona emisja energii cieplnej manifestująca się podniesioną temperaturą obrazowaną na powierzchni piersi. Właśnie te obszary podwyższonej temperatury w obrębie gruczołu piersiowego rejestruje urządzenie o nazwie "Braster" i za pomocą systemu automatycznej interpretacji różnicuje zmiany w kierunku nowotworów złośliwych lub zmian o charakterze złośliwym.
1. Potwierdzona skuteczność
Skuteczność urządzenia służącego do wczesnego, samodzielnego wykrywania raka piersi została potwierdzona. Taki wniosek płynie z właśnie zakończonego badania obserwacyjnego ThermaALG .
Podstawowym celem zakończonego badania ThermaALG było poznanie skuteczności diagnostycznej algorytmów interpretacji obrazów termograficznych urządzenia do wykrywania raka piersi w warunkach domowych.
Prospektowe, wieloośrodkowe, otwarte badanie obserwacyjne, nieinterwencyjne, prowadzono w specjalistycznych poradniach diagnostyki piersi na terenie Polski.
Badaniu metodą termografii kontaktowej zostały poddane 274 kobiety.
Kobiety w wieku 25-49 lat, u których wynik badania ultrasonograficznego piersi (USG) wskazywał istotne ryzyko obecności nowotworu złośliwego; oraz kobiety
w wieku 50 lat i powyżej, u których wykonano badanie ultrasonograficzne piersi i sporządzono ocenę badania według klasyfikacji BIRADS-US, a wynik zawierał się w kategorii 4 lub 5 oraz, u których występowały wskazania do wykonania biopsji, o ile nie miały one w ciągu ostatnich 3 miesięcy wykonanej biopsji piersi.
2. Uzyskane wyniki
W grupie kobiet do 50. roku życia czułość i swoistość wynosiła odpowiednio: 84,6 proc. i 86,8 proc. W grupie kobiet powyżej 50. roku życia czułość i swoistość wynosiła odpowiednio: 79,2 proc. i 60 proc. Na wynik w tej grupie wpłynął fakt, iż znalazło się w niej ponad 80 proc. przypadków z rakiem piersi.
Uzyskane w badaniu wyniki dotyczące czułości i swoistości potwierdzają wysoką skuteczność oraz przydatność urządzenia, które może stać się uzupełnieniem przesiewowego procesu diagnostycznego. Badanie TermaALG jest kolejnym badaniem technologii, potwierdzającym skuteczność termografii kontaktowej w wykrywaniu raka piersi.
- Jesteśmy dumni, że opracowana i rozwijana przez polskich naukowców technologia BRASTER systematycznie zwiększa swoją czułość i swoistość. Dzięki temu ma szansę stać się skutecznym i powszechnym narzędziem do wczesnego wykrywania raka piersi. Jej szerokie zastosowanie zwiększy szanse kobiet na dłuższe życie oraz mniejsze straty zdrowia wywołane chorobą nowotworową i jej leczeniem – mówi Marcin Halicki, Prezes Zarządu Braster SA.
Właściciel technologii w konsorcjum z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowuje kolejne badanie medyczne Innomed, które obejmie ponad 3 tys. kobiet. Badanie ma potwierdzić skuteczność termografii kontaktowej jako metody badania przesiewowego raka piersi oraz metody wspomagającej standardowe procedury diagnostyczne.
Badanie finansowane jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.