Przejdź na WP

Najnowsze urządzenie do wczesnego wykrywania raka piersi w domu

To pierwsza na świecie technologia służąca do samodzielnego, wczesnego wykrywania raka piersi w warunkach domowych oparta na termografii kontaktowej. Nowotworowe zmiany złośliwe w procesie swojego wzrostu budują gęstą sieć naczyń krwionośnych (neoangiogeneza) odżywiających guz.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Procesowi temu towarzyszy zwiększona emisja energii cieplnej manifestująca się podniesioną temperaturą obrazowaną na powierzchni piersi. Właśnie te obszary podwyższonej temperatury w obrębie gruczołu piersiowego rejestruje urządzenie o nazwie "Braster" i za pomocą  systemu automatycznej interpretacji różnicuje zmiany w kierunku nowotworów złośliwych lub zmian o charakterze złośliwym.

1. Potwierdzona skuteczność

Skuteczność urządzenia służącego do wczesnego, samodzielnego wykrywania raka piersi została potwierdzona. Taki wniosek płynie z właśnie zakończonego badania obserwacyjnego ThermaALG .

Podstawowym celem zakończonego badania ThermaALG było poznanie skuteczności diagnostycznej algorytmów interpretacji obrazów termograficznych urządzenia do wykrywania raka piersi w warunkach domowych.

Prospektowe, wieloośrodkowe, otwarte badanie obserwacyjne, nieinterwencyjne, prowadzono w specjalistycznych poradniach diagnostyki piersi na terenie Polski. 

Badaniu metodą termografii kontaktowej zostały poddane 274 kobiety.

Urządzenie "Braster" ​do wczesnego, samodzielnego wykrywania raka piersi
Urządzenie "Braster" ​do wczesnego, samodzielnego wykrywania raka piersi

Kobiety w wieku 25-49 lat, u których wynik badania ultrasonograficznego piersi (USG) wskazywał istotne ryzyko obecności nowotworu złośliwego; oraz kobiety 

w wieku 50 lat i powyżej, u których wykonano badanie ultrasonograficzne piersi i sporządzono ocenę badania według klasyfikacji BIRADS-US, a wynik zawierał się w kategorii 4 lub 5 oraz, u których występowały wskazania do wykonania biopsji, o ile nie miały one w ciągu ostatnich 3 miesięcy wykonanej biopsji piersi.

2. Uzyskane wyniki

W grupie kobiet do 50. roku życia czułość i swoistość wynosiła odpowiednio: 84,6 proc. i 86,8 proc. W grupie kobiet powyżej 50. roku życia czułość i swoistość wynosiła odpowiednio: 79,2 proc. i 60 proc. Na wynik w tej grupie wpłynął fakt, iż znalazło się w niej ponad 80 proc. przypadków z rakiem piersi.

Uzyskane w badaniu wyniki dotyczące czułości i swoistości potwierdzają wysoką skuteczność oraz przydatność urządzenia, które może stać się uzupełnieniem przesiewowego procesu diagnostycznego. Badanie TermaALG jest kolejnym badaniem technologii, potwierdzającym skuteczność termografii kontaktowej w wykrywaniu raka piersi.

- Jesteśmy dumni, że opracowana i rozwijana przez polskich naukowców technologia BRASTER systematycznie zwiększa swoją czułość i swoistość. Dzięki temu ma szansę stać się skutecznym i powszechnym narzędziem do wczesnego wykrywania raka piersi. Jej szerokie zastosowanie zwiększy szanse kobiet na dłuższe życie oraz mniejsze straty zdrowia wywołane chorobą nowotworową i jej leczeniem mówi Marcin Halicki, Prezes Zarządu Braster SA.

Właściciel technologii w konsorcjum z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowuje kolejne badanie medyczne Innomed, które obejmie ponad 3 tys. kobiet. Badanie ma potwierdzić skuteczność termografii kontaktowej jako metody badania przesiewowego raka piersi oraz metody wspomagającej standardowe procedury diagnostyczne.

Badanie finansowane jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy