Niedokrwistość Fanconiego

Niedokrwistość Fanconiego to rodzaj wrodzonej anemii. Dotyka ona szpiku kostnego, powoduje wady kości i zmiany w pigmencie skóry. Jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie jest przeszczep szpiku. Poniżej dowiesz się więcej na temat tego rodzaju anemii.

Czy niedokrwistość Fanconiego jest poważną chorobą?

Anemia Fanconiego została odkryta i opisana przez szwedzkiego pediatrę Guido Fanconi. W 1927 roku opisał on rodzinę, w której trzech braci o drobnej posturze, ze zmianami na skórze i cierpiących na hipogonadyzm (dysfunkcje układu płciowego) zmarło wskutek anemii, nazwanej przez niego niedokrwistością Fanconiego.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Cała prawda na temat anemii

Anemik może się kojarzyć z bardzo chudą, bladą osobą. Tymczasem tak naprawdę, nie ma żadnej zależności pomiędzy masą ciała a niedokrwistością. Oczywiście,...

Niestety anemia ta jest bardzo poważna. Zwiększa ryzyko nowotworów, szczególnie w miejscach w organizmie, gdzie komórki szybko się reprodukują:

 • w jamie ustnej,
 • w przełyku,
 • w jelitach,
 • w okoliach dróg moczowych,
 • w układzie płciowym.

Bardzo często zdarzają się też choroby szpiku kostnego, takie jak mielodysplazja szpiku lub białaczka.

Objawy niedokrwistości Fanconiego

Niedokrwistość Fanconiego to choroba wrodzona, objawy są widoczne od razu po urodzeniu. Obejmują one:

 • Choroby pigmentacji (w 65% przypadków): plamy o kolorze kawy z mlekiem, brązowawy kolor skóry przypominający opaleniznę, duże piegi.
 • Niewielkie rozmiary (w 60% przypadków).
 • Wady kości (w 50% przypadków): zdeformowana kość przedramienia lub jej brak, zdeformowane kości kciuka lub ich brak, klinodaktylia (skrzywienie palców), polidaktylia (dodatkowy palec), brakujące kości palców, zbyt krókie palce.
 • Deformacje układu rozrodczego (w 40% przypadków): u chłopców jest to niewielki członek lub jego brak, małe jądra, mała ilość lub brak spermy, u dziewczynek brak macicy lub pochwy, niewykształcony pęcherzyk Graafa, nieregularna miesiączka i wczesna menopauza.
 • Deformacje w okolicach kręgosłupa (w 30% przypadków): płetwistość szyi, obniżona linia włosów na szyi, skolioza i rozszczep kręgosłupa.
 • Nieprawidłowości nerek i moczowodu (w 25% przypadków): nerka podkowiasta, odpływ pęcherzowo-moczowy (cofanie się moczu z pęcherza z powrotem do moczowodu i nerek), wodonercze.
 • Choroby oczu (w 25% przypadków): mikrofalmia (inaczej małoocze - niedorozwój jednej lub obu gałek ocznych), zez, opadnięcie powieki, zaćma.
 • Niepełnosprawność intelektualna, trudności w uczeniu się i połączony z nimi niewielki rozmiar głowy (w 25% przypadków).

Dzieci chore na niedokrwistość Fanconiego zazwyczaj rodzą się mniejsze i słabsze niż dzieci zdrowe.

Dziedziczenie niedokrwistości Fanconiego

Dziedziczenie odbywa się autosomalnie i recesywnie. Choroba musi być odziedziczona po obydwojgu rodzicach. Nawet wtedy dziecko ma 25% szansy, że zachoruje.

W przypadku niedokrwistości Fanconiego sprawa komplikuje się dlatego, że istnieje co najmniej 7 genów odpowiedzialnych za ten typ anemii.

Testy na niedokrwistość Fanconiego

Aby stwierdzić niedokrwistość Fanconiego przeprowadza się badanie krwi, a konkretnie białych krwinek. Sprawdza się, czy mają zdolności regeneracji po kontakcie z substancjami, które w normalnych warunkach tylko na krótko i w niewielkim stopniu uszkadzają komórki. Zdolność regeneracji w przypadku niedokrwistości jest obniżona, więc zniszczenia pozostają i są większe niż normalnie.

Testy na niedokrwistość Fanconiego obejmują też badania DNA na konkretne mutacje.

Leczenie niedokrwistości Fanconiego

Leczenie niedokrwistości na krótką metę obejmuje transfuzje krwi i terapię antybiotykową przeciwko infekcjom. Aby pozbyć się tej choroby stosuje się:

 • hormony męskie (androgeny), które mobilizują organizm do produkcji czerwonych krwinek. Niestety, terapia działa u niewielu pacjentów,
 • przeszczep szpiku kostnego,
 • trwają także badania nad terapią genową na stałe zwalczającą niedokrwistość Fanconiego.

Niedokrwistość Fanconiego to groźna anemia wrodzona, której leczenie opiera się obecnie na przeszczepie szpiku. Nadzieją dla chorych może być terapia genowa.

Komentarze (2)
~marb
~marb ponad rok temu

Podobno nie ma jednoznacznych testów, a jakieś istniejące są podważane. Mój syn ją podobno ma, rozpoznanie w wieku 12 lat,a oprócz małych płytek krwi nic nie zgadza się. Nawet poziom hemoglobiny jest w normie. Czekamy na rozpoznanie genetyka.

Odpowiedz
~madzia
~madzia ponad rok temu

witam
Nasza malutka ma 5 mc i juz w 2mc podejrzenie anemii fanconiego..nie ma zadnych z wymienionych wyzej objawów, prócz spadajacej hemoglobiny i płytek..nie stabilna liczba chromosomów..czy w tak wczesnym wieku ta choroba jest tak dobrze wykrywalna??

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Niedokrwistość Fanconiego
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Niedokrwistość Fanconiego
Niedokrwistość (anemia) - diagnostyka, typy

Anemia aplastyczna

niedokrwistości Fanconiego. U pozostałych chorych anemia aplastyczna jest wynikiem infekcji, kontaktu z chemikaliami lub promieniowaniem, a także przyjmowania (...) także płytek krwi. Niedokrwistość...

Anemia (niedokrwistość) - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Niedokrwistość (anemia) - diagnostyka, typy

aplastyczna, zespół Fanconiego) lub wtórne (np. różnego rodzaju promieniowania, leki, grasiczak, kolagenozy, zakażenia wirusowe i inne). Niedokrwistość (...) Anemia - znana także pod nazwą „niedokrwistość",...

Żelazo we krwi

Badania krwi - żelazo (WIDEO)

Badania krwi - żelazo (WIDEO) Odtwórz wideo

Żelazo jest minerałem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania komórek w organizmie. Jego niedobór we krwi znany jest nam jako niedokrwistość (...) , mięso, kasze oraz warzywa z pozostałej grupy. W przypadku kobiet w ciąży obniżony...

Anemia (niedokrwistość) - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Cała prawda na temat anemii (WIDEO)

Cała prawda na temat anemii (WIDEO) Odtwórz wideo

Anemik może się kojarzyć z bardzo chudą, bladą osobą. Tymczasem tak naprawdę, nie ma żadnej zależności pomiędzy masą ciała a niedokrwistością

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

8 najbardziej wartościowych pokarmów na świecie

8 najbardziej wartościowych pokarmów na świecie

jest w szczególności polecany osobom cierpiącym na niedokrwistość. Sardynki Sardynki to małe, tłuste rybki, które można spożywać w całości. Biorąc pod uwagę