Trwa ładowanie...

Problem 20 mln Polaków. Zagrożeni są już nawet 30-latkowie

Avatar placeholder
21.08.2023 13:45
Uważaj, może prowadzić do miażdżycy, zawału, udaru
Uważaj, może prowadzić do miażdżycy, zawału, udaru (Getty Images)

Zdaniem lekarzy, już osoby w wieku trzydziestu lat powinny zwracać szczególną uwagę na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Taki krok jest niezbędny, aby zapobiec potencjalnie niebezpiecznym powikłaniom zdrowotnym. Nawet niewielkie podwyższenie poziomu cholesterolu może znacząco zwiększyć ryzyko zawału serca.

spis treści

1. Lekarze alarmują

Statystyki w tej kwestii są niepokojące - aż niemal 20 milionów Polaków zmaga się z problemem wysokiego cholesterolu. Jeśli ten stan utrzymuje się przez dłuższy okres, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu.

Naukowcy z amerykańskiego Duke Clinical Research Institute opublikowali w prestiżowym czasopiśmie "Circulation" wyniki swoich badań. Wskazują one, że nawet drobne odstępstwa od normy prawidłowego poziomu cholesterolu mogą kumulować się w ciągu naszego życia i prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Dr Ann Marie Navar-Boggan, główna autorka raportu, podkreśla, że podwyższony poziom cholesterolu we krwi jest równie niebezpieczny jak palenie papierosów.

2. Równie groźne jak palenie papierosów

W ramach badań naukowcy przeprowadzili obserwację 1500 osób w wieku od 25 do 55 lat. Dzięki temu doszli do wniosku, że zbyt wysoki poziom cholesterolu z każdą dekadą naszego życia zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego aż o 40 proc. Co więcej, ryzyko to wzrasta nawet u osób, które nie są zagrożone cukrzycą, mają prawidłowe ciśnienie krwi i właściwą masę ciała.

Dr Navar-Boggan podkreśla jednak, że nie tylko leki mogą pomóc nam w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Kluczowe znaczenie ma nasz styl życia. Regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta mogą skutecznie pomóc w walce z tym groźnym problemem.

Lekarze zdecydowanie zalecają, aby przynajmniej raz w roku wykonywać badania profilaktyczne, które pozwolą na pomiar poziomu cholesterolu we krwi. Jest to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, czy jesteśmy w grupie ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.

Dodatkowym sygnałem ostrzegawczym mogą być żółte zgrubienia, które najczęściej pojawiają się w okolicach powiek, pod piersiami, w zgięciach łokci, kolan i nadgarstków. Osoby borykające się z tym problemem często mają również problemy z koncentracją, odczuwają ciężkość nóg i skarżą się na nocne skurcze kończyn dolnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze