Trwa ładowanie...

Nierówne piersi

Avatar placeholder
07.08.2019 21:51
Nierówne piersi
Nierówne piersi

Nierówne piersi ma prawie każda z kobiet. Nie wszyscy są tego świadomi, gdyż w większości przypadków różnice w rozmiarze obu piersi są na tyle niewielkie, że trudno je dostrzec. Zwykle nawet zauważalna po dokładniejszym przyjrzeniu się różnica nie stanowi problemu. Zdarza się jednak, że jedna pierś jest większa od drugiej o cały rozmiar miseczki, a niekiedy nawet więcej. W takiej sytuacji różnica rzuca się w oczy i stanowi poważny mankament urody. Może to być wskazaniem do operacji plastycznej.

spis treści

1. Przyczyny nierównego biustu

Asymetryczne piersi to często wynik uwarunkowań genetycznych. Oznacza to, że prawdopodobieństwo nierównych piersi jest większe, jeśli inne kobiety w rodzinie miały ten problem. Duży wpływ na kształt piersi ma również przebieg ich wzrostu. Rozpoczyna się on około 2 lata przed pierwszą miesiączką i kontynuuje przez około 2-4 lata. Pojawienie się na tym etapie nieprawidłowości może skutkować różnicą w rozmiarze obu piersi. Kształt biustu zmienia się również podczas dużych zmian hormonalnych w okresie ciąży i menopauzy, i wtedy też może pojawić się asymetria piersi. Zwykle jest na tyle niewielka, że nie wie o niej nikt oprócz samej kobiety, chociaż może się zdarzyć, że jest nieco bardziej zauważalna.

Powodem do niepokoju jest sytuacja, gdy jedna z wcześniej równych piersi zaczyna zwiększać swój rozmiar i zmieniać kształt, szczególnie gdy nie jest to uzasadnione żadnymi zmianami hormonalnymi w organizmie. W tym wypadku konieczna jest wizyta u lekarza i badanie piersi pod kątem nieprawidłowych mas lub guzków, których wzrost mógł wpłynąć na powiększenie piersi.

Zobacz film: "Kobiece piersi"

2. Kształty biustu

Wygląd piersi uzależniony jest od 3 czynników: ich rozmiaru, kształtu i położenia brodawek. Większe szanse powodzenia mają operacje plastyczne, podczas których zmienia się jedynie rozmiar piersi. Jeśli konieczna jest zmiana zarówno rozmiaru, jak i kształtu, niezbędne jest przeprowadzenie dwóch różnych zabiegów na obu piersiach, co wiąże się z większym ryzykiem niepowodzenia. Operacja może polegać na powiększeniu lub pomniejszeniu jednej lub obu piersi, a niekiedy wymagane jest zmniejszenie jednej przy jednoczesnym powiększeniu drugiej. Podczas operacji piersi możliwe jest także poprawienie ich jędrności i uniesienie brodawek.

3. Wskazania do operacji plastycznej piersi

Nierówny biust jest wskazaniem do operacji plastycznej w przypadku, gdy różnica w rozmiarze obu piersi wynosi co najmniej jeden rozmiar miseczki, gdyż jest ona na tyle duża, że zwraca uwagę. Nie oznacza to jednak, że każda kobieta, której piersi są w tym stopniu niesymetryczne, powinna poddać się zabiegowi. Z drugiej strony, chirurdzy przeprowadzają także operacje na mniej nierównych piersiach. W rzeczywistości operacja plastyczna piersi powinna być indywidualnie podjętą decyzją każdej kobiety. Z reguły tego typu zabiegów chirurgicznych nie przeprowadza się przed ukończeniem przez pacjentkę 18 lat lub przynajmniej nie wcześniej niż 2 lata od rozpoczęcia menstruacji. Wyjątek stanowi hipertrofia piersi, czyli schorzenie polegające na ich nienaturalnym, a wręcz chorobliwym przeroście, znacznie utrudniającym życie. W takim przypadku operację przeprowadza się nawet u dziewczynek, których piersi wciąż rosną.

Asymetryczne piersi nie stanowią problemu, jeśli różnica ich wielkości nie jest zbyt widoczna. Jeśli jednak jest na tyle duża, że kobieta czuje się źle w swoim ciele, rozwiązaniem może być operacja plastyczna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze