Niesteroidowe leki przeciwzapalne – kiedy ich stosowanie jest ryzykowne?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to leki najczęściej stosowane w terapii bólu różnego pochodzenia. Są łatwo dostępne, jednak ich częste stosowanie obarczone jest dużym ryzykiem.

NLPZ należą do grupy nieopioidowych leków analgetycznych. Wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwagregacyjne, stąd stosuje się je w leczeniu wielu dolegliwości, by wymienić choćby migrenę, choroby narządu ruchu o charakterze reumatycznym i reumatoidalnym, dnę moczanową.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

NLPZ bywają również stosowane w profilaktyce zakrzepów i zatorów (aspiryna).

Ze względu na selektywność działania należy przyjąć następujący podział NLPZ:

  • aspiryna,
  • preparaty nieselektywne (ibuprofen, indometacyna, ketoprofen, naproksen),
  • preparaty selektywne (nimesulid, meloksykam, nabumeton, diclofenac).

Każdy z tych preparatów działa na inny rodzaj bólu i wskazany jest do leczenia określonych dolegliwości. Swobodny dostęp do tych medykamentów sprawia jednak, że leki te wybierane są w sposób przypadkowy.

NLPZ – zagrożenia

Gdy dokucza nam ból, sięgamy po lek przeciwbólowy dostępny bez recepty. A tych jest całe mnóstwo. Kupić je można w aptece, ale i w sklepie spożywczym, na stacji benzynowej oraz w kiosku.

I wydaje się nam, że połkniecie tabletki jest rozwiązaniem nie tylko skutecznym, ale też w pełni bezpiecznym. Niestety, istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania konkretnych NLPZ. Chory jednak o tym nie wie, bo tylko co dziesiąty pacjent czyta dołączoną do leku ulotkę. Jakie niesie to z sobą zagrożenia?

Jak się okazuje, bardzo poważne. Każdego roku na szpitalne oddziały trafiają setki pacjentów, u których zgłaszane dolegliwości spowodowało przedawkowanie leków przeciwbólowych.

Jak NLPZ działają na serce?

W prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego od wielu lat z powodzeniem stosuje się kwas acetylosalicylowy. Z kolei inne leki z grupy NLPZ nie powinny być stosowane u osób obarczonych ryzykiem wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.

Wykazują one bowiem działanie hamujące syntezę prostacykliny (hormonu, który działa rozkurczowo na naczynia krwionośne i obniża ciśnieie krwi) i prostanoidów o działaniu wazodilatacyjnym.

Należy zaznaczyć, że to właśnie zaostrzenie symptomów niewydolności serca jest najczęściej pojawiającym się objawem niepożądanym po zastosowaniu NLPZ (22 przypadki na 100 000).

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu

Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła, co skutkuje wzmożonym bólem. Na szczęście, nawet proste...

Specjaliści operują ponadto pojęciem „hipertensyjnego efektu NLPZ", co w szczególności dotyczy pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Zaobserwowano u nich wzrost ciśnienia tętniczego (o 3,5-6 mmHg) po zastosowaniu klasycznych leków przeciwbólowych, co zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału mięśnia sercowego.

Należy przy tym zaznaczyć, że NLPZ wchodzą również w interakcję z lekami stosowanymi w leczeniu chorób układu krążenia, np. zmniejszają skuteczność β-adrenolityków.

NLPZ a nerki

Z dużą rozwagą do stosowania leków przeciwbólowych z grupy NLPZ podchodzić muszą pacjenci z chorobami nerek.

Niektóre z nich bowiem zmniejszają perfuzje nerkową, co rodzi ryzyko wystąpienia ostrej niewydolności nerek. Powodują one również zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, co z kolei może doprowadzić do wystąpienia obrzęków w wyniku retencji wody i sodu.

Największe zagrożenie dla nerek stanowią: ketoprofen, indometacyna, acemetacyna, kwas acetylosalicylowy i piroksykam.

Wpływ NLPZ na układ pokarmowy

Wielu badaczy zajmowało się negatywnym wpływem NLPZ na układ pokarmowy. Dowiedziono, że stosowanie tej grupy leków (zwłaszcza ketoprofenu, indometacyny, acemetacyny, kwasu acetylosalicylowego i piroksykamu) u pacjentów z chorobą wrzodową może doprowadzić do krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. To bardzo niebezpieczne powikłanie, które obarczone jest wysoką śmiertelnością.

Trzeba mieć na uwadze, że NLPZ to słabe kwasy, które w sposób bezpośredni oddziałują na błonę śluzową żołądka. Mogą prowadzić do powstania nadżerek i owrzodzeń w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy.

Leki z grupy NLPZ mogą ponadto odpowiadać za wystąpienie nudności i biegunek.

By nieco zobrazować skalę omawianego problemu, warto w tym miejscu posłużyć się statystyką. W Stanach Zjednoczonych każdego roku 100 tysięcy chorych jest hospitalizowanych z powodu powikłań gastroenterologicznych wynikających ze stosowania NLPZ, z czego 20 tysięcy pacjentów umiera.

Dr n. med. Jarosław Woroń, autor pracy „Racjonalne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w terapii bólu” wskazuje, że ryzyko wystąpienia powikłań ze strony przewodu pokarmowego u osób stosujących NLPZ jest zbliżone do prawdopodobieństwa rozwoju raka płuc u palaczy.

NLPZ mogą ponadto wywołać napad astmy oskrzelowej, zaś u osób starszych często zgłaszanymi objawami niepożądanym po zażyciu tabletki z omawianej grupy leków były zawroty głowy, zmiany nastroju i zdolności percepcji.

Ryzyko niesie za sobą również stosowanie NLPZ w ciąży i w okresie karmienia piersią. W I trymestrze ciąży leki te zwiększają ryzyko poronienia, w III zaś – mogą hamować akcję porodową, wydłużać czas jej trwania i zwiększać ilość utraconej krwi.

 

By lek był skuteczny, musi być odpowiednio dobrany, ale też stosowany w odpowiedni sposób. Jeśli po leki przeciwbólowe sięgamy często, wówczas ich stosowanie bezwzględnie należy omówić z lekarzem.

Może się bowiem okazać, że zamiast leczyć, szkodzą, co w konsekwencji może doprowadzić do wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

Agnieszka Gotówka , 11 miesięcy temu

Leki

Komentarze (38)
~wzdowiak
~wzdowiak ponad rok temu

Lapiduchy mają za mało pacjentów !!!!!!! Ludzie wracają do czosnku cebuli tak jak sto lat temu !!!!! Lekarzy obłożono podatkami a ci zdzierają je z ludzi !!!! Podatki potrzebne bo trzeba dofinansować jankeski przemysł zbrojeniowy!!!!

Odpowiedz
~jjjkjbgfgg
~jjjkjbgfgg ponad rok temu

@~Western: tiaaa ale w Usa masz od apteki do apteki 200km. Zwlaszcza jak jedziesz przez texas czy Kolorado, nie mowiac o Alasce. Tam musza byc leki na stacjach paliw, bo nawet od stacji do stacji sa olbrzymie odleglosci. A do Polski przenosi sie nie wiadomo po co wzorce ktore sie nie sprawdzaja w naszych realiach

Odpowiedz
~joanna
~joanna ponad rok temu

Totalna bzdura, pierwszą pomoca przy podejrzeniu zawału jest podanie duzej dawki aspiryny, natomiast jej regularne przyjmowanie zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego, poza tym korzysci z jej stosowania jest o wiele wiecej

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc