Trwa ładowanie...

Nietrzymanie moczu można pokonać!

Aż 2 miliony Polek zmaga się z problemem nietrzymania moczu
Aż 2 miliony Polek zmaga się z problemem nietrzymania moczu

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Nietrzymanie moczu może dotyczyć aż 2 mln Polek. Objawy takie jak mimowolne popuszczanie moczu przy śmiechu, kaszlu czy podczas wysiłku fizycznego, mogą pojawić się na każdym etapie życia kobiety. Niedogodności z tym związane nie muszą jednak wpływać na jakość życia. Problem ten można skutecznie pokonać.

spis treści

1. Leczenie na własną rękę

Każdy przypadek nietrzymania moczu jest inny, dlatego wymaga indywidualnej konsultacji z lekarzem – najlepiej ginekologiem lub urologiem. Bardzo często okazuje się, że wystarczy zmienić styl życia: przestać palić papierosy, kontrolować masę ciała. Młodym kobietom lekarze dosyć często doradzają trening wzmacniający mięśnie dna miednicy. Istnieją również domowe sposoby pozwalające pozbyć się tej przypadłości, takie jak wyeliminowanie z diety kofeiny czy picie soku żurawinowego. Kiedy jednak wszystkie metody okazują się nieskuteczne, należy poddać się leczeniu farmakologicznemu, chirurgicznemu lub laserowemu.

To musisz wiedzieć

2. Jak przetrwać okres leczenia?

Przed rozpoczęciem leczenia, warto się do niego odpowiednio przygotować. W tym czasie bardzo ważnym aspektem jest dbanie o higienę intymną. Okolice intymne powinny być myte pod bieżącą wodą, przynajmniej 2 razy dzienne. Zaleca się stosowanie płynów i żeli do higieny intymniej o odczynie zbliżonym do tego w pochwie – pH 5.5. Warto mieć również przy sobie chusteczki odświeżające. Oprócz kosmetyków nie wolno zapominać o doborze odpowiednej bielizny – powinna być z naturalnych tkanin – najlepiej bawełny.

Należy zaopatrzyć się w specjalistyczne wkładki i podpaski, dedykowane kobietom z nietrzymaniem moczu – zapewniają komfort podczas okresu leczenia. To dużo lepsze rozwiązanie niż zwykłe podpaski, które nie są przystosowane do stosowania przy nietrzymaniu moczu. Wkłady anatomiczne posiadają odpowiednią budowę, która zapobiega przedostawaniu się moczu na zewnątrz. Nie dopuszczają również do jego kontaktu ze skórą, co w efekcie ogranicza ryzyko podrażnień, bardzo częstych u osób z nietrzymaniem moczu. Wkłady imajtki chłonne to też sposób na wyeliminowanie przykrego zapachu, na który skarżą się osoby z tą dolegliwością.

 

3. Leczenie farmakologiczne

Najczęściej lekarz zaleca stosowanie globulek dopochwowych z estriolem, a także leki antycholinergiczne, które eliminują popuszczanie moczu oraz uczucie tzw. parcia powodującego częste wizyty w toalecie. Medykamentów takich nie mogą jednak zażywać osoby chore na jaskrę. Leki, które może zalecić specjalista, mają przede wszystkim za zadanie odbudować błonę śluzową cewki moczowej, a przez to uszczelnić ją i uczynić bardziej sprężystą – są to najczęściej leki hormonalne. Inną grupę farmaceutyków stanowią leki przeciwdepresyjne, które z kolei zmniejszają siłę skurczów pęcherza i zwiększają napięcie mięśni zwieracza. W leczeniu nietrzymania moczu stosuje się również leki alfaadrenomimetyczne (efedryna, pseudoefedrna, midodryna, fenylopropanolamina). Dzięki nim zwiększa się napięcie zwieracza wewnętrznego. Niestety leki te mogą powodować uciążliwe skutki uboczne, takie jak zaburzenia snu, bóle głowy czy wzrost ciśnienia tętniczego.

4. Leczenie chirurgiczne

Nietrzymanie moczu można też wyleczyć operacyjnie. Istnieje aż 160 różnych metod operacyjnego leczenia dolegliwości – tę najlepszą dla pacjenta wybiera lekarz. Jest ona dostosowana do wieku, stanu zdrowia, stylu życia, a także przebytych operacji. Przed rozpoczęciem leczenia chirurgicznego (czasami też farmakologicznego) konieczne jest wykonanie badania urodynamicznego które pozwoli odróżnić rodzaj a czasem przyczynę nietrzymania moczu i dopasowania odpowiedniego leczenia.

Obecnie najczęściej używanymi metodami chirurgicznego leczenia nietrzymania moczu są TVT lub TOT, czyli leczenie przy pomocy beznapięciowej taśmy dopochwowej TVT. Zabieg polega na przeciągnięciu „taśmy” pod cewką moczową i podwieszeniu jej środkowego odcinka. Umożliwia to odtworzenie naturalnie występującego kąta pęcherzowo-cewkowego.

5. Leczenie laserowe

Dzięki metodzie laserowego obkurczania pochwy następuje przywrócenie napięcia mięśni dna miednicy oraz górnej ściany pochwy. Specjalistyczny laser używany w tego rodzaju zabiegach pobudza wytwarzanie włókien kolagenowych i śluzówki. Dzięki zabiegowi zmniejsza się obwód pochwy, a tkanki są bardziej sprężyste i napięte. Najczęściej już pierwszy zabieg laserowy pozwala pozbyć się nietrzymania moczu, a w razie konieczności można go powtórzyć. Zabieg jest bezbolesny, trwa ok. 30 minut i nie wymaga zastosowania znieczulenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza