Trwa ładowanie...

Nietypowy efekt uboczny szczepionek przeciw COVID-19. "Zanikają kurzajki, pieprzyki, wykwity łuszczycowe"

Avatar placeholder
13.01.2022 17:09
Nietypowy efekt uboczny szczepionek przeciw COVID-19. "Zanikają kurzajki, pieprzyki, wykwity łuszczycowe"
Nietypowy efekt uboczny szczepionek przeciw COVID-19. "Zanikają kurzajki, pieprzyki, wykwity łuszczycowe" (Getty Images)

Australijskie media raportują o coraz częstszym i bardzo nietypowym NOP-ie. U niektórych pacjentów po szczepieniu przeciw COVID-19 zniknęły zmiany skórne. Naukowcy już wiedzą, jak można wytłumaczyć to zjawisko.

spis treści

1. Nietypowy NOP po szczepionkach mRNA

Dalej najczęstszymi objawami niepożądanymi po szczepieniach przeciw COVID-19 pozostają ból i obrzęk w miejscu podania szczepionki, zmęczenie, ból głowy, stawów i mięśni, dreszcze, biegunka oraz gorączka.

Po szczepieniu przeciw COVID-19 zniknęły zmiany skórne...
Po szczepieniu przeciw COVID-19 zniknęły zmiany skórne... (Getty Images)
Zobacz film: "Dr Szułdrzyński o tym, czy czeka nas czwarta i kolejne dawki szczepionki"

Jednak jak donosi serwis news.com.au, coraz więcej Australijczyków zgłasza nowy i nietypowy objaw po otrzymaniu szczepionki mRNA. Według pacjentów po zastrzyku zaczęły im znikać takie zmiany skórne jak pieprzyki, znamiona, wykwity łuszczycowe, plamy związane z egzemą oraz brodawki wirusowe.

2. Szczepienia "rozpędzają" układ immunologiczny

Eksperci podkreślają, że wpływ szczepionek przeciw COVID-19 na zmiany skórne jeszcze nie został dokładanie przeanalizowany. Jednak na podstawie badania, które opublikowano w październiku 2021 roku na łamach dziennika Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV) można wnioskować, że taki związek może istnieć.

Jedno z potencjalnych wyjaśnień tego zjawiska mówi o tym, że szczepienia wzmocniły i pobudziły układu immunologiczny, a to przełożyło się na to, że zaczął zwalczać kurzajki oraz inne zmiany skórne.

Podobne reakcje organizmu już wcześniej zaobserwowano po szczepieniach przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV).

Jednak zdaniem naukowców za wcześnie jest na wyciąganie jednoznacznych wniosków. Potrzebne są dodatkowe badania i obserwacje, by stwierdzić, czy zanikanie zmian skórnych jest bezpośrednio związane z preparatami mRNA, czy jednak jest to tylko koincydencja czasowa.

Zobacz także: Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. "Nie ma ryzyka NOP-ów"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze