Trwa ładowanie...

Będą odszkodowania za NOP-y. Wiemy, kto dostanie pieniądze

Osoby, które zaszczepiły się przeciw COVID-19, ale z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych wymagały hospitalizacji, będą mogły ubiegać się o odszkodowanie. Dobra wiadomość jest taka, że żeby otrzymać świadczenie, nie trzeba będzie przechodzić przez długotrwały proces sądowy. Zła, że odszkodowania są niskie, a sama ustawa kryje wiele niekorzystnych dla pacjentów aspektów.

spis treści

1. Odszkodowania za NOP-y po szczepieniach. Kto może się ubiegać?

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Przewiduje ona utworzenie funduszu kompensacyjnego dla osób, które z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) trafiły do szpitala.

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński o tym, czy czeka nas czwarta i kolejne dawki szczepionki"
O świadczenie kompensacyjne będą mogły się ubiegać osoby, które doświadczyły NOP-ów od początku akcji szczepień przeciw COVID-19
O świadczenie kompensacyjne będą mogły się ubiegać osoby, które doświadczyły NOP-ów od początku akcji szczepień przeciw COVID-19 (Getty Images)

Odszkodowania finansowe będą przyznawane:

  • Pacjentom, którzy wymagali obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego. Mogą oni liczyć na rekompensatę w wynosi 3 tys. zł.

  • Osobom, które były hospitalizowane w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego, ale pobyt w szpitalu trwał krócej niż 14 dni. Takie osoby mogą otrzymać 10 tys. zł.

  • Pacjentom w przypadku których hospitalizacja trwała od 14 do 120 dni. Ustawa przewiduje sześć przedziałów czasowych. Świadczenie natomaist będzie wynosić od 10 do 100 tys. zł – proporcjonalnie do okresu hospitalizacji.

Świadczenie kompensacyjne obejmuje również zwrot kosztów dalszego leczenia lub rehabilitacji po zakończeniu obserwacji lub hospitalizacji. Jednak w kwocie nie wyższej niż 10 tys. zł.

Łączna suma świadczenia nie może być wyższa niż 100 tys. zł.

2. Chcesz złożyć wniosek? Najpierw zapłać

O świadczenie kompensacyjne będą mogły ubiegać się osoby, które doświadczyły NOP-ów od początku akcji szczepień przeciw COVID-19.

Jednak zanim złożymy wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego, konieczne będzie uiszczenie opłaty w wysokości 200 zł na rachunek bankowy Funduszu. W razie przyznania świadczenia opłata zostanie zwrócona.

Decyzję o przyznaniu rekompensaty będzie podejmować Rzecznika Praw Pacjenta (RPP), po uzyskaniu opinii Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Termin na rozpatrzenie wniosku wyniesie dwa miesiące.

Jeśli pacjent uzna decyzję RPP za niesprawiedliwą, będzie mu przesługiwać możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego.

Niezależnie też od uzyskanego świadczenia w ramach Funduszu, osoba, która zdecyduje się na złożenie pozwu o wypłatę zadośćuczynienia lub odszkodowania, w związku z wystąpieniem działań niepożądanych po szczepieniu, będzie miała prawo do dochodzenia swoich praw w postępowaniu sądowym.

3. Będzie lawina pozwów?

- Choć założenia projektu Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych brzmią dobrze, istnieją w nim pewne pułapki - mówi mecenas Jolanta Budzowska.

Jej zdaniem 100 tys. zł odszkodowania na powikłania poszczepienne, w tym wstrząs anafilaktyczny i jego długotrwałe następstwa, to zbyt mało. - Wstrząs anafilaktyczny wiąże się z poważnymi długotrwałymi następstwami, kosztowną rehabilitacją, niedowładami, które często nie ustępują do końca życia - podkreśla Budzowska.

Ekspertka podkreśla, że w ustawie nie zostało także przewidziane odszkodowanie za ewentualną śmierć wskutek szczepienia, co również świadczy o niedopracowaniu dokumentu. Projekt zakłada również, że pacjent będzie miał rok od ustąpienia objawów na dochodzenie swoich praw. - To zbyt krótki czas - ocenia Budzanowska.

Zobacz także: Gorączka w COVID-19 płata figle. "Niektórzy pacjenci nie mają jej wcale, a w płucach już dochodzi do zwłóknienia"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza