Trwa ładowanie...

Odszkodowania za NOP. Mec. Jolanta Budzowska: 100 tys. za powikłania poszczepienne to zbyt mało (WIDEO)

- Choć założenia projektu Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych brzmią dobrze, istnieją w nim pewne pułapki - mówi mecenas Jolanta Budzowska. Jej zdaniem 100 tys. zł odszkodowania na powikłania poszczepienne, w tym wstrząs anafilaktyczny i jego długotrwałe następstwa, to zbyt mało. - Gdyby teraz pacjent miał prawo ubiegać się o takie odszkodowanie, mógłby otrzymać nawet kilkaset tys. zł - podkreśla Budzowska.

Wyjaśnijmy. Do konsultacji właśnie trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw. Dokument zakłada stworzenie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Wprowadza on kilka istotnych zmian prawnych. Mowa między innymi o odszkodowaniu za doświadczenie wstrząsu anafilaktycznego wskutek szczepienia.

- Do tej pory pacjent nie mógł liczyć na żadne odszkodowanie, jeśli chodzi o powikłania poszczepienne. Uważam jednak, że 100 tys. zł to zbyt mało. Wstrząs anafilaktyczny wiąże się z poważnymi długotrwałymi następstwami, kosztowną rehabilitacją, niedowładami, które często nie ustępują do końca życia. Teraz, gdyby pacjent dzisiaj miał prawo ubiegać się o odszkodowanie, a w przypadku szczepionek go nie ma, to mógłby liczyć na kilkaset tys. zł. To jest moim zdaniem podstawowa kwestia dyskusyjna - tłumaczy med. Budzowska.

Ekspertka podkreśla, że w projekcie nie zostało także przewidziane odszkodowanie za ewentualną śmierć wskutek szczepienia, co również świadczy o niedopracowaniu dokumentu. Projekt zakłada również, że pacjent będzie miał rok od ustąpienia objawów na dochodzenie swoich praw. - To zbyt krótki czas - ocenia Budzanowska.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.