Trwa ładowanie...

Gorączka w COVID-19 płata figle. "Niektórzy pacjenci nie mają jej wcale, a w płucach już dochodzi do zwłóknienia"

Avatar placeholder
18.12.2021 09:09
Gorączka w COVID-19 płata figle. "Niektórzy pacjenci nie mają jej wcale, a w płucach już dochodzi do zwłóknienia"
Gorączka w COVID-19 płata figle. "Niektórzy pacjenci nie mają jej wcale, a w płucach już dochodzi do zwłóknienia" (East News)

Jesteśmy przyzwyczajeni, że infekcja oznacza wysoką gorączkę. Również w COVID-19 uznaje się ją za najbardziej podstawowy objaw. Tymczasem okazuje się, że ponad połowa zakażonych koronawirusem nie ma podwyższonej temperatury ciała, nawet kiedy w płucach trwa proces zapalny. - Bywa to bardzo mylące - ostrzega prof. Joanna Zajkowska.

spis treści

1. Zmęczenie zamiast gorączki przy COVID-19

Podwyższona temperatura ciała jest opisywana jako jeden z podstawowych objawów COVID-19. Od początku pandemii lekarze ostrzegali, że tzw. sztywna gorączka, czyli utrzymująca się pomimo stosowania leków, jest sygnałem alarmowym. Wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Tymczasem teraz do szpitali trafia coraz więcej pacjentów, którzy nie mają podwyższonej temperatury ciała.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

- Z moich obserwacji wynika, że ponad połowa pacjentów w ogóle nie doświadcza gorączki - mówi prof. Joanna Zajkowska z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB oraz podlaska konsultant ds. epidemiologii.

COVID-19 często przebiega bez gorączki
COVID-19 często przebiega bez gorączki (East News)

Ekspertka ostrzega, że brak tego objawu może uśpić naszą czujność.

- Bywa to bardzo mylące. W ostatnim czasie mieliśmy wielu pacjentów, u których głównym objawem było osłabienie. Czuli się tak słabi, że nie byli w stanie o własnych siłach dojść do łazienki. Przy tym nie mieli innych uporczywych objawów, więc liczyli, że to niebawem minie. Mijało kilka dni, a potem okazywało się, że jest konieczna hospitalizacja, ponieważ w ich płucach trwał proces zapalny abo już doszło do zwłóknienia - opowiada prof. Zajkowska. - COVID-19 jest bardzo podstępną chorobą. Należy zwracać uwagę na wszystkie objawy, a przede wszystkim na pojawienie się duszności - dodaje.

2. Obniżenie temperatury ciała zamiast gorączki? "Błąd techniczny"

Badania, które na początku 2021 roku przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dały niespodziewany wynik. Aż 40 proc. ankietowanych pacjentów zgłosiło, że podczas COVID-19 nie tylko nie doświadczało gorączki, a wręcz odwrotnie - temperatura ich ciała spadała poniżej 36 stopni Celsjusza.

Prof. Zajkowska przyznaje, że w swojej praktyce jeszcze się nie spotkała z przypadkiem obniżenia temperatury ciała u osoby zakażonej koronawirusem. Podobne doświadczenia ma również dr Krzysztof Gierlotka, specjalista chorób zakaźnych.

- Obniżenie temperatury nie jest objawem COVID-19. Może natomiast być wynikiem błędnego pomiaru. Najprostsze termomerty elektroniczne łatwo sie psują, rozładowują, rozkalibrowywują, a przez to mogą dawać błedne odczyty - wyjaśnia ekspert.

3. "Hipotermia może świadczyć o uszkodzeniu mózgu"

Wyjątek jednak stanowią osoby najciężej chore na COVID-19. Jeśli w ich przypadku dochodzi do obniżenia temperatury ciała, jest to wyraźny sygnał, że stan się pogarsza.

- Obniżenie temperatury ciała, czyli hipotermia, może świadczyć o tym, że doszło do uszkodzenia mózgu, a w szczególności do uszkodzenia ośrodka termoregulacji. Niestety, takie powikłania, choć są bardzo rzadkie, zdarzają w chorobach wirusowych, również w COVID-19. Zazwyczaj tacy pacjenci wymagają leczenia na oddziałach intensywnej terapii - wyjaśnia prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Zobacz także: Świat nauki wstrzymał oddech. Czy wariant Omikron spowoduje nową pandemię, czy przybliży koniec istniejącej?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze