Nigdy nie lekceważ. Znak, że rak zagnieździł się w jelitach
Ta choroba nowotworowa często przez długie lata nie daje żadnych oznak, jednak niepokojące objawy mogą wystąpić podczas korzystania z toalety. Trudności z wypróżnianiem mogą wskazywać na zaawansowane stadium choroby, a nawet na obecność przerzutów.
1. Tego objawu nie lekceważ
Rak jelita grubego to jedna z najczęstszych form nowotworu złośliwego, która dotyka ludzi na całym świecie, a w szczególności w Europie. Każdego roku diagnozuje się go u ponad 400 tysięcy osób. W Polsce ten typ nowotworu stanowi około 8 proc. wszystkich zdiagnozowanych przypadków raka, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Jednym z największych problemów związanych z tym rodzajem raka jest to, że przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Rozwija się "po cichu", bez wyraźnych sygnałów, które mogłyby wskazać na jego obecność. Kiedy jednak objawy się pojawiają, nie można ich lekceważyć.
Dyschezja, czyli zaburzenia wypróżniania i zaparcia, mogą być jednymi z pierwszych sygnałów ostrzegawczych. Mogą one wskazywać, że choroba jest już zaawansowana i zaczęła dawać przerzuty do innych organów, takich jak wątroba, płuca, kości czy mózg.
Organizacja Cancer Research UK ostrzega, że dyschezja to kluczowy objaw zaawansowanego nowotworu. Specjaliści podkreślają, że zaparcia mogą być oznaką przerzutów raka jelita grubego do kości, które są związane z hiperkalcemią, czyli nadmiarem wapnia w organizmie wywołanym przez nowotwór. W takim przypadku mogą towarzyszyć im takie objawy jak zmęczenie, mdłości, drażliwość, pragnienie czy dezorientacja.
Rak jelita grubego może dawać także inne alarmujące sygnały. Do nich należą trwała zmiana nawyków jelitowych, takich jak częstsze wypróżnianie, biegunki lub zaparcia, uczucie niepełnego wypróżnienia, krew w kale, krwawienie z odbytu, ból brzucha, dyskomfort lub wzdęcia po jedzeniu, brak apetytu czy spadek masy ciała.
Cancer Research UK apeluje, aby nie lekceważyć tych objawów i skonsultować je z lekarzem, zwłaszcza jeśli któryś z symptomów utrzymuje się przez kilka tygodni. Wczesne wykrycie raka jelita grubego może znacznie zwiększyć szanse na skuteczne leczenie i przeżycie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.