Trwa ładowanie...

Niski poziom wapnia u chorych na cukrzycę a cesarskie cięcie

Avatar placeholder
23.04.2013 15:54
Niski poziom wapnia u chorych na cukrzycę a cesarskie cięcie
Niski poziom wapnia u chorych na cukrzycę a cesarskie cięcie

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Liverpoolu wykazały, że siła skurczów macicy u kobiet chorych na cukrzycę jest wyraźnie mniejsza niż u pozostałych kobiet, co zwiększa ryzyko cesarskiego cięcia. Stan ten jest związany z niskim poziomem wapnia w macicy.

1. Wapń a ryzyko cesarskiego cięcia

W ostatnich dziesięciu latach odsetek porodów powikłanych przez cukrzycę znacznie wzrósł, ale nie było wiadomo, czym jest to spowodowane. Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 100 biopsji macicy kobiet w ciąży. Część badanych chorowała na cukrzycę, a część nie. Okazało się, że skurcze u chorych kobiet były słabsze. W skurczach kluczową rolę odgrywa wapń, dlatego naukowcy postanowili zbadać ewentualne różnice wapnia w komórkach mięśni. Poziom wapnia w macicy powinien rosnąć, by mięśnie były w stanie skutecznie się kurczyć. U kobiet chorych na cukrzycę poziom wapnia jest jednak wyraźnie obniżony. Dalsze badania wykazały, że również kanaliki w błonie komórkowej, które są niezbędne, by wapń mógł dostać się do komórek, są zredukowane. Wiele wskazuje na to, że to właśnie z tego powodu macica u kobiet chorych na cukrzycę nie kurczy się w prawidłowy sposób. Nawet po podaniu hormonu oksytocyny, który jest standardowo podawany kobietom w czasie trudnych porodów, siła skurczów u chorych na cukrzycę nie osiąga właściwego poziomu. Naukowcy sugerują, że jest to przyczyną częstego występowania konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia u chorych na cukrzycę. Cesarskie cięcie to poważny zabieg, który zwiększa ryzyko powikłań i infekcji.

Ustalenie, że u chorych na cukrzycę dochodzi do blokowania dostępu wapnia do komórek może mieć praktyczne zastosowanie w opracowaniu leków, które pozwolą rozwiązać ten problem. Dzięki temu w przypadku wielu kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę możliwe będzie uniknięcie cesarskiego cięcia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.