Trwa ładowanie...

Niskie zarobki, wyższe ryzyko udaru? Naukowcy odkryli zaskakujący związek między zdrowiem a dochodami

 Karolina Rozmus
14.02.2022 13:28
Niskie zarobki wyższe ryzyko udaru? Naukowcy odkryli zaskakujące powiązanie między zdrowiem a dochodami
Niskie zarobki wyższe ryzyko udaru? Naukowcy odkryli zaskakujące powiązanie między zdrowiem a dochodami (Getty Images)

Badacze ze Stanów Zjednoczonych ustalili, że niższe zarobki mogą być powiązane ze zwężeniem tętnicy szyjnej, główną przyczyną udarów. Jak to możliwe? Badacze przyznają, że potrzebne są dalsze badania, ale mają już pewną hipotezę, a wiąże się ona z wyborami żywieniowymi.

spis treści

1. Zwężenie tętnic szyjnych a udar

Zwężenie tętnic szyjnych upośledza przepływ krwi, który może zaburzać pracę mózgu, prowadząc niekiedy do nieodwracalnych zmian. Przez wiele miesięcy, a nawet lat może nie dawać żadnych objawów – symptomy pojawiają się wówczas, gdy zwężenie tętnicy obejmuje 70 proc. W większości przypadków diagnozuje się je dopiero po udarze niedokrwiennym mózgu.

Na łamach czasopisma "Stroke" ukazały się wyniki badań nad upośledzeniem przepływu krwi przez tętnice. Naukowcy przeanalizowali rejestry zdrowotne 203 tys. uczestników programu badawczego "All of Us National Institutes of Health". U 2,7 proc. zdiagnozowano zwężenie tętnicy szyjnej, z czego ponad 7 proc. musiało przejść zabieg chirurgiczny (rewaskularyzacja tętnicy szyjnej), mający na celu przywrócenie prawidłowego przepływu krwi.

Zobacz film: "Produkty, które zmniejszają ryzyko udaru"

o 15 proc. większym ryzykiem zmniejszenia światła tętnic obarczone były osoby, których roczne zarobki były niższe niż 35 tysięcy dolarów (czyli ok. 138 tys. złotych). Jednocześnie u tych osób odnotowano aż o 38 proc. większe prawdopodobieństwo, że będą wymagać interwencji chirurgicznej.

2. Dlaczego ryzyko udaru jest powiązane z zarobkami?

Jak to możliwe? Wytłumaczenie jest proste. Zdaniem dra Helmi Lutsepa, przewodniczącego wydziału neurologii na Oregon Health & Science University w Portland, ma to związek z wyborami żywieniowymi. Nie każdego stać na zakup zdrowych warzyw i owoców. Choć badacze przyznają, że konieczne są dalsze badania, to wnioski płynące z tej pracy potwierdzają związek pomiędzy dietą a podwyższonym ryzykiem wielu chorób.

Zwężenie w tętnicach szyjnych związane jest z nagromadzeniem tzw. blaszki miażdżycowej, zbudowanej z komórek zapalnych i cholesterolu.

Tymczasem do znanych już czynników miażdżycy należą:

  • hipercholesterolemia,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • palenie tytoniu,
  • otyłość,
  • brak aktywności fizycznej.
Dieta może być kluczem do uniknięcia groźnych schorzeń
Dieta może być kluczem do uniknięcia groźnych schorzeń (Getty Images)

Niewłaściwy poziom cholesterolu, znany jako wysoki poziom frakcji LDL, określanej jako "zły cholesterol", cukrzyca typu 2, ale też nadciśnienie mogą mieć związek między innymi z naszymi nawykami żywieniowymi. Sięganie po wysoko przetworzoną żywność, spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa i produktów odzwierzęcych, zwłaszcza tłuszczów, niewielki udział w diecie świeżych warzyw i owoców przekładają się na choroby, mogące stanowić poważne zagrożenie dla życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze