Trwa ładowanie...

Niszczycielska roślina. Zgłoś władzom, jeśli ją zobaczysz

Avatar placeholder
19.06.2024 08:08
Ta roślina zagraża ekosystemowi. Lepiej na nią uważać
Ta roślina zagraża ekosystemowi. Lepiej na nią uważać (Getty Images)

Rdestowiec ostrokończysty to wyjątkowo ekspansywna roślina, która może zagrażać równowadze ekosystemowej, a nawet stanowić zagrożenie dla kondycji budynków. Wyjaśniamy, jak ją rozpoznać i gdzie należy zgłosić jej obecność.

spis treści

1. Czym jest rdestowiec ostrokończysty?

Bylina ta, zwana także rdestówką japońską, może rosnąć nawet do wysokości 3 metrów. Ma długie pędy z dużymi, zaokrąglonymi liśćmi i drobne, białe kwiaty zbierające się w zwisające grona.

Rdestowiec, z uwagi na wysoką zawartość resweratrolu, ma bardzo szeroki wachlarz właściwości prozdrowotnych, do których zaliczyć można działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne, pozytywny wpływ na układ krążenia, a także opóźnienie procesów starzenia się organizmu. W medycynie naturalnej często stosowany był w leczeniu zaparć czy chorób skóry. Może też chronić wątrobę przed uszkodzeniami.

Zobacz film: "Trujące rośliny w Polsce"

W rdestowcu znajdują się także fitosterole, nieocenione w walce ze szkodliwym cholesterolem. Roślina jest również bogactwem pierwiastków takich jak cynk, żelazo, selen, miedź czy mangan.

W niektórych rejonach Azji spożywa się go w formie dodatku do wielu dań, choć np. w Wietnamie jego spożywanie jest zakazane z uwagi na coraz mniejszą ilość tego gatunku w ekosystemie.

2. Dlaczego rdestówka szkodzi środowisku?

Ze względu na swój wygląd, roślina ta została wprowadzona w wielu krajach w celach ozdobnych. Szybko jednak okazało się, że ma wyjątkowo niszczycielski wpływ na środowisko, infrastrukturę miejską, a nawet rolnictwo, dlatego wkrótce zakazano jej celowej uprawy.

Rosnący gęsto rdestowiec nie tylko zacienia duże części przestrzeni zielonych, utrudniając im dostęp do słońca, ale także wpływa na degradację gleby oraz uszkadza nawierzchnię drogową czy elewacje budynków. Błyskawiczne tempo rozrostu tej byliny sprawia także, że jest ona wyjątkowo groźna w okolicach tras komunikacyjnych, gdzie bardzo szybko zaczyna ograniczać widoczność tras dla kierujących pojazdami, ale i pieszych.

W niektórych miejscach rdestówkę zwalcza się z wyjątkową gorliwością. Na terenach Pienińskiego Parku Narodowego funkcjonuje obecnie aktywne ostrzeżenie przed występowaniem rdestowca i każdy turysta, który zauważy roślinę, proszony jest o zgłoszenie do władz rezerwatu.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze