Przejdź na WP

Nominacja profesorska dla dr. hab. n. med. Bartłomieja Kałużnego z Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA w Bydgoszczy

W dniu 18 października 2018 r. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny otrzymał nominację profesorską od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent Andrzej Duda i dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny
Prezydent Andrzej Duda i dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny

Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny specjalizuje się w okulistyce. Zajmuje się głównie chirurgią zaćmy, chorobami rogówki i powierzchni oka, chirurgią refrakcyjną, kontaktologią oraz optyczną koherentną tomografią. Jest Wiceprzewodniczącym Sekcji Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Od sierpnia 2018 r. prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny jest kierownikiem Kliniki Okulistyki i Optometrii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela, Collegium Medicum UMK. Związany jest również z bydgoską Kliniką Okulistyczną OFTALMIKA, której założycielem był jego ojciec, śp. prof. dr hab. n. med. Józef Kałużny.

Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny w grudniu 2008 r. wykonał pierwszy, po czterdziestoletniej przerwie, przeszczep rogówki w województwie kujawskopomorskim. Jako pierwszy, we współpracy z pracownikami Instytutu Fizyki UMK, opisał możliwości zastosowania spektralnego OCT w badaniu przedniego odcinka oka.

Od roku 2013 współpracuje z działem badawczo-rozwojowym firmy Schwind eyetech-solutions nad udoskonaleniem metod laserowej korekcji wad wzroku.

Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny jest laureatem nagrody za najlepszą pracę na 40. Kongresie ECLSO w 2010 r. w Warszawie, jak również wielu innych nagród: na 35. Kongresie ECLSO w 2005 r. w Londynie, 30. Kongresie APAO w 2015 r. w Guangzhou w Chinach, nagrody ARVO International, nagrody zespołowej Rektora UMK w Toruniu I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie naukowo-badawczej w 2005r. oraz nagrody zespołowej Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w kategorii: Wynalazek w dziedzinie produktu i technologii. Został również wyróżniony nagrodą APA.

Wyniki swoich badań naukowych prezentował na licznych konferencjach naukowych w Polsce i za granicą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy