Trwa ładowanie...

Nowa metoda szybkiego wykrywania próchnicy

Avatar placeholder
10.10.2016 10:10
Nowa metoda szybkiego wykrywania próchnicy
Nowa metoda szybkiego wykrywania próchnicy

Próchnica zębów jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą zębów zarówno u dzieci, jak i u dorosłych na całym świecie. Jeżeli zbyt długo zwlekamy z podjęciem leczenia, choroba utrudnia nam jedzenie, może powodować zakażenia, a nawet utratę zębów.

Nieleczona próchnica może sprawić, że stracimy zęby
Nieleczona próchnica może sprawić, że stracimy zęby (Shutterstock)

1. Problemy z diagnozowaniem próchnicy

Nowe badania opublikowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Optyki i Fotoniki (SPIE), w czasopiśmie „Journal of Biomedical Optics” opisuje metodę pozwalającą na znacznie prostsze i wcześniejsze wykrycie próchnicy. Z pomocą przychodzą fale długie, które obrazują w podczerwieni.

Próchnica jest powodowana przez ubytki, niewielką stratę szkliwa z powierzchni zębów, powodowaną przez działalność kwaśnego środowiska w jamie ustnej. Jeśli próchnica zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, jej postęp może być  zatrzymany lub nawet odwrócony.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Dentyści obecnie bazują na dwóch sposobach wczesnego wykrywania próchnicy: obrazowaniu rentgenowskim oraz oględzinach powierzchni zęba. Ale obie te metody mają swoje ograniczenia: dentyści nie widzą próchnicy, dopóki jest stosunkowo niewielka, a prześwietlenia nie mogą wykryć wczesnej próchnicy zgryzu - tej rozwijającej się na powierzchni żującej zęba.

2. Nowy sposób daje szansę na szybkie podjęcie leczenia

W swoich badaniach  Ashkan Ojaghi Artur Parkhimchyk i Nima Tabatabaei z Uniwersytetu w Toronto opisują tani sposób  obrazowania termofotonicznego (thermophotonic lock-in imaging , TPLI). To narzędzie może pomóc dentystom wykryć rozwijającą się próchnicę znacznie wcześniej, niż tradycyjne metody - promieniowanie rentgenowskie lub analiza wizualna.

Narzędzie TPLI używa kamer na długie fale podczerwieni do wykrywania małych ilości podczerwonego promieniowania cieplnego, emitowanego przez ubytki z rozwijającą się próchnicą po stymulacji przez źródło światła.

W celu przetestowania skuteczności nowego sposobu obrazowania, autorzy sztucznie wywołali wczesną demineralizację w wysuniętym miejscu ludzkiego zęba trzonowego, zanurzając go w roztworze kwasu przez dwa, cztery, sześć, osiem i dziesięć dni.

Zdjęcie wykonane dzięki nowej metodzie po zaledwie dwóch dniach, wyraźnie wykazało obecność zmian chorobowych, natomiast przeszkolony lekarz dentysta nie mógł wizualnie wykryć takich samych uszkodzeń nawet po dziesięciu dniach demineralizacji.

Zobacz także

Redaktor czasopisma, w którym opublikowano badania, „Journal of Biomedical Optics”,  Andreas Mandelis, profesor inżynierii mechanicznej i przemysłowej na Uniwersytecie w Toronto, mówi, że "ten wynalazek będzie miał duży wpływ na sposób, w jaki dentyści diagnozują  wczesne stadia próchnicy. Technologia długofalowego obrazowania termofotonicznego jest jednym z pierwszych kroków, a badania przybliżają tę metodę do wykorzystania w  praktyce klinicznej".

Narzędzie posiada liczne zalety: jest bezkontaktowe, nieinwazyjne i tanie. Ma również ogromny potencjał i w przyszłości może zostać standardowym narzędziem, dzięki któremu stomatolodzy będą mogli wykryć bardzo wczesne stadia próchnicy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze