Wypełnienie ubytku

Wypełnienie ubytku jest metodą leczenia zębów uszkodzonych mechanicznie lub dotkniętych próchnicą. Wypełnienia ubytków dzielą się na bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednie wypełnienie ubytku oznacza, że materiał wypełnieniowy jest wkładany bezpośrednio do zęba. Pośrednie wypełnienie, wykonywane poza jamą ustną pacjenta, są to wkłady typu onlay, inlay lub overlay.

Etapy wypełniania ubytku

Stomatologia estetyczna podczas leczenia zębów wymaga dwóch kroków:

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

 • przygotowania zęba do nałożenia plomby, czyli usunięcia zniszczonej tkanki,
 • założenia wypełnienia.

Czasami podczas opracowywania tkanek zęba pod wypełnienie wskazane jest znieczulenie miejscowe dla lepszego komfortu pacjenta. Rodzaj wypełnienia jest wcześniej uzgadniany z pacjentem.

Rodzaje wypełnień w stomatologii

Decyzję, czym najlepiej wypełnić dany ubytek, podejmuje lekarz dentysta. A jeżeli odbiega ona od standartów, to jest to uzgadniane z pacjentem.

Istnieją różne rodzaje wypełnień w stomatologii:

 • amalgamaty,
 • kompozyty,
 • cementy,
 • metale,
 • wkłady inlay lub onlay,
 • inne.

Amalgamaty

Amalgamaty to stopy metali zawierające rtęć. Ze względu na zawartość rtęci niektórzy uważają je za niebezpieczne. Jednak uwalniane ilości rtęci są śladowe. Nie stosuje się ich u kobiet w ciąży, u dzieci i u ludzi z chorobami nerek.

Kompozyty

Kompozyt to rodzaj materiału, który jest utwardzany za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Są to żywice, które łatwo łączą się z tkankami zęba. Mogą być różnego koloru, a odpowiedni odcień dobierany jest przez lekarza stomatologa. Przy wypełnieniu ubytku kompozytem można stosować kilka warstw materiału. Są mniej trwałe niż amalgamaty, ale z drugiej strony bardziej estetyczne. Trwałość tego typu plomby szacuje się na 3-10 lat. Wadą jest niestety ich podatność na przebarwienia spowodowane paleniem tytoniu lub piciem kawy. Są preferowane w przednich zębach. Kompozyty służą także do wykonywania licówek. Żywice kompozytowe mogą być chemoutwardzalne lub światłoutwardzalne.

Cementy

Cementy są obecnie stosowane do niewielkich ubytków lub do odbudowy szyjek zębowych. Wyjątkowo dobrze mocują się do zęba, ale zbyt łatwo się ścierają. Są tylko koloru białego, dlatego też plombuje się nimi tylko zęby mleczne.

Metale

Metale używane w stomatologii to zazwyczaj złoto, platyna, tytan oraz ich stopy. Są one droższe od innych wypełnień. Z tytanu wykonuje się implanty. Wypełnienia z metalu mocowane są za pomocą cementu. Są bardzo trwałe, czas utrzymywanie to nawet 20 lat. Stosowane są do wypełniania dużych ubytków.

Wypełnienia Inlay, Onlay

Są to wypełnienia przygotowywane na zamówienie indywidualnie dla pacjenta. Mocowane są za pomocą cementu. Przed zleceniem wykonania takiego uzupełnienia wymagane jest wykonanie wycisku zęba specjalnymi masami, po czym jest on odsyłany do pracowni protetycznej celem wykonania tego uzupełnienia.

Przy obecnym poziomie medycyny i stomatologii, a także przy coraz nowszych i skuteczniejszych metodach leczenia wizyta u dentysty może być przyjemnym przeżyciem. Kiedy czujemy, że coś niepokojącego dzieje się z naszym uzębieniem - nie czekajmy, tylko odwiedźmy gabinet dentystyczny.

Ważne jest także działanie profilaktyczne. Aby uniknąć wypełniania zębów zaleca się wizytę kontrolną u stomatologa raz na pół roku oraz przestrzeganie prawidłowej higieny jamy ustnej, poprzez szczotkowanie zębów po posiłku, co najmniej 3 razy w ciągu dnia, stosowanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Knuchalska-Karwan Z. Stomatologia wieku podeszłego, Czelej, Lublin 2009, ISBN 978-83-7563-062-6
 • Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza - zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 83-200-3034-X
 • Bain C.A. Planowanie leczenia stomatologicznego, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-14-0
 • Suliborski S. (red.), Stomatologia zachowawcza tom 1-2, Czelej, Lublin 2010, ISBN 978-83-60608-54-8

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wypełnienie ubytku
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Wypełnienie ubytku
Zakażania wirusem Coxsackie

Zapalenie spojówek - zdjęcie

Zapalenie spojówek - zdjęcie

Wynikiem zapalenia spojówek jest wypełnienie naczyń krwionośnych krwią, czego skutkiem jest obrzęk oka.

Makijaż

Jak zrobić makijaż brwi?

Jak zrobić makijaż brwi?

włosków. Wypełnienie ubytków brwi przy użyciu cieni do powiek W przypadku brwi niekiedy pojawiają się drobne ubytki wynikające z tymczasowej utraty kilku włosków znajdujących się blisko siebie. Mankament...