Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Lidia Warda

Odbudowa zębów – charakterystyka, zalety, wskazania

Avatar placeholder
01.04.2021 16:33
Odbudowa zębów – charakterystyka, zalety, wskazania
Odbudowa zębów – charakterystyka, zalety, wskazania

Jeżeli ząb jest bardzo mocno uszkodzony, to nie znaczy, że trzeba go koniecznie usunąć. W dzisiejszych czasach istnieją metody, dzięki którym możliwe jest całkowite odbudowanie zęba. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć który sposób odbudowa zęba będzie najlepszy.

spis treści

1. Odbudowa zęba – charakterystyka

O odbudowie zęba mówimy, kiedy jego korona jest w znacznym stopniu uszkodzona wskutek urazu, próchnicy lub leczenia kanałowego. Korona zęba może być odbudowana na kilka sposobów w zależności od stopnia jej zniszczenia.

W ramach stomatologii zachowawczej:

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"
  • przy niewielkim ubytku – wypełnienie z glasjonomeru (wypełnia komorę zęba i miejsce po zębinie) i kompozytem (wierzchnia warstwa);

  • przy większym – dodatkowo stosuje się włókno szklane - jako wzmocnienie części koronowej lub wkłady korzeniowe, które mogą być wykonane z włókna szklanego lub ze specjalnego stopu metalu.

W ramach leczenia protetycznego:

  • jeżeli ubytek tkanek dotyczy tylko korony, przy żywym zębie, można wykonać uzupełnienie protetyczne typu inlay lub onlay (z porcelany lub stopu złota), które zastępują uzupełnienie kompozytowe;

  • jeżeli ząb jest po leczeniu kanałowym (prawidłowo przeprowadzonym) wskazane jest odcięcie części koronowej zęba i opracowanie kanałów korzeniowych pod wkład koronowo-korzeniowy (na stopie stali, srebro-palladu lub złota). Na bazie tego wkładu można osadzić koronę porcelanową, bardzo wytrzymałą, która odtwarza kształt i wygląd zdrowego zęba. Korona ta może być pełnoceramiczna lub na bazie tlenku cyrkonu, stopu stali, srebro-palladu lub złota.

2. Odbudowa zęba – zalety

Zalet wynikających z odbudowy zęba jest bardzo wiele. Oczywiście są one zależne od rodzaju materiału, z którego ząb został odbudowany. Wszystkie materiały przeznaczone na odbudowę zębów, łączą podobne zalety, które różni jedynie czas utrzymywania się.

Zalety odbudowywania zębów:

  • estetyka – ta zaleta jest najważniejsza. Zęby wyglądają niemalże tak samo, jak naturalne. Są wykonane z bardzo dużą dokładnością o szczegóły oraz z dbałością o najmniejsze detale.

  • trwałość – niektóre materiały są mniej trwałe niż inne, jednak efekty każdej odbudowy zęba powinny utrzymywać się minimum 5 lat.

  • odporność na przebarwienia – wiele materiałów, z których odbudowywane są zęby są bardzo odporne na przebarwienia. Należy je dokładnie sprawdzać, ponieważ zdarzają się takie, które zabarwiają się bardzo szybko.

  • brak objawów alergicznych – w tym przypadku również należy powiadomić lekarza o uczuleniach i alergiach, aby materiał, który zostanie użyty do odbudowy zęba nie uczulał pacjenta.

3. Odbudowa zęba – wskazania

Wskazaniami do odbudowania zębów są:

  • uszkodzenia mechaniczne zęba (złamania, ukruszenia);

  • słaba korona zęba;

  • nieprawidłowy wygląd korony zęba;

  • brak możliwości wypełnienia;

  • leczenia kanałowe;

  • poprawa wyglądu zębów.

Musisz to wiedzieć

Ceny odbudowy zębów są różne. Nie są to jednak zabiegi tanie. Jeżeli pacjent marzy, aby jego zęby były białe i zdrowe, a także bardzo zależy mu na poprawie komfortu psychicznego, warto zainwestować w odbudowę zębów. Przed każdą odbudową zęba możliwe jest skorzystanie ze znieczulenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wypełnienie ubytku
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze