Przejdź na WP

Odbudowa zębów – charakterystyka, zalety, wskazania

Jeżeli ząb jest bardzo mocno uszkodzony, to nie znaczy, że trzeba go koniecznie usunąć. W dzisiejszych czasach istnieją metody, dzięki którym możliwe jest całkowite odbudowanie zęba. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć który sposób odbudowa zęba będzie najlepszy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Odbudowa zęba – charakterystyka

O odbudowie zęba mówimy, kiedy jego korona jest w znacznym stopniu uszkodzona wskutek urazu, próchnicy lub leczenia kanałowego. Korona zęba może być odbudowana na kilka sposobów w zależności od stopnia jej zniszczenia.

W ramach stomatologii zachowawczej:

 • przy niewielkim ubytku – wypełnienie z glasjonomeru (wypełnia komorę zęba i miejsce po zębinie) i kompozytem (wierzchnia warstwa);

 • przy większym – dodatkowo stosuje się włókno szklane - jako wzmocnienie części koronowej lub wkłady korzeniowe, które mogą być wykonane z włókna szklanego lub ze specjalnego stopu metalu.

W ramach leczenia protetycznego:

 • jeżeli ubytek tkanek dotyczy tylko korony, przy żywym zębie, można wykonać uzupełnienie protetyczne typu inlay lub onlay (z porcelany lub stopu złota), które zastępują uzupełnienie kompozytowe;

 • jeżeli ząb jest po leczeniu kanałowym (prawidłowo przeprowadzonym) wskazane jest odcięcie części koronowej zęba i opracowanie kanałów korzeniowych pod wkład koronowo-korzeniowy (na stopie stali, srebro-palladu lub złota). Na bazie tego wkładu można osadzić koronę porcelanową, bardzo wytrzymałą, która odtwarza kształt i wygląd zdrowego zęba. Korona ta może być pełnoceramiczna lub na bazie tlenku cyrkonu, stopu stali, srebro-palladu lub złota.

2. Odbudowa zęba – zalety

Zalet wynikających z odbudowy zęba jest bardzo wiele. Oczywiście są one zależne od rodzaju materiału, z którego ząb został odbudowany. Wszystkie materiały przeznaczone na odbudowę zębów, łączą podobne zalety, które różni jedynie czas utrzymywania się.

Produkty, które powodują przebarwienia na zębach
Produkty, które powodują przebarwienia na zębach [10 zdjęć]

Niektóre produkty spożywcze odpowiedzialne za powstawanie nieestetycznych przebarwień na zębach są korzystne...

zobacz galerię

Zalety odbudowywania zębów:

 • estetyka – ta zaleta jest najważniejsza. Zęby wyglądają niemalże tak samo, jak naturalne. Są wykonane z bardzo dużą dokładnością o szczegóły oraz z dbałością o najmniejsze detale.

 • trwałość – niektóre materiały są mniej trwałe niż inne, jednak efekty każdej odbudowy zęba powinny utrzymywać się minimum 5 lat.

 • odporność na przebarwienia – wiele materiałów, z których odbudowywane są zęby są bardzo odporne na przebarwienia. Należy je dokładnie sprawdzać, ponieważ zdarzają się takie, które zabarwiają się bardzo szybko.

 • brak objawów alergicznych – w tym przypadku również należy powiadomić lekarza o uczuleniach i alergiach, aby materiał, który zostanie użyty do odbudowy zęba nie uczulał pacjenta.

3. Odbudowa zęba – wskazania

Wskazaniami do odbudowania zębów są:

 • uszkodzenia mechaniczne zęba (złamania, ukruszenia);

 • słaba korona zęba;

 • nieprawidłowy wygląd korony zęba;

 • brak możliwości wypełnienia;

 • leczenia kanałowe;

 • poprawa wyglądu zębów.

Musisz to wiedzieć

Ceny odbudowy zębów są różne. Nie są to jednak zabiegi tanie. Jeżeli pacjent marzy, aby jego zęby były białe i zdrowe, a także bardzo zależy mu na poprawie komfortu psychicznego, warto zainwestować w odbudowę zębów. Przed każdą odbudową zęba możliwe jest skorzystanie ze znieczulenia.

Następny artykuł: Dieta po zabiegu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy