Trwa ładowanie...

Nowa szczepionka może zapobiegać wysokiemu cholesterolowi

Najnowsze badania są jeszcze we wczesnym stadium, ale naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Meksyku oraz National Institutes of Health są na dobrej drodze do opracownia szczepionki, która zapobiegnie wysokiemu cholesterolowi. Testy na myszach i małpach dały obiecujące wyniki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Miliony ludzi regularnie zażywa statyny obniżające cholesterol i zapobiegające chorobom serca. Nowe badania opublikowane na łamach „Vaccine” sugerują, że można stworzyć zastrzyk w celu zapobiegania gromadzeniu się złego cholesterolu.

Szczepionka ma na celu namierzenie białka nazywanego PCSK9, które bierze udział w zarządzaniu poziomem cholesterolu we krwi. Przez interferencję w białko PCSK9, naukowcy byli w stanie obniżyć cholesterol we krwi oraz wykazali, że już jedna dawka szczepionki może znacznie zmniejszyć cholesterol LDL u zwierząt laboratoryjnych.

Nowa szczepionka jest znacznie bardziej efektywna niż same statyny, co potwierdził autor badań, dr Bryce Chackerian z Uniwersytetu w Nowym Meksyku.

Białko PCSK9 to główny cel producentów leków, które obniżają cholesterol. Ostatnio nowa klasa leków nazywanych inhibitorami PCSK9 została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych. Są one uważane za przełom w leczeniu wysokiego cholesterolu.

Cholesterol LDL, czyli tzw. zły cholesterol, może zatykać arterie i prowadzić do zawału czy udaru. Obecnie powszechnie stosuje się statyny do obniżenia jego poziomu. Mają one skutki uboczne, takie jak bóle stawów czy osłabienie, dlatego naukowcy ciągle szukają innych sposobów na leczenie tej przypadłości, włącznie ze szczepionką.

Jeśli przyszłe badania potwierdzą bezpieczeństwo i efektywność szczepionki u ludzi, może się ona stać kolejnym ważnym środkiem w leczeniu wysokiego cholesterolu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.