Trwa ładowanie...

Nowa szczepionka na COVID-19. Moderna opublikuje wyniki badań

 Ewa Rycerz
16.11.2020 15:04
Badania nad szczepionką na koronawirusa trwają
Badania nad szczepionką na koronawirusa trwają (gettyimages.com)

Kolejna firma farmaceutyczna opublikowała wyniki badań dotyczące szczepionki przeciwko COVID-19. - To wspaniały dzień w moim życiu - mówił w CNN dr Tal Zacks, szef koncernu Moderna.

1. Nowa szczepionka na koronawirusa

Moderna zaczęła badania kliniczne trzeciej fazy 27 lipca. Wzięło w nich udział ponad 30 tys. chętnych. Połowa z uczestników otrzymała dwie dawki szczepionki w odstępie 4 tygodni, druga połowa dostała placebo. Analiza została oparta na 95 chorych, u których wystąpiły objawy COVID-19. Tylko 5 przypadków zachorowania dotyczyło osób, które otrzymały szczepionkę. Skuteczność preparatu naukowcy z Moderny oceniają na 94,5 proc.

Dane pokazują również, że odnotowano także 11 przypadków ciężkiego przebiegu COVID-19 wśród osób, którym podano placebo.

2. Szczepionka Moderny - zalety

- Szczepionka firmy Moderna to preparat oparty na RNA wirusa, podobnie jak szczepionka firmy Pfizer&BioNTech. Z badań wynika, że skuteczność obydwu preparatów jest porównywalna (odpowiednio 95% i 90%). Chociaż firma Moderna przeprowadziła badania na nieco mniejszej grupie uczestników (30 tys.), to liczebność grupy jest odpowiednia jak na badania 3 fazy klinicznej - tłumaczy prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Zobacz film: "Dr Paweł Grzesiowski tłumaczy, kiedy możemy spodziewać się szczepionki na koronawirusa (WIDEO)"

Głównym atutem preparatu Moderny jest fakt, że można go przechowywać w wyższej temperaturze i przez dłuższy czas, np. w -20 stopniach Celsjusza przez pół roku. Wynika to z zastosowanego procesu technologicznego. - Ten sposób przechowywania, w porównaniu do oferty firmy Pfizer&BioNTech, diametralnie zmienia sposób transportu i dystrybucji szczepionki. Preparat mógłby być transportowany bezpośrednio do aptek i przychodni - podkreśla Szuster-Ciesielska.

Ekspertka podkreśla jednak, że obie firmy podały wstępne wyniki badań, które formułuje się jeszcze w trakcie trwania badań klinicznych. W obu przypadkach wyniki dotyczące skuteczności preparatu są wielce obiecujące.

- Wiedza dotycząca skuteczności, czasu trwania ochrony i ewentualnych objawów niepożądanych preparatów będzie dostępna dopiero po opracowaniu i upublicznieniu wyników uzyskanych po zakończeniu badania klinicznego 3 fazy. Dowiemy się wówczas także o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki u osób w różnym przedziale wiekowym lub obciążonych chorobami przewlekłymi, jak cukrzyca czy choroby układu krążenia - podkreśla eksperka.

Ważną kwestią jest, czy szczepionki będą mogły być stosowane u osób z chorobami autoimmunologicznymi, jak choroba Hashimoto czy reumatoidalne zapalenia stawów. W przypadku tych chorób bowiem wykazano, że powstające przeciwciała przeciwko koronawirusowi w trakcie trwania COVID-19 mogą nasilać reakcje autoagresyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze